ga('send', 'pageview');
Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / kaplıca suyu hangi hastalıklara iyi gelir

kaplıca suyu hangi hastalıklara iyi gelir

Kaplıca suyu hangi hastalıklara iyi gelir , termal sular, beden ve ruh sağlığımız için Allah (c.c.) tarafından bizlere sunulmuş çok önemli şifa kaynağıdır. Öncelikle, şunu belirtmek isteriz, kaplıcalara yaşlılar, hastalar gider, diye bir ön yargı, kesinlikle yanlıştır. Önemli olan, gençken, hastalanmadan kaplıcalara giderek faydalanmaktır. 

kaplıca neye iyi gelirkaplıcalar hangi hastalıklara iyi gelirkaplıcanın faydalarıtermal suyun faydalarıkaplıca suyunun faydalarısıcak su kaplıcaları fiyatlarıkaplıca suyunun faydaları nelerdirkaplıca sularının faydaları

Kaplıca suyu hangi hastalıklara iyi gelir -kaplıca neye iyi gelir , kaplıcalar hangi hastalıklara iyi gelir , kaplıcanın faydaları , termal suyun faydaları , kaplıca suyunun faydaları , sıcak su kaplıcaları fiyatları , kaplıca suyunun faydaları nelerdir , kaplıca sularının faydaları
Kaplıca suyu hangi hastalıklara iyi gelir

Kaplıcaya gitmek tarihin en eski şifa geleneklerinden birisidir. Belirli iklimsel özellikleri olan bölgelerde, yerin altından çıkan şifalı suların, çamurun ve gazların tedavi amaçlı kullanımı sadece ülkemizde değil, tüm dünyada insanlığın kullandığı en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Fakat, termal suların bulundukları bölgeye göre farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu nedenle farklı yerlerdeki kaplıca suları farklı hastalıklara şifa kaynağı olmaktadır. Her kaplıca, herkese ve her hastalığa uygun olmayabilir. Gitmeden önce, termal suyun özellikleri, hangi hastalıklara şifa olduğu, tesisin nitelikleri ve hijyeni konusunda mutlaka bilgi edinmeliyiz.

Maalesef çoğumuz, yaşlanınca ya da hastalanınca kaplıcalardan faydalanmaya başlıyoruz. Aslında, kaplıcalar her yaştaki insan için detoks, hastalıklara karşı arınma merkezleri olarak faydalanılabilir. Ülkemiz termal sular, kaplıcalar bakımından oldukça zengindir. Ülkemizde kaplıcalar ağırlıklı olarak İç Anadolu, Ege ve Marmara Bölgesi’nde yer almaktadır. Kaplıcaların belirli sıcaklığın üzerindeki şifalı ve çeşitli içerikteki mineralli sularından, yayılan hava zerreciklerinden ve bazı tesislerde şifalı sularla birlikte bulunan özel çamurlarından geçmişten bugüne yararlanılmaktadır. 

Kaplıcaların şifa verici etkisini “balneoterapi” adıyla tescil eden tıp bilimi, doğal kaynak sularının şifa verici etkinliğinin artırılması için, bu tesislerde diyet, fiziksel aktivite, medikal tedavi, masaj, aromaterapi gibi çeşitli programların kullanılmasını da desteklemektedir. (www.bimaktuel.net)

Kaplıca suyu hangi hastalıklara iyi gelir

Kaplıcalar birçok hastalığın tedavisinde doktorlar tarafından önerilen bir rahatlama yöntemi, şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Kaplıca suyu hangi hastalıklara iyi gelir , kaplıca sularının iyi geldiği hastalıkları ve kaplıcaların faydalarını aşağıda maddeler halinde sıraladık.

 1. Kaplıcalar Romatizmal Ağrılara Faydalıdır: Genetik olan romatizma ağrıları birçok kişinin hayat standartlarını olumsuz etkileyen şikayetleri arasındadır. Kaplıca suları sayesinde bu ağrılar azaltılarak kişiye rahatlama sağlanır. Bitirici tedavi yöntemi olarak uygulanan kaplıca sularında; eklem ağrıları, osteoartrit, kronik bel ağrıları gibi doku rahatsızlıklarını azaltılır.
 2. Cilt Hastalıklarında: Kronik rezidüel, nörodermit, egzama ve akne tedavisinde birçok kaplıca suyu faydalıdır.
 3. Kalp ve Dolaşım Sistemi Rahatsızlıklarında: Fonksiyonel dolaşım bozukluğu, kalp hastaları, kalp yetmezliği bulunanlar, varis gibi rahatsızlıklar için banyo kürleri tavsiye edilmektedir.
 4. Kaplıcalar Ortopedik Rahatsızlıklara iyi Gelir: Ortopedik ameliyatlar sonrasında ortaya çıkan rahatsızlıklar, eklem kasılmaları, adale sertliği ve donmaları, kaplıca suları ile iyileşme gösterir.
 5. Nörolojik Rahatsızlıklar: Termal sularda rahatlar ve sakinleşirsiniz. Bu durum sonucunda çocuk felci, beyin felci geçirmiş kişilerde olumlu sonuçlar gözlemlenir. İşin ehli, uzman kişiler tarafından uygulama sağlandığında daha olumlu sonuçlar alınmaktadır. Termal sular vücutta rahatlama sağladığından beyin yorgunluğunun da giderilmesinde etkilidir.
 6. Kaplıcalar Solunum Sistemi Rahatsızlıklarına Yararlıdır: Alerjik üst solunum yolları, aronik bronşit, astım bronşiyal gibi solunum sistemi rahatsızlıklarında etkilidir. Bu tür rahatsızlıklarda klimaterapi tercih edilir.
 7. Metabolizma, Bağırsak ve Mide Rahatsızlıklarında: Gut, karaciğer, mide, şeker ve obesite rahatsızlıkları bulunanlar için şifalı çamurlar ve kaplıca içme kürleri olmaktadır.
 8. Kaplıcalar İdrar Yolları ve Böbrek Hastalarına iyi Gelir: Böbrek taşı, kronik sistit,  kronik piyelonefrit ve fonsiyonel yetmezlik bulunan kişiler için termal banyo kürleri ve şifalı çamurlar önerilmektedir.

Kaplıca Tedavisi Nasıl Olmalı?

Kaplıca sularının bulundukları bölgeye göre ısı dereceleri, özellikleri, içerdiği mineraller farklıdır. Dolayısı ile her kaplıca suyu her hastalığa şifa olmaz hatta hastalığın seyrini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle kaplıcaya gitmeden önce doktor kontrolünden geçmelisiniz ve gideceğiniz kaplıcanın özelliklerini, hangi hastalıklara şifa olduğunu öğrenmelisiniz. Kaplıca tedavisi, konusunda uzman doktor gözetiminde gerçekleştirilmelidir. Kaplıca öneren doktor tarafından kür takip edilmeli ve düzenlenmelidir.

 • Banyo yapacağınız suyun sıcaklığı 36 / 38 derece, 40 / 42 derece olmalıdır. Sıcaklık bundan fazla ise küveti ya da havuzu önceden doldurup soğumasını beklemelisiniz.
 • Gün içinde en fazla iki kez banyo uygulanmalıdır.
 • Kaplıca tedavisi boyunca yeterli derecede sıvı tüketmelisiniz.
 • Kür içinde toplam banyo sayısı 15 ile 20 olmalıdır.
 • Termal sularda yüzmeden mümkünse hareketsiz, oturur vaziyette dik şekilde durmalısınız.
 • Su içinde egzersiz yapılması gerekiyorsa suyun 34 derece olması yeterlidir. Çok sıcak sularda egzersiz yapılmamalıdır.
 • Banyo sonrasında kurulanmadan bornoz giyilerek 24 derece sıcaklığı olan bir odada ortalama olarak 1 saat  dinlenilmelidir. Bu süre zarfında vücut ter atar ve ardından giyinme işlemi yapılır.
 • Dinlendikten sonra gerekirse uzmanlar tarafından masaj takviyesi yapılabilir.
 • İlk banyo, kahvaltı öncesinde aç karnına tavsiye edilmektedir.
 • İkinci banyo, akşam yemeğinden 2 saat önceyapılmalıdır.
 • Banyoda durma süresi, ilk seferde 10 dakika süresince durulur. Fakat, sonraki banyolarda, hastalığa bağlı olarak 12 dakika ile 20 dakika arasında değişiklik gösterir.

Kaplıcaların Zararları

 1. Çoğu kaplıca suları kükürt ve radyoaktif element içerdiklerinden kesinlikle içilmesi tavsiye edilmez. Bu nedenle, içilebilir özelliği olduğunu kesin tespit edilmiş sular içilmelidir.
 2. Birçok insanın fayda sağlamak için içtiği kaplıca suları, kalıcı hastalıklara neden olurken mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıklar oluşabilir.
 3. Tansiyon hastaları da kesinlikle doktor kontrolünde kaplıca sularına girmelidir.

kaplıca suyu hangi hastalıklara iyi gelirkaplıca neye iyi gelirkaplıcalar hangi hastalıklara iyi gelirkaplıcanın faydalarıtermal suyun faydalarıkaplıca suyunun faydalarısıcak su kaplıcaları fiyatlarıkaplıca suyunun faydaları nelerdirkaplıca sularının faydaları .

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir