Ana Sayfa / Dua / Duanın adabı

Duanın adabı

Duanın adabı , duanın kabul olunmasının temeli, edeplere riayet etmektir. Onlar da, Allah ve Rasulü’nün hoş görmediği, yasakladığı şeylerden sakınmak ve bütün olarak Allah-u Te’ala’nın ibadetine yönelmektir. İmam Gazali (r.a.) dua adabını 10 madde halinde sıralamıştır. Dualarımızın kabulü için bunlara riayet etmemiz gerektiği tavsiye edilmiştir. Duanın kabulünün şartlarından biri de, iyiliği emredip kötülükten nehyetmektir. Emri bil ma’ruf, Nehyi ani’l münker (iyiliği emretmek, kötülükten sakındırmak) yapılmayan bir toplumda, müslümanlar istedikleri kadar bağışlanmak ve galibiyet için dua etseler de, Mevla Te’ala yapılan duaları kabul etmez.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir hadis-i şerifinde şöyle buyuruyor: “Siz her zaman iyiliği emredip kötülükten nehyediniz, yoksa Allah (c.c.) başınıza bir bela gönderir de, sonra dua etseniz de duanız kabul olunmaz.” (Tirmizi) Deyrebi buyuruyor ki: “Allah-u Te’ala’dan bir dileğin olduğu zaman Peygamber (s.a.v.)’e salat-ü selam getirerek, hacetini Allah’a arz et. Daha sonra yine salat-ü selam getirerek duanı bitir. Çünkü iki salavat arasında yapılan dua red olunmaz.”

İmam Gazali (r.a.) dua adabını 10 madde halinde sıralamıştır.

1. Duaya Allah’ın adı ile ve Rasulüllah (s.a.v.)’e salavat ile başlamalı. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bütün dualara şöyle başlardı: ِ“Sübhane rabbiyel aliyy’il a’lel vehhab” “En yüce, çok çok bağışlayan Rabbimin şanı büyüktür. O’nu noksanlıklardan tenzih ederim.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 4154)

2. Mübarek zamanları seçmeli (kandil geceleri gibi.)

3. Mübarek anları seçmeli (secde anı, yağmur yağarken v.b.)

4. Kıbleye dönüp ellerini kaldırmalı ve sonunda ellerini yüzüne sürmeli.

5. Çok sessiz ya da çok bağırarak dua edilmemeli, ikisinin arasında bir yol tutulmalı.

6. Yalvararak ve korkarak dua etmeli.

7. İçinden geldiği gibi dua edip, seciyeli kafiyeli dua etmek için kendini zorlamamalı. Peygamberimiz’den sahih olarak nakledilen duaları tercih etmeli.

8. Kabul olunacağına kesinlikle inanıp bundan şüphe etmemeli. Bunun nasıl olduğu Peygamberimiz’e sorulduğunda “Dua ettim kabul olunmadı” denmesidir şeklinde cevap vermiştir.

9. Israrla dua etmeli. Duada acele etmemeli.

10. En önemlisi de budur ki, dua etmek isteyen kimse, günah ve hataları için tövbe edip, kul hakkını geri iade etmeli, haksızlık ettiği kimselere haklarını geri vererek Allah’a yönelmeli. (İmam-ı Gazali r.a. İhya’sından)

Kaynak: “Duanın Gücü ve Sırların Şifresi” kitabı

Instagram’dan bizi takip etmek için tıklayın lütfen : https://www.instagram.com/ilahisifa/

Hayatınızdaki Değişiklikleri Şaşkınlıkla İzleyeceksiniz!

Satın almak için linki tıklayın: shopier.com/14668678

Kadim kozmik bitkilerin enerjilerinin tezahürü ile siz de bolluk bereket içerisinde bir hayat yaşamak ister misiniz? Kozmik bolluk bereket bitkilerinin ve kozmik bolluk bereket tılsımının yer aldığı kese + İlahi Dokunuş Şifanın Şifresi kitabı arayan ilk 72 kişiye kargo dahil 150 TL. Kese, yazarımız tarafından kişinin ismi ile kişiye özel kozmik bolluk bereket, kısmet, şifa frekans enerjisi ile kodlanacaktır. Allah’ın izni ile bu kese, ruhsal negatif enerjilerden arınmanıza, maddi manevi hayatınızdaki blokajların kaldırılmasına, hayatınıza bolluk, bereketi, huzuru, sağlığı çekmenize, iş, evlilik kısmetinizin açılmasına vesile olacaktır. Kese sınırlı sayıda hazırlanacaktır. Sipariş için tel 0212 284 19 41-0532 547 99 57 (WhatsApp)

Evinizde, arabanızda, iş yerinizde, çalışma masanızda, kol çantanızda bulundurmanız için “bolluk bereket, sağlık, huzur, celbi rızk, kısmet, ruhsal negatif enerjilerden arınma, blokajların kaldırılması için kese”.

Evrende herkese yeter kadar bolluk ve bereket var. Yeter ki, biz istemesini ve çekmesini bilelim, vesilelere sımsıkı sarılalım. Sahip olmayı istediğiniz gerçekliğin frekansına kodlanarak uyumlandığınız zaman artık o gerçeklik size ait olur.

Hayatınızdaki Değişiklikleri Şaşkınlıkla İzleyeceksiniz!

 

ÜRÜN SİTESİNE GİT

Havlit Taşı Faydaları:

💎Strese iyi gelir,
💎Son derece sakinleştirici, dinlendirici ve huzur verici bir enerji yayar.
💎Aşırı eleştirel ifadeleri ve davranışları, stresi, öfkeyi, kabalığı azaltır, yumuşatır.
💎Karakterimizdeki sivrilikleri yumuşatır, ılımlı ve uyumlu olmamızı sağlar.
💎Kişinin kendisiyle barışık olmasını sağlar.
💎Uykusuzluk problemlerine iyi gelir.
💎Denge ve uyum sağlar.
💎Kişideki bencilliği, bencilce davranışları giderir.
💎Çalkantılı duyguları ve düşünceleri sakinleştirir, gerilimi azaltır,
💎Güven, ümit ve disiplini artırır.
💎Duyguları açıklamak için cesaret verir.
💎Kanı temizler.
💎Hafızayı güçlendirir.
💎Hormonal sistemi düzenler
💎Kalp problemleri tedavisinde yararlıdır.
💎Diş ve kemik (iskelet) sistemindeki kalsiyum seviyesini dengeler, böylelikle diş ve iskelet sistemi rahatsızlıklarını giderir. Bu nedenle hamile kadınların ve bebek emziren annelerin kullanması önerilir.
💎Kırık ya da çıkık kemiklerde kolay iyileşme sağlar.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir