Ana Sayfa / kanser belirtileri / Mide kanser belirtileri nelerdir

Mide kanser belirtileri nelerdir

Mide kanser belirtileri , nelerdir,. Aman dikkat, mide kanseri, yapılan araştırmalarda dünyada en sık görülen 4. kanser türü olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye’de ise her yıl yaklaşık 20 bin kişinin mide kanserine yakalandığı görülmektedir. Çocukluktan itibaren başlayan bilinçsiz beslenme alışkanlığının yanı sıra; sigara, alkol tüketimi de mide kanserini tetiklemektedir. Tüm kanser türlerinde olduğu gibi mide kanserinde de tedavinin başarılı olması için erken teşhis, hastalığı erken evrede yakalamak çok önemlidir. Bu nedenle mide kanser belirtileri hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Aşağıda açıkladığımız belirtilerin bir veya birkaçını hayatımızda gözlemliyorsak, kesin tanı için hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeliyiz. Hayatımızda gözlemlediğimiz değişiklikleri hafife almamalıyız. Erken teşhis hayat kurtarır.

Mide Kanseri Nedir?

Mide kanseri, çeşitli sebeplerden dolayı mide mukozasında kötü huylu tümörlerin gelişmesi sonucunda ortaya çıkar. Midenin herhangi bir bölgesine yerleşen ve genellikle lenf bezleri, akciğer, karaciğer, gibi organlara yayılabilen özelliktedir. Ülkemizde ve dünyada en çok rastlanan kanserler arasında yer alan mide kanseri her yıl dünyada 800 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Uzman kontrolü ve sağlıklı beslenme, ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı yaşama ile mide kanserinden korunmak ve kurtulmak mümkün hale gelmektedir.

Mide kanser belirtileri - mide kanserin belirtileri - mide tümörü belirtileri - mide kanseri belirtileri nedir - mide kanseri belirtileri - mide kanserinin belirtileri - mide kanseri belirtileri nelerdir
Mide kanser belirtileri

Mide kanser belirtileri

Mide kanseri belirtileri nelerdir ? Bazı mide kanseri hastalarında erken dönemde hiçbir belirti görünmeyebilir. Mide kanseri genellikle sinsi bir şekilde ilerleyen kanser türüdür. Genellikle oldukça geç belirti verir ve belirtiler hastalığa özgü değildir, başka hastalıklarda görülen belirtiler ile ortaklık gösterir. 

  • Hazımsızlık ve şişkin mide kanserinin belirtileri arasında ilk göze çarpanlardandır.
  • Karın ağrısı, bulantı ve yutma güçlüğü, mide kanseri belirtileri arasında yutma güçlüğü ve bulantı hissi oldukça önemlidir. Mide kanseri olan kişilerin yarısından fazlasında görülen en belirgin belirtilerden iki tanesidir. Bu rahatsızlıklar ile birlikte mide ya da göğüs kemiğinin altında ağrı olabilir.
  • Etli gıdalara karşı isteksizlik, bu gıdaları yemek istememe de mide kanseri belirtileri arasındadır.
  • Asidite ve geğirme,  mide asidinin yükselmesi ve geğirme sorunu mide kanseri hastalarında çok sık karşılaşılan belirtilerdendir. 
  • Doluluk hissi, mide kanserinin en önemli belirtilerinden biri de yemek yerken normalden daha erken ve fazla doymuş hissetmektir. Kişi karnını dolu, tok hissetmesine rağmen kilo kayıpları yaşayabilir.
  • Kanama ve yorgunluk, mide kanseri erken dönemde mide içinde kanamaya neden olabilmektedir. Sürekli kanama da anemiye sebep olabilir. Kırmızı kan hücrelerinizin azalması ile birlikte kişi daha soluk görünmeye, nefes nefese kalmaya başlayabilir. Bazı hastalarda kan kusmak da görülebilir.
  • Kan pıhtıları, mide kanseri olan kişilerde damarlarda kan pıhtısı olma oranı daha yüksektir. Bu sebeple ani göğüs ağrısı, nefes darlığı ve bacakların şişmesi durumları olursa acil olarak kanın pıhtılaşmasını önlemek için  vakit kaybetmeden uzman bir doktora gitmek gerekir.

İleri evre mide kanseri belirtileri,

Mide kanseri ileri evreye geldiği zaman dışkıda kan görülmesi, batında sıvı olması, iştahsızlık ve kilo kaybı durumları da ortaya çıkabilmektedir. Mide kanseri hastalığı bazen hiçbir belirti vermeden, çok sinsice ilerleyebilir. Yukarıda saydığımız belirtiler hastalığın geç dönemlerinde görülebilir. Bu durumda, hasta cerrahi müdahale şansını kaybetmiş olabilir. O nedenle erken teşhis mide kanseri için çok önemlidir, düzenli doktor kontrollerimizi yaptırmalıyız. mide kanseri öldürürmümide kanseri ölümcülmüdür , evet erken teşhis yapılmaz ise mide kanseri hastalığının ölüm ile sonuçlanma olasılığı yüksektir.

Kaynak: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/mide-kanseri/

www.hezarfenyayinlari.com

Not: Bronzit taşının faydaları başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. www.hezarfenyayinlari.com

Akciğer kanserinin ilk belirtileri başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/akciger-kanseri-ilk-belirtileri/

Mide kanseri belirtileri nelerdirmide kanseri nedirmide kanseri öldürürmü , mide kanserinin belirtileri nelerdirmide kanseri belirtisimide kanseri ölümcülmüdür , mide kanseri teşhisi .

Mide kanser belirtilerimide kanserin belirtilerimide tümörü belirtilerimide kanseri belirtileri nedirmide kanseri belirtilerimide kanserinin belirtilerimide kanseri belirtileri nelerdir .

 

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/mide-kanseri/

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir