Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Uzun süreli kabızlık nasıl giderilir

Uzun süreli kabızlık nasıl giderilir

Uzun süreli kabızlık nasıl giderilir . Sabahları tuvalete çıkarak güne devam etmenin vücut için pek çok faydası var. Ancak bu konuda sıkıntı yaşayan hatta dünyada kronik kabızlık çeken binlerce kişi bulunuyor. Uzmanlara göre dışkılama, günde 3 ila haftada en az 3 kere arasında değişkenlik gösterebilir ve bu süreç herkeste farklı işler. Burada önemli olan kişinin kendi düzeni içerisinde ne kadar istikrarlı olduğudur. Peki, bu istikrarı sağlamak mümkün mü? Aslında bunun için özel bir çaba harcamanıza gerek yok. Hazırsanız tuvalete rahat çıkmak için kolaylıkla hayata geçirebileceğiniz 7 püf noktasını açıklıyoruz… 

Uzun süreli kabızlık nasıl giderilir

1. Su için

Akşamları yeterince sıvı aldığınızdan emin olun. Philadelphia’daki Jefferson Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Aaron Martin, “Kalın bağırsaklarınızın temel işlevlerinden biri, vücudunuzun suyu emmesine yardımcı olmaktır. İyi bir vücut kitle indeksine sahip olmak istiyorsanız bağırsaklarınızın suya doyması önemli” diyor. Yatmadan önce su içmeye başlamak, doğru değildir çünkü uyku ortasında sıkışmış şekilde tuvalete kalkmak, uyku kalitenizi oldukça etkiler. Ancak akşam yemeğiyle birlikte büyük bir bardak su içmeye ne dersiniz?

2. Akşam yemeğinde fasulye yemeyi bir alışkanlık haline getirin

Uzmanlar, vücudunuza günde 20 ila 30 gram lif almayı öneriyor. Yani bu, yediğiniz her 1000 kalori için 14 gram life denk geliyor. Akşam yemeğinde, günde genellikle kaç öğün ve atıştırmalık yediğinize bağlı olarak vücut için gerekli olan lifin yaklaşık üçte birini aldığınızdan emin olun. Genel olarak lif açısından en zengin besinler, fasulyelerdir. Kuru fasulye ve barbunyayı sofranızdan eksik etmemeye çalışın. Fasulyeye alternatif olarak nohutu da yemeklerinize, salatalarınıza, çorbalarınıza ekleyebilirsiniz. Ama fasulye çok iyi pişirilmiş olmalıdır. Kaynatırken içerisine karbonat koyarsanız midede gaz oluşumunu önler.

3. Lif desteği alın

Eğer besinler aracılığıyla yeterli lif alamıyorsanız Psyllium yani Türkiye’de bilinen adıyla karnıyarık otuna başvurabilirsiniz. Fonksiyonel Tıp Uzmanı Dr. Can Çiftçi şunları söylüyor: “Psyllium ‘plantago ovata’ adı verilen bitki tohumlarının kabuklarından üretilen bir ürün. Tohumun kabuğu kullanıldığı için haliyle oldukça fazla lif içeriyor. Ayrıca Psyllium içerisinde bulunan lif suda çözünen yapıya sahiptir. Yani midenizden geçip su ile birleştiğinde bağırsaklarınızda jelimsi bir kıvam alıyor.” Vücudunuz dışarıdan aldığınız bu liflere uyum sağlayana kadar karnınızda şişkinlik hissedebilirsiniz. Ancak düzenli olarak kullanmaya devam ettiğinizde karnınızdaki şişkinliğin nasıl hızla yok olduğuna inanamayacaksınız.

4-Yemek sonrası yürüyüşe çıkın

Akşam yemeğinden sonra yürüyüş yapmak için mutlaka dışarı çıkın. Uzmanlar “Ne kadar aktif olursanız o kadar iyi. Yürüyüşü günlük yaşamınızın bir rutini haline getirerek hem fit bir vücuda hem de saat gibi işleyen bağırsaklara sahip olabilirsiniz” tavsiyesinde bulunuyor. Sindirimi artırarak tuvalete çıkmayı sağlayan 7-10 dakikalık bir egzersiz veya yemek sonrası yapacağınız 10 dakikalık bir yoga da sizi oldukça rahatlatacak.

5. Erken saatte kahvaltı yapın

Sabahları kahvaltı yapmak için kendinize biraz daha zaman tanıyın yani erken kalkarak yiyeceklerinizi hazırlayın. Çünkü uyandıktan kısa bir süre sonra bir şeyler tüketmek, bağırsaklarınızı hareket geçirir. Eğer sabahları vücudunuza bu fırsatı tanırsanız rahatlayarak güne devam etmenizin önünde hiçbir engel kalmayacak.

6- Mate çayı, yeşil çay, adaçayı tüketin

Bağırsak hareketlerini uyararak tuvalete çıkmayı kolaylaştıran bitkilere başvurabilirsiniz. Antioksidatif etkisi de olan mate çayı, yeşil çay ve adaçayı başvurabileceğiniz bitki çayları arasında yer alıyor. “Ya peki sinameki?” dediğinizi duyar gibiyiz. Uzmanlar sinamekiyi asla önermiyor. Bunun sebebi bu bitkinin müshil etkisi yaratarak vücuttaki su, vitamin ve mineral dengesini bozması. Faydalı bakterileri kaybeden bağırsaklarınız sebebiyle iyice kabız olarak içinden çıkamadığınız bir döngüye girebilirsiniz.

7- Kahve için

Bağırsak hareketlerini hızlandırdığı için sabahları tuvalete çıkmayı kolaylaştıran şeylerin arasında kahve de yer alıyor. Hatta pek çok insanın sabah kahve içmesinin sebebi bu! Tercihiniz mutlaka şekersiz Türk kahvesinden yana olmalı. Tercihen kahvenizi tok karnına içmeye özen gösterin, yoksa birtakım mide rahatsızlıklarıyla boğuşmak zorunda kalabilirsiniz.

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/sabah-uyaninca-tuvalete-cikmak-icin-yapmaniz-gereken-7-sey-6409654/13

Instagram’da bizi takip etmek için tıklayın: https://www.instagram.com/ilahisifa/

Kişiye özel hazırlanan, yazarımız tarafından Kozmik şifa enerji frekansları ile kodlanan “hematit bileklik ve İlahi Dokunuş Şifanın Şifresi” kitabımız kargo dahil 200 TL. Sınırlı sayıda hazırlanacaktır. Sipariş için 0212 284 19 41 – 0532 547 99 57 nolu telefonlarımızı arayabilir, Instagram’dan ya da WhatsApp’tan mesaj gönderebilirsiniz. @ilahisifa Satın almak için linki tıklayın shopier.com/3806937

ÜRÜN SİTESİNE GİT

🍀 Hematit Taşının Faydaları 🍀
🍀 Sinir sistemini düzenleyerek stresi giderir.
🍀 Aşırı duygulanma ve heyecanları sakinleştirir.
🍀 Zihni berrak hale getirir, akıl ve zeka kıvraklığı sağlar.
🍀 Karar verme güçlüklerine çok faydalıdır.
🍀 Enerji ve canlılık verir. Çekim gücü fazla olduğundan, kişisel çekim, neşe, cesaret ve istek verir.
🍀 Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır. Kalbi sağlıklı tutar, kan basıncını dengeler.
🍀 Eklem romatizması ağrılarını hafifletir.
🍀 İskelet sistemi hastalıklarına iyi gelir.
🍀 Dalağı temizler, doğru çalışmasını sağlar.
🍀 Göz sağlığı için faydalıdır.
🍀 Karaciğer sağlığı için yararlıdır.
🍀 Mide sağlığı için yararlıdır.
🍀 Kanı temizler, sağlıklı tutar.
🍀 Anemi (kansızlık) hastalığını tedavi eder.
🍀 Böbreği sağlıklı tutar.
🍀 Hasar görmüş dokuların yeniden oluşmasına yardım eder.
🍀 Bel soğukluğunu önler ve iyi gelir.

Hayatınızdaki Değişiklikleri Şaşkınlıkla İzleyeceksiniz!

Kişiye özel hazırlanan, yazarımız tarafından Kozmik şifa enerji frekansları ile kodlanan “Pembe Kuvars Taşı ve İlahi Dokunuş Şifanın Şifresi” kitabımız kargo dahil 80 TL. Sınırlı sayıda hazırlanacaktır. Sipariş için 0212 284 19 41 – 0532 547 99 57 nolu telefonlarımızı arayabilir, Instagram’dan ya da WhatsApp’tan mesaj gönderebilirsiniz. @ilahisifa Satın almak için linki tıklayın: shopier.com/5455672

ÜRÜN SİTESİNE GİT

Pembe Kuvars Taşı Faydaları

 • Beden hücrelerini yeniler, bu şekilde hem hastalıkları tedavi eder, hem de bedene dinçlik verir
 • İç barışı ve uyumu sağlar.
 • Depresyon halinin ortadan kalkmasında ve etkisinin azaltılmasında yardımcıdır.
 • Stresi alması ve anti stres özelliği ile bilinir. Strese karşı kullanılması tavsiye edilir.
 • Böbrek, akciğer, karaciğer, kalp gibi organların sistemlerinin sağlıklı kalmasını sağlar.
 • Yaraları, anjini, astımı ve görme bozukluklarını iyileştirir.
 • Kişinin kendine değer vermesini sağlar, özgüven duygusu verir.
 • Kişinin hayatı sevmesini sağlar.
 • Çevrenizdeki negatif enerjiyi yok eder ve pozitif enerjiyi toplar, biriktirir.
 • Duygusal dengeleyicidir. Beyin fonksiyonlarını uyarır.
 • Güç ve canlılık kaybına karşı koruma sağlar.
 • Kablosuz modem, cep telefonu, telsiz gibi cihazlardan yayılan radyasyonu toplar.
 • Zihinsel konsantrasyonu kuvvetlendirir.
 • Tene temas ettirerek kıyafet altında taşındığında, kişiyi ortamdaki negatif enerjiden korur. Pozitif insanların olduğu bir ortamdaysanız taşınızı görünür şekilde takın. Böylece çevrenizdeki insanların pozitif enerjisini toplar.
 • Baş ağrısını hafifletici özelliği vardır.
 • Sindirim ve kan dolaşımı sistemini sağlıklı tutar, hastalanırsa iyileştirir.
 • Göz için sağlıklıdır. Kartal görüşü ve gücü verir.
Instagram’dan bizi takip etmek için tıklayın lütfen : https://www.instagram.com/ilahisifa/

Not: Kabızlığı gidermenin en hızlı yolu başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/kabizligi-gidermenin-en-hizli-yolu/

Kabızlık nasıl giderilir , kabızlık nasıl giderilir evde , kabızlık bitkisel çözüm , kabızlık için bitkisel çözüm , kabızlık için doğal çözüm , kabızlığa doğal çözüm , kabızlık için bitkisel ilaç , bitkisel kabızlık ilacı .

Uzun süreli kabızlık nasıl giderilir , bu tavsiyelerimizi uygulayarak kabızlık sorununuzu giderebilir, sağlıklı bir şekilde formunuza kavuşabilirsiniz.

 

 

 

 

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın