Ana Sayfa / kanser belirtileri / Rahim kanseri belirtisi

Rahim kanseri belirtisi

Rahim kanseri belirtisi nelerdir? Rahim kanseri, rahim ağzı kanser çok sık görülen kanser türlerinden bir tanesidir. Aşağıdaki belirtileri siz de hayatınızda yaşıyorsanız mutlaka doktora gidip tetkikleri yaptırmalısınız. Hatta, belirtiler ortaya çıkmadan düzenli olarak doktor kontrollerinizi yaptırmalısınız. Rahim kanserinin ortalama görülme yaşı 55 -58 olmasına rağmen çok daha genç yaşta kadınlarda da ortaya çıkabilir. Çoğu kadın bu belirtileri önemsemediği için erken teşhis de geç kalınır ve tedaviden olumlu sonuç alma olasılığı düşer.

Rahim kanseri nedir? 

Rahim kanseri, rahimdeki normal hücrelerin kontrol dışı anormal hücrelere dönüşmesi sonucu oluşur. Rahim kanserleri herhangi bir yaşta meydana ortaya çıkabilir. Ama en yaygın olarak menapoza giren bayanlarda görülmektedir.Rahim kanserli hastaların üç önemli ortak özelliği, şeker hastası ya da şeker hastalığına eğilimlikilolu  ve hipertansiyonlu olmalarıdır. ABD’de jinekolojik kanserler sıralamasında meme kanserinden sonra en çok görülen kanser türü rahim kanseridir. 

Rahim kanseri belirtisi - rahim kanseri nedir - rahim kanseri belirtileri nelerdir - rahim kanseri öldürürmü
Rahim kanseri belirtisi

Rahim kanseri belirtisi

 • Rahim kanserinin en yaygın görünen belirtisi normal olmayan vajinal kanamadır. Özellikle menapoza girmiş ve adet görmeyen kadınlarda görülen vajinal kanamalar, rahim kanserinin en önemli belirtisidir. 
 • Menapoza girmemiş bayanlarda normalden fazla kanma.
 • Adet periyotları arasında oluşan kanamalar.
 • Vajinal akıntı, rahim kanserinin belirtisi olabilir. Özellikle, pembe ve ıslak olan, koyu ve kötü kokulu olan vajinal akıntılar rahim kanseri belirtilerindendir.
 • Rahim kanserinin yaygın olmayan belirtileri ise karnın alt kısmında rahatsızlık, ağrı ve cinsel ilişki sırasında acı olması gibi durumlardır.

Hastalık Riskini Artıran Diğer Faktörler

 • Doğum yapmama veya az sayıda doğum
 • İleri yaşta hala adet görme (Türkiye’de kadınlarda adetten kesilme yaşı 47’dir)
 • Doktor kontrolü dışında hormon tedavisi alınması
 • Rahmi olan kadınların Östrojen+Progesteron hormonu alması gerekirken, sadece östrojen hormon alması
 • Yumurtalıklarda hormon salgılayan tümör bulunması
 • Ailesinde; meme, yumurtalık ve rahim kanseri vakalarının bulunmasıdır.

Rahim kanseri tanısı

Yukarıda saydığımız belirtileri siz de hayatınızda yaşıyorsanız hemen bir jinekoloji doktoruna gitmelisiniz. Rahim kanseri şüphesi bulunan hastalara jinekolojik muayeneden sonra ultrasonografi yapılır. Eğer kanama veya akıntı gibi bir belirti varsa mutlaka rahim içinden biyopsi alınmalıdır. Sonrasında, tedavi yöntemine doktorunuz ile birlikte karar vermelisiniz. Tedavi esnasında modern tıbbın yanı sıra mutlaka tamamlayıcı tıptan da destek almalısınız.

Kaynak: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/rahim-kanseri/


Kişiye özel hazırlanan, yazarımız tarafından Kozmik şifa enerji frekansları ile kodlanan “hematit bileklik ve İlahi Dokunuş Şifanın Şifresi” kitabımız kargo dahil 200 TL. Sınırlı sayıda hazırlanacaktır. Sipariş için 0212 284 19 41 – 0532 547 99 57 nolu telefonlarımızı arayabilir, Instagram’dan ya da WhatsApp’tan mesaj gönderebilirsiniz. @ilahisifa Satın almak için linki tıklayın
shopier.com/3806937

ÜRÜN SİTESİNE GİT

Not: Hematit taşının faydaları başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/hematit-tasinin-faydalari/

Tavsiye Yazılar

Rahim kanseri belirtisirahim kanseri nedirrahim kanseri belirtileri nelerdirrahim kanseri öldürürmü .

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın