Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Vücutta nitrik oksit nasıl arttırılır ?

Vücutta nitrik oksit nasıl arttırılır ?

Vücutta nitrik oksit nasıl arttırılır , Nitrik oksit nedir, faydaları nelerdir? Vücudunuzdaki nitrik oksit seviyesi düşerse hastalanmaya, yaşlanmaya başlarsınız. Diyabet, yüksek tansiyon, uykusuzluk, kanser, aşırı kilo, kas ağrıları, iktidarsızlık, yorgunluk, eklem iltihaplanmaları başta olmak üzere birçok sağlık sorununun temel nedeni vücutta nitrik oksit seviyesinin azalmasıdır. Nitrik oksit, vücut tarafından doğal olarak üretilen, kan damarlarının genişlemesini sağlayan, insülin ve insan büyüme hormonu gibi belirli hormonların salınmasını uyaran bir bileşiktir. Kalp hastalıklarının önlenmesinde, iktidarsızlık, yüksek tansiyon ve tip 2 diyabet tedavisinde etkilidir. Temel olarak yaşlanmak dediğimiz şey nitrik oksit seviyesinin azalma sürecidir.

Nitrik oksit nedir?

Nitrik oksit, vücudunuz tarafından doğal olarak üretilen bir moleküldür. İnsan vücudundaki hemen hemen her hücre türü tarafından üretilir ve kan dolaşımı için en önemli moleküllerden biridir. Vücudumuzun hücreleri arasındaki iletişimi sağlar. Kan damarlarının iç kaslarını gevşeterek damarların genişlemesine, dolaşımın rahatlamasına ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur. Kan basıncı rahatladığında besinler ve oksijen vücudun her yerine etkili ve verimli bir şekilde ulaşabilir. Nitrik oksit ayrıca insülin ve büyüme hormonu gibi belirli hormonların salınmasını da destekler.

Günümüzde vücuttaki nitrik oksidi artıran takviyeler son derece popüleridir. Bu takviyelerin kendisi nitrik oksit içermez, vücudun nitrik oksiti üretmek için kullandığı bileşikleri içerirler. En yaygın kullanılan iki takviye, L-arginin ve L-sitrülindir.

Nitrik oksit faydaları

Kan basıncını düşürür

Yüksek tansiyon, kanın atardamarların duvarlarını sürekli olarak yüksek kuvvette ittiğinde ortaya çıkar. Nitrik oksit kan damarlarını genişleterek kan akışını rahatlatır ve tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Yüksek tansiyonu olan kişilerin vücutlarında nitrik oksiti kullanma yeteneğinin zayıfladığı düşünülmektedir.

Gebelikte ortaya çıkabilen bir yüksek tansiyon (preeklampsi) hem anne hem de bebek için tehlikeli olabilir. 2005 yılında yapılan bir araştırmaya göre uzun bir süre L-arginin takviyesi alan hamile kadınlarda almayanlara göre kan basıncı daha düşük bulunmuştur.

Kas ağrısını azaltır

Sitrülin malat adı verilen bir L-sitrülin formu, aktif kaslara kan akışını artıran nitrik oksidi artırarak kas ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca bu takviyenin besin dağıtımını artırdığı ve laktat ve amonyak gibi kas yorgunluğuyla ilgili atık ürünleri temizlediği düşünülmektedir.

Egzersiz performansını arttırır

Rahatlamış kan dolaşımı sayesinde, egzersiz sırasında çalışan kaslara besin ve oksijen aktarımı artar ve bu da egzersiz performansını artırır. Bu nedenle sporcular ve spor salonuna gidenler arasında L-sitrülin ve L-arginin takviyeleri popüler hale gelmiştir. 

Tip 2 diyabeti yönetmeye yardımcı olabilir

Tip 2 diyabet hastalarında nitrik oksidin üretimi bozulmaktadır. Bu da kan dolaşımını bozarak zamanla yüksek tansiyon, böbrek hastalığı veya kalp hastalıklarına neden olabilmektedir. Bu nedenle takviyeler, diyabet tedavisi ve hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Yapılan araştırmalarda özellikle L-argininin diyabetli kişilerde kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olduğu bulunmuştur, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

İktidarsızlık tedavisine yardımcı olur

Nitrik oksit, penis içindeki kasların gevşemesine ve penisin içindeki bölmelerin kanla dolmasına izin verir, böylece penis dikleşir. Yapılan araştırmalar L-sitrülin, L-arginin ve Pycnogenol dahil olmak üzere çeşitli takviyelerin, nitrik oksitin üretimini artırarak iktidarsızlık tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Nitrik oksitin diğer faydaları

 • Kilo vermeye yardımcı olur,
 • Kistik fibrozis hastalarında akciğer fonksiyonunu iyileştirebilir,
 • Büyük travma veya yaralanma sonrası iyileşmeyi hızlandırabilir,
 • Soğuk algınlığına karşı koruyabilir,
 • Diyabetik ayak ülserlerinin iyileşmesini hızlandırabilir
 • Yorgunluk azalır.
 • Bağışıklık hücrelerini güçlendirir. Bağışıklık hücreleri güçlendiği için, parazit canlılar, mikroplar yaşayamaz ve iltihaplanma yok olur.
 • Kanser hücrelerine karşı etkilidir. Kanserden vücudumuzu korur. Kanserli hücrelerin büyümesini engeller.
 • Kemikleri güçlendirir. Eklemlerin iltihaplanmasına engel olur.
 • Mide ve barsak sistemindeki düz kasları gevşetir. Bağırsak ve sindirim sistemi düzenli çalışırlar.
 • Solunum fonksiyonlarını güçlendirir.
 • Enerji artışı sağlar.
 • Uyku kalitesini artırır.
 • Duygusal ve zihinsel uyanıklık sağlar.

Nitrik oksit içeren besinler

Pancar: Pancar, vücudunuzun nitrik okside dönüştürebileceği diyet nitratları bakımından zengindir.

Sarımsak: Sarımsak, nitrik oksidin biyoyararlanımını artırabilir ve L-arginin’i nitrik okside dönüştüren enzimin seviyesini artırabilir.

Et: Et, kümes hayvanları ve deniz ürünlerinin tümü, vücuttaki nitrik oksidi korumaya yardımcı olduğuna inanılan önemli bir bileşik olan koenzim Q10 kaynaklarıdır.

Bitter çikolata: Kakaoda bulunan flavanoller, vücuttaki nitrik oksit seviyesini arttırarak kalp sağlığını korumaya ve hücrelerin oksidatif hasara karşı korunmasına yardımcı olur.

Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, roka, marul, tere, maydanoz, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler, vücudunuzda nitrik okside dönüştürülen nitratlarla doludur.

Turunçgiller: Portakal, limon, misket limonu ve greyfurt gibi turunçgillerin tümü, sağlıkta merkezi bir rol oynayan C vitamini kaynaklarıdır. C vitamini, biyoyararlanımını ve vücuttaki emilimini en üst düzeye çıkararak nitrik oksiti artırabilir.

Nar: Nar, hücrelerinizi hasara karşı koruyabilen ve nitrik oksidi koruyabilen güçlü antioksidanlarla yüklüdür.

Kuruyemişler ve tohumlar: Bu besinler nitrik oksitin üretiminde rol oynayan bir amino asit türü olan arginin bakımından zengindir.

Karpuz: Karpuz da arginin ve nitrik okside dönüşen bir amino asit olan sitrülinin en iyi kaynaklarından biridir.
Kırmızı şarap: Kırmızı şarap, birçok güçlü antioksidan içerir ve bazı araştırmalar nitrik oksiti artırabildiğini göstermektedir.

Vücutta nitrik oksit nasıl arttırılır?

Vücutta nitrik oksiti yükselten besinler tüketin. Yukarıda bahsettiğimiz besinler vücudunuzda nitrik oksitin artmasına yardımcı olur.

Antioksidan alımını arttırın. Nitrik oksit, kan dolaşımında hızla bozulan kararsız bir moleküldür, bu nedenle sürekli yenilenmesi gerekir. Antioksidanlar nitrik oksidin kısa ömrüne katkıda bulunan, serbest radikalleri nötralize eden moleküllerdir. Nitrik oksitin kararlılığını arttırır ve parçalanmasını sınırlar. Meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar ve tahıllar gibi bitki kaynaklı besinler antioksidan kaynağıdır.

Nitrik oksit arttırıcı takviyeler kullanın. Kendisi nitrik oksit içermeyen bu takviyeler, vücutta nitrik oksitin artmasına yardımcı olan bileşenler içerir. En yaygın kullanılan takviyeler L-arginin ve L-sitrülindir.

Gargara kullanımınızı sınırlandırın. Gargara, dişler için zararlı bakteriler yanında nitratı nitrik oksite dönüştüren yararlı bakterileri de öldürür. Bu, nitrik oksitin üretiminde azalmaya ve bazı durumlarda kan basıncında artışa neden olabilir. Ayrıca nitrik oksit olmadan insülin düzgün çalışamaz ve bu da diyabete neden olabilir.

Egzersiz yaparak kan dolaşımınızı hızlandırın. Egzersiz, vücudun doğal nitrik oksit üretme yeteneğini artırarak endotel hücrelerini ve kan damarlarını sağlıklı tutar. Endotel hücreler kan ve lenf damarlarının iç dokusunu oluşturan ince hücre katmanıdır. Nitrik oksitin üretiminde önemli rol oynarlar. Yetersiz nitrik oksit üretimi, endotel disfonksiyonuna neden olarak ateroskleroz, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı risklerinde artış yaratabilir.

Nitrik oksit zararları

Nitrik oksit takviyeleri, uygun miktarlarda alındığında genellikle güvenlidir. Yüksek dozlarda alındığında ise görülen hafif yan etkiler şöyledir:

 • İshal
 • Mide ağrısı, şişkinlik veya mide ekşimesi
 • Baş ağrısı
 • Kalp çarpıntısı
 • Mide bulantısı
 • Ayrıca pancar suyu takviyeleri idrarı ve dışkıyı koyu kırmızı bir renge dönüştürebilir. Bu da yaygın görülen ancak zararsız bir yan etkidir.

Aşağıdaki durumlarda dikkatli olun:

 • Nitrik oksit takviyeleri bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza veya diyetisyeninize danışın.
 • Siroz, düşük tansiyon, böbrek hastalığı gibi sorunları olanların nitrik oksit takviyesi kullanmaları, durumlarının daha da kötüleşmesine neden olabilir.
 • Kalp krizi sonrası alınan L-arginin hastada ölüm riskini arttırmaktadır.

Kaynak: https://www.medikalakademi.com.tr/nitrik-oksit-nedir-faydalari-nelerdir-vucutta-nasil-arttirilir/

Hayatınızdaki Değişiklikleri Şaşkınlıkla İzleyeceksiniz!

Kişiye özel hazırlanan, yazarımız tarafından Kozmik şifa enerji frekansları ile kodlanan “hematit bileklik ve İlahi Dokunuş Şifanın Şifresi” kitabımız kargo dahil 250 TL. Sınırlı sayıda hazırlanacaktır. Sipariş için 0212 284 19 41 – 0532 547 99 57 nolu telefonlarımızı arayabilir, Instagram’dan ya da WhatsApp’tan mesaj gönderebilirsiniz. @ilahisifa Satın almak için linki tıklayın shopier.com/3806937

ÜRÜN SİTESİNE GİT

Hematit Taşının Faydaları 

🍀 Sinir sistemini düzenleyerek stresi giderir.
🍀 Aşırı duygulanma ve heyecanları sakinleştirir.
🍀 Zihni berrak hale getirir, akıl ve zeka kıvraklığı sağlar.
🍀 Karar verme güçlüklerine çok faydalıdır.
🍀 Enerji ve canlılık verir. Çekim gücü fazla olduğundan, kişisel çekim, neşe, cesaret ve istek verir.
🍀 Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır. Kalbi sağlıklı tutar, kan basıncını dengeler.
🍀 Eklem romatizması ağrılarını hafifletir.
🍀 İskelet sistemi hastalıklarına iyi gelir.
🍀 Dalağı temizler, doğru çalışmasını sağlar.
🍀 Göz sağlığı için faydalıdır.
🍀 Karaciğer sağlığı için yararlıdır.
🍀 Mide sağlığı için yararlıdır.
🍀 Kanı temizler, sağlıklı tutar.
🍀 Anemi (kansızlık) hastalığını tedavi eder.
🍀 Böbreği sağlıklı tutar.
🍀 Hasar görmüş dokuların yeniden oluşmasına yardım eder.
🍀 Bel soğukluğunu önler ve iyi gelir.

Peki size nasıl güveneceğiz?

İnsanların internetten alışveriş yaparken doğal olarak akıllarına şu soru takılıyor, “ürünü satın alacağım yer güvenli mi, anlatıldığı şekilde ürünü gönderecekler mi?” Hakkımızda bilgi almak için, aşağıdaki linki tıklayarak bizi Instagram’dan takip etmenizi, sayfamızı incelemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca, kitaplarımız hakkında bilgi almak için www.hezarfenyayinlari.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Instagram’da bizi takip etmek için tıklayın: https://www.instagram.com/ilahisifa/

instagram logo ile ilgili görsel sonucu

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın