Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday tohumu yağı faydaları , buğday yağının hem saç, hem cilt, hem de genel vücut sağlığımız üzerinde önemli olumlu etkileri bulunmaktadır. Doğal içerikli olan buğday yağını hayatınıza sokarak pek çok mucizevi etkilerden faydalanabilirsiniz. Ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı, zinde ve uzun bir ömür yaşayabiliriz. Doğal özlerden elde edilen buğday yağının sağlık üzerindeki pek çok faydasını bu yazımızda sizler için derledik. Ayrıca saç bakımı, cilt kırışıklıkları ve genel beden sağlığımız için buğday yağının neden etkili olduğunu aktardık.

Buğday tohumu yağı faydaları

 • E vitamini deposudur. Bu sebeple kanser riskini azaltır ve yaşlanmayı geciktirir.
 • Cildi besler, canlandırır.
 • Saç derisini ve tellerini besleyerek güçlendirir, daha hızlı uzamasını sağlar.
 • Omega 3 içeriği dolayısıyla kalbi korur, kalp rahatsızlıklarını önler.
 • Protein kaynağıdır.
 • Deforme olan, yaralanan dokuları onarır, iyileştirir.
 • Antioksidanlar bakımından zengindir.
 • Kötü kolesterolü düşürücü özelliktedir.
 • Cilde oksijen sağlar ve vücuttaki toksinlerin atılmasına yardım eder.
 • Hamilelikte kullanılırsa vücutta çatlak oluşumunu önler.
 • Selülit oluşumunu engelleyici etkisi de vardır.
 • Menopoz dönemindeki kadınların da kullanabileceği bir yağdır. Buğday tohumu yağı ve keten tohumu yağı ile menopoz döneminde rahatlama sağlanabilir.
 • Sinir sistemini rahatlatır. İçeriğindeki B vitamini sayesinde stresi büyük ölçüde azaltır. Ayrıca omega 3 yağ asitleri sayesinde ruh halini iyileştirir. Enerji verir.
 • Vücuttaki kan şekeri seviyesini kontrol eder. Buğday tohumu yağı magnezyum açısından zengin bir yağdır. Düzenli kullanıldığı zaman vücuttaki kan şekeri seviyesini düzenler. Diyabet hastaları için yararlıdır. Şeker seviyesini kontrol altında tutmaya yardım eder.

Buğday yağı ile saç bakımı

Özellikle de neredeyse tüm saç bakımı ürünlerinde bolca bulunan E vitamini bakımında zengin olan buğday yağı ile saç derisine masaj yapmak sağlıklı saçların anahtarı olacaktır. Bu bakımdan buğday yağını sade olarak saç derinize uygulayıp ve yarım saat bekledikten sonra yıkayarak saç derinizi besleyip canlandırabilirsiniz.

Başka bir alternatif olarak da buğday yağı, zeytinyağı ve 1 adet yumurtayı karıştırıp saç derinize yuvarlak hareketlerle masaj yaparak sürebilirsiniz. Bu kürü de saçta yarım saat bekletip yıkamak, haftada bir kez saça bu tür bakım kürleriyle bakım yapmayı alışkanlık haline getirmek tüm saç sorunlarından sizi kurtaracaktır.

Buğday yağı yaşlanma karşıtıdır

Cildinize haftada 2 kez düzenli olarak buğday yağı sürdüğünüzde cildin beslenmesi için gereken vitamin ve mineralleri almış oluyorsunuz. Bu sayede güneşin, rüzgarın, sıcağın, soğuğun zararlı etkilerinden cilt korunmuş olur. Cilt kremlerinin pek çoğunda bulunan antioksidanları cilde doğal olarak uygulamak isteyenler için buğday yağı çok etkili bir tercih olacaktır. Buğday yağının içeriğindeki bu antioksidanlar ve E vitamini sayesinde cilt elastikiyetini korur, yaşlanma etkileri gecikir, kırışıklıklar ve ince çizgilerin görünümü azalır. Bu bakımdan buğday yağını cilde sade olarak uygulayarak veya diğer cilt bakımı yağlarıyla birlikte uygulayarak bu olumlu etkilerden faydalanmak mümkün.

Buğday yağı kalp dostudur

Buğday yağının içeriğindeki B vitamini ve Omega 3 yağ asitleri kalp dostu özellikleriyle bilinmektedir. Bu bakımdan vücuttaki kan akışını düzenleyen buğday yağı, yüksek kan basıncını ve bundan kaynaklanan sorunları da önler. Kötü kolesterol olarak bilinen LDL’yi düşüren, iyi kolesterol olan HDL’yi yükselten buğday yağı, kişinin kolesterolünün dengede kalmasını sağlayarak da kalbi korur. Tüm bunları hesaba katarak düzenli olarak buğday yağı tüketmenizi öneriyorum. Ancak buğday yağının içilerek ağız yoluyla tüketiminde günde 1 çay kaşığının yeterli olacağını söyleyebilirim.

Buğday yağı bağışıklık sistemini güçlendirir

Buğdayın içerdiği antioksidanlar, kişinin bağışıklık sistemini güçlendirir ve tam fonksiyonla çalışmasını sağlar. Kanser, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi yaşamı tehdit eden hastalıkların da büyük bir bölümünün bağışıklık sisteminin güçsüzlüğünden kaynaklandığını düşündüğümüzde buğday yağının önemini bir kez daha anlamış oluyoruz. Buğday yağı barındırdığı antioksidanlarla, bağışıklık sistemini güçlendirdiği için, kanser yapıcı olarak bilinen ve bünyeye hasar veren serbest radikalleri yok eder, çoğalmalarını engeller. Ayrıca vücutta bulunan toksinlerin de dışarı atılmasına yardım eden buğday yağı, özellikle kışın ortaya çıkan grip, nezle gibi viral, enfeksiyonel hastalıkların da oluşumunu önler. Zira güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olan kişilerin bu tür hastalıklara yakalanma riski çok daha düşüktür.

Buğday yağı tüketecek olanlara tavsiyeler

Buğday yağı, fazla değil, yeterli miktarda tüketildiğinde her hangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak fazla tüketilirse kilo alımına sebep olabilir. bunun için ideal olanı günde 1 çay kaşığı kadar içilmesidir.
Her hangi bir hastalığın tedavisi için ilaç kullananların buğday yağı tüketmeden önce doktora danışmaları gerekiyor.

Kaynak 1: https://www.milliyet.com.tr/pembenar/bugday-yaginin-faydalari-nelerdir-2750054

Kaynak 2 : https://www.aksam.com.tr/mor-papatya/bugday-yaginin-faydalari-ve-kullanimi/haber-1002578

Depresyonu bitiren dua başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/depresyonu-bitiren-dua/

Bim aktüel ürünler

Yaşlanma karşıtı, bağışıklık sistemini güçlendiren, kalp sağlığını koruyan, saç dökülmesini önleyen, sinir sistemini yatıştıran, cildi besleyen, selülit oluşumunu engelleyen mucizevi bir yağ.

Buğday tohumu yağı faydaları , bu mucizevi yağın sizler de faydasını görürsünüz.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın