Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Zerdeçalın Faydaları Hastalıkları Siler Süpürür

Zerdeçalın Faydaları Hastalıkları Siler Süpürür

Zerdeçalın faydaları nelerdir? Zerdeçal adeta bir sağlık iksiridir. Hem hastalıklara karşı koruyucu hem de hastalıkları tedavi edici özellikleri bulunmaktadır. Önemli olan hastalanmadan sağlıklı beslenmek, hastalıklara karşı vücudumuzun direncini arttıracak gıdaları düzenli olarak tüketmek. Sofralarımızdan eksik etmememiz gereken zerdeçalı öncelikle tanımamız, ne için, ne zaman, ne miktarda kullanmamız gerektiğiniz bilmemiz gerekir. Bu yazımızda, tüm bu sorulara yanıt bulacak, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek sağlıklı bir şekilde yaşayabilecek, varsa hastalıklarınızdan Allah’ın izni ile kurtulacaksınız.

Zerdeçal, ülkemizde hint safranı, safran kökü, sarı boya, zerdeçöp şeklinde isimlerle bilinmektedir. Aromatik, biberi andıran, hafif baharatlı, yakıcı ve acımsı bir tadı vardır. Kök yapısı zencefile benzer. 3000 yıldan beri baharat olarak özellikle Hindistan ve Arabistan’da kullanılmaktadır. 

Zerdeçalın Faydaları
Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçalın Faydaları

  • Zerdeçal, özellikle gastrointestinal (mide, bağırsak) sistemde oluşan doluluk hissi ve yemeklerden sonra artan gaz problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.
  • Safra akışını arttırıcı etkisi sebebiyle yağlı gıdaların sindirilmesinde etkilidir. Safra kesesinin alınmasından sonra iyileşmeye yardımcı olur.
  • Sedef hastalığının tedavisi için önerilmektedir. Antiviral etkisi bulunmaktadır.
  • Karaciğer hasarını önleyici, antioksidant, kan lipit seviyesini koruyucu, tümör önleyici ve antimikrobiyal etkileri deneysel araştırmalar ile ortaya konulmuştur.
  • Kan sulandırıcı ve antioksidant etkileri nedeniyle romatoid artrit, alzheimer hastalığı gibi önemli sağlık sorunlarında önleyici ve tedavi edici olarak kullanılmaktadır.

Son yıllarda gerek deneysel ve gerekse klinik çalışmalar; zerdeçalın içeriğindeki temel bileşenlerin (kurkuminoitler); birçok kanserin önlenmesinde ve tedavi edilmesinde (özellikle pankreas kanseri) etkili olabildiğini ortaya koymaktadır.

Zerdeçalın Kullanılmaması Gereken Durumlar

  • Zerdeçalın safra arttırıcı etkisi nedeniyle safra taşı olan kişilerde, büyük taşların hareket ederek kanalı tıkaması söz konusu olabileceğinden dikkatli olunmalıdır.
  • Hamilelikte rahim hareketlerini artırabileceği için kullanılması önerilmemektedir.

Zerdeçal Nasıl Tüketilmelidir?

Zerdeçal, isteğe bağlı olarak yiyeceklerin, içeceklerin ve salataların içerisine eklenebilir. Ayrıca,  çay şeklinde de tüketilebilir.

Örneğin, mercimek çorbasını ateşten almadan önce yarım çay kaşığı zerdeçal koyup 1-2 dakika kaynatabilirsiniz. Çok sağlıklı bir çorba elde etmiş olursunuz. Ya da piştikten sonra içerken üzerine koyabilirsiniz. Tavuk, et yemeklerinde kullanabilirsiniz. Salatalarınıza mutlaka koymanızı tavsiye ederiz. Özellikle, zeytinyağı ve karabiber, zerdeçalın etkisini kat kat arttırmaktadır. Zerdeçal, zeytinyağı, karabiber karışımı adeta bir sağlık iksiridir.

 Yetişkinlerde Günlük Zerdeçal Kullanımı

Taze kök şeklinde: 1,5-3 g/günlük

Toz şeklinde: 1 çay kaşığı

1. Tarif:  ½ litre (500 ml) suyu kaynatın. Kaynamış olan suyun içerisine ufak parçalara parçalanmış veya toz halinde 2 çay kaşığı zerdeçal ilave edin ve 5 dakika bekledikten sonra süzerek için. Gün içerisinde 2-3 fincan içilebilir.

2. Tarif: 1 bardak (200 ml) kaynamış suya; 1 çay kaşığı toz zerdeçal ve ½ çay kaşığı toz karabiber ilave edip iyice karıştırın. 5-10 dakika bekletip ılık bir şekilde tüketin.

Kaynak: http://www.hurriyetaile.com/yazarlar/deniz-berksoy/zerdecalin-faydalari-ve-kullanim-sekli_6353.html?utm_source=hurriyet&utm_medium=anasayfa&utm_campaign=link1

Yukarıda saydığımız zerdeçalın faydalarını siz de kullanmaya başladıktan sonra göreceksiniz ve zerdeçalı sofralarınızdan eksik etmeyeceksiniz.

 

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir