Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Hibiskusun faydaları nelerdir ?

Hibiskusun faydaları nelerdir ?

Hibiskusun faydaları nelerdir ? Uzmanların faydalarını saymakla bitiremediği hibiskus, görüntüsüyle de iç açıyor. Sağlık ve zayıflama için yardımcı olan hibiskus çayı, tam anlamıyla bir şifa deposu. Peki, hibiskus bitkisinin faydaları neler? Hibiskus çayı nasıl demlenir? Bu soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Hibiskus (hatmi çiçeği), yaprakları olan alternatif bir çiçektir. Hibiskus çayı “ekşi çay” olarak da tanınmaktadır. Ayrıca; “Medine gülü”, “Narçiçeği” gibi adlarla da aktarda satılmaktadır. Genellikle bir dişli veya loblu marjı ile mızrak ve ovat şeklindedir. Çiçekler beş veya daha fazla olan, büyük, göze çarpan, trompet şeklindedir yaprakları, beyaz, kırmızı, turuncu, mor ve sarıdır, 4–18 cm genişliktedir. Pembe renkli olanlar gibi bazı türlerde çiçek rengi, H. mutabilis ve H. tiliaceus, yaşla birlikte değişir. Meyve kuru ve loblu olan kapsül içeren tohumlardır.

hibiskusun faydaları nelerdir
hibiskusun faydaları nelerdir

Hibiskusun faydaları nelerdir ?

 • İştah azaltıcı etkisi olan hibiskus, metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca ödem ve şişkinliği önler. Kilo alımına neden olan ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Düzenli bir şekilde hibiskus çayını tüketmek, bel çevresinde incelme ve vücut yağlarında azalma sağlar.
 • C vitamini açısından zengin bir bitki olduğundan, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini arttırır.
 • Hibiskusun bir diğer faydası da hazımsızlığı gidermesidir. Sindirimi kolaylaştırıcıdır. Bağırsak hareketlerini arttırır, bu nedenle kabızlık için çözüm sağlar.
 • Regl dönemindeki ağrılara ve kramplara karşı oldukça faydalıdır. Hormonları dengeler.
 • Antioksidanlar bakımından zengin olan hibiskus çayı, hücre deformasyonuna, cilt yaşlanmasına ve kırışıklıklara sebep olan serbest radikallerle karşı savaşır.
 • Dizlerde sıvı kaybına ve romatizmal hastalıklara iyi gelir.
 • Akciğer kanserine karşı korur. Akciğeri temizler.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Şeker hastalığının tedavisine yardımcıdır.
 • Kolesterolü düşürücüdür.
 • Mide kanserine karşı koruyucudur.

Hibiskus çayı nasıl hazırlanır?

Malzemeler

 • 1 bardak içme suyu
 • 1 tatlı kaşığı hibiskus

Hazırlanışı

1 bardak içme suyu kaynatılır. Kaynayan su içerisine 1 tatlı kaşığı hibiskus konur. 3 dakika kısık ateşte demlenir. Sonrasında süzülür. Ilıyınca içilir.

Önemli not: Hibiskus çayı, düşük riski oluşturabilir. Bu yüzden hamilelik döneminde asla tüketilmemelidir. Emziren annelerin ise doktora danışması gerekir. Uzman onayı olmadan hibiskus çayını tüketmek zararlı olabilir. Bu yüzden hamilelik döneminde hibiskus çayı içmeden önce bir uzmana danışmakta fayda var.

İştah azaltıcıdır, metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca ödem ve şişkinliği önler. Cildin yaşlanmasını önler kırışıklıkları giderir. Akciğerleri temizler. Dizlerde sıvı kaybını ve romatizmal hastalıklara iyi gelir. Tansiyonu dengeler. Şeker hastalığının tedavisine yardımcıdır.

Hibiskus çayı nasıl yapılır , hibiskusun faydaları nelerdir , uzmanların faydalarını saymakla bitiremediği hibiskus çayı, tam anlamıyla bir şifa deposu.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir