Ana Sayfa / kanser belirtileri / Kolon kanserinin belirtileri nelerdir

Kolon kanserinin belirtileri nelerdir

Kolon kanserinin belirtileri nelerdir , kolon kanseri diğer bir adı ile kalın bağırsak kanseri, dünyada en sık görülen kanser türlerinden biridir. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan istatistiklerine göre, ülkemizde de en sık görülen ilk 5 kanser türü arasında kolon (kalın bağırsak) kanseri yer almaktadır. Eğer, kolon kanseri erken teşhis edilip tedaviye başlanmazsa ileri ki evrelerinde ölüm ile sonuçlanma olasılığı çok yüksektir. Bilgi güçtür, hayat kurtarır. Kolon kanserinin ilk evrelerinde görülen belirtileri nelerdir, bilgi sahibi olmalıyız ki, hemen doktora gidip tetkiklerini yaptıralım. Aşağıda, kolon kanserinin ilk evre ve ileri ki evrelerinde görülen belirtileri nelerdir, sizler için araştırdık, bulabilirsiniz.

Kolon kanserinin her yaşta görülme riski vardır fakat en sık 50 yaşından sonra gözlenmektedir. Cinsiyete göre dağılımı araştırıldığında ise tüm kanserler arasında kolon kanseri kadınlarda ikinci, erkeklerde ise üçüncü sırada yer almaktadır. Kolon kanseri tedavisinde başarıyı getiren en önemli etken ise erken teşhistir. Kanser erken evrede teşhis edilirse hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür. 

Kolon kanserinin belirtileri nelerdir - kolon kanseri belirtileri - kolon kanseri belirtisi - kalın bağırsak kanseri belirtileri - kalın bağırsak kanserinin belirtileri - bağırsak kanseri belirtileri - kolon kanseri belirtisi nelerdir - kolon kanseri belirtileri nelerdir
Kolon kanserinin belirtileri nelerdir

Kolon Kanseri Nedir?

Kolon kanseri, halk arasında “kalın bağırsak” olarak bilinen ve sindirim sisteminin en son bölümünde yer alan bölgede gelişen bir hastalıktır. Kolon kanseri, kolonda yer alan hücrelerde artış sonucu ortaya çıkar. Hücre sayısı çoğaldıkça, peçete halkası gibi dairesel şekilde kolon çevresine bu hastalıklı hücreler yayılır. Erken teşhis konması durumunda, kanser hücreleri sadece kolon içi ile sınırlı kalır, diğer organlara yayılmadan tedavi edilebilir. Erken tanı konamaması durumunda ise, kanser yakın organlara, lenf bezlerine ve kan dolaşımı yoluyla akciğer, karaciğer ve diğer organlara yayılabilir.

Kolon Kanseri Risk Faktörleri

 • Genetik Faktörler: Ailenizde daha önce bu hastalığa yakalanmış varsa sizin de hastalanma ihtimaliniz vardır.
 • Polipler kolon kanserine neden olabilir
 • Bağırsak İltihapları: Bağırsaklarda ortaya çıkan iltihaplanma durumu kolon kanserini tetikleyebilir.
 • Beslenme: Kolon ve rektum kanserlerinin özellikle fast food tüketiminin yaygın olduğu ABD ve Avrupa ülkelerinde görülme sıklığı oldukça yüksektir. Posasız gıda tüketimi, kabızlığı artırarak dışkının uzun süre bağırsak içinde kalmasına ve o bölgenin kanserleşmesine neden olmaktadır. Şarküteri ürünleri, salamuralar, tütsülenmiş etler, mangal türü yiyecekler ve kızartmalar, kabızlık yapan yiyeceklerdir. Bunun yanında meyve, sebze, baklagiller, tavuk ve tahıl bakımından zengin gıdaları tüketmenin risk oranını azalttığı belirlenmiştir
 • Obezite: Kadın ya da erkek fark etmeksizin, aşırı kilo kolon kanseri riskini arttırmaktadır.Sigara: Yapılan birçok araştırmalarda sigara tüketimi ile kolon kanseri arasında ilişki olduğunu belirtmiştir.

Kolon kanserinin belirtileri nelerdir

Kolon kanserinin belirtileri nelerdir , sizler de aşağıda sıralanan belirtileri hayatınızda yaşıyorsanız hiç vakit kaybetmeden kesin teşhis için doktora gitmelisiniz.  

 • Uzun süreli ishal ya da kabızlık,
 • Her zaman normal bir kalınlıkta gelen büyük abdestin incelmesi,
 • Anüsten ve büyük abdestten kan gelmesi,
 • Büyük abdestte yumurta akı görünümlü salgı,
 • Büyük abdeste çıkarken zorlanma, güçlük,
 • Bağırsakların yeterince boşalamaması hissi,
 • Ağrılı dışkılama,
 • Demir eksikliği anemisi,
 • Kilo kaybı ve karında kitle hissi,
 • Bağırsağın sağ tarafını tutan kolon kanseri ile sol tarafını tutan kolon kanseri farklı belirtiler gösterebilir. Bağırsağın sol tarafı daha dar bir bölge olduğu için bu bölgenin kanserlerinde daha çok dışkıda incelme, kanama, dışkı düzeninde değişme gibi şikayetler görülür. Kanser sağ tarafta olursa bağırsak daha geniş olduğundan, kanser burada sinsi bir şekilde ilerler, belirti vermesi daha uzun sürer. Hastada, iştahsızlık, halsizlik, kansızlık ve karın ağrısı gibi belirtiler olmaktadır. 

Kanserin ilerlediği ve bağırsağı tıkadığı durumlarda ise karında ağrı ve şişlik oluşmaktadır.

Instagram’dan bizi takip etmek için tıklayın lütfen : https://www.instagram.com/ilahisifa/

Kaynak: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/kolon-kanseri/

Not: Bronzit taşının faydaları başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren, Yorgunluk ve Grip Savar MÜTHİŞ BİR ÜRÜN

SIBERIAN NOVAMIN TAKVİYE EDİCİ GIDA VE VİTAMİN KOMPLEKSİ

 

65 ülkede ürünleri satılan, dünyaca ünlü, SIBERIAN WELLNESS firmasından MUCİZEVİ bir ürün.
Ürün 23 yıllık klinik araştırmalar sonucunda Rus bilim adamı Vladimir Nikolaevich tarafından geliştirilmiştir.
2015 yılında ürün Profesör T. S. Morozkina tarafından tekrar güncellenmiştir.
🌍 Tüm vücutta şekli değişmiş bozulmuş hücreleri onarır ve yoğun A, E, C vitaminleri içerir.
🌍 Bağışıklık sistemini güçlendirir.
🌍 Kronik yorgunluğa iyi gelir.
🌍 Grip ve soğuk algınlığına karşı vücut direncini arttırır, hastalık durumunda hızlı iyileşme sağlar.
🌍 Enfeksiyonların vücuda girmesini engeller.
🌍 Güçlü antioksidan özelliği ile kanserden korur, yaşlanmayı önler.
🌍 Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinin önlenmesinde etkilidir.
🌍 Kalp sağlığını korur.
🌍 Sporcuların kaslarını daha iyi performans sunması için uyarır.
🌍 Nörolojik rahatsızlıkları olanlara rahatlatıcı etki yapar.
🌍 Göz ve merkezi sinir sisteminin fonksiyonlarının destekler.
🌍 Sindirimi destekler.
🌍 Kaslarda hücre hasarlarını onarır.
🌍 Egzersiz esnasında yağ yakımı arttırarak zayıflamayı hızlandırır.
🌍 Kemoterapi görmüş hastalarda bağışıklık çöker, karaciğer zarar görür, Novomin ise böyle durumlarda tam destek sağlar.
🌍 Su – tuz dengesini sağlar.
*** Ürün fiyatı 75 TL.
*** Detaylı bilgi için 0212 284 19 41-0532 547 99 57 nolu telefonlardan bizi arayabilir, çağrı atabilir, WhatsApp’tan mesaj gönderebilirsiniz.

Neden Siberian Wellness ürünlerini kullanmalısınız?

*Siberian Wellness firması, 1996 yılında Novosibirsk’te kurulmuştur. Tüm bu yıllar içerisinde en geniş kapsamlı patentli gıda takviyeleri ve cilt bakımı ürünleri geliştirmekte ve üretmektedir.
* Ürünlerinin temelinde uzun yıllar Baykal ve Gornıy Altay’da yetişen otların benzersiz özellikleri yatmaktadır.
* Siberian Wellness, firmasının ürünleri, doğal bitkisel ham maddeler kullanılarak üretilmekte ve dünyanın 65 ülkesinde satılmaktadır.
* Yüksek teknolojiler, doğal içerikler ve eko-yaklaşım ile üretilen ürünler, başta FDA olmak üzere uluslararası kabul görmüş kalite standartları firması tarafından onaylanmış, belgelere sahiptir.
* Bu nedenle, bizler ürünleri içimiz rahat güvenle ve memnuniyetle kullanıyor ve herkese şiddetle tavsiye ediyoruz.

Instagram’dan bizi takip etmek için tıklayın lütfen : https://www.instagram.com/ilahisifa/

Tavsiye Yazılar

 1. Rahim kanseri belirtisi başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/rahim-kanseri-belirtisi/
 2. Durduk yere diş eti kanaması başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/durduk-yere-dis-eti-kanamasi-hangi-kanserin-belirtisi/
 3. Mide kanser belirtileri başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/mide-kanser-belirtileri-nelerdir/
 4. Akciğer kanserinin ilk belirtileri başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/akciger-kanseri-ilk-belirtileri/

kolon kanseri belirtilerikolon kanseri belirtisikalın bağırsak kanseri belirtilerikalın bağırsak kanserinin belirtileri , bağırsak kanseri belirtilerikolon kanseri belirtisi nelerdirkolon kanseri belirtileri nelerdirKolon kanserinin belirtileri nelerdir yazımızda bu sorulara yanıt vermeye çalıştık, umarız faydalı olur.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın