Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Kırmızı pancarın faydaları nelerdir?

Kırmızı pancarın faydaları nelerdir?

Kırmızı pancarın faydaları nelerdir ? Haftada 1 kez tüketildiğinde iç organları 10 yaş gençleştiriyor! Hücreleri baştan sona yenileyen şifalı besin. Onlarca şifası bulunan kırmızı pancar, haftada en az bir kez tüketildiğinde iç organların yaşlanmasını durduruyor, hücre hasarını önlüyor ve bağışıklığı güçlendiriyor. Uzmanlar, kırmızı pancarın adeta doğal ilaç görevi gördüğünü belirtiyor. Sporcuların vazgeçilmez besini olan kırmızı pancar, sayısız faydasıyla birçok hastalığa şifa oluyor. İşte kırmızı pancar tükettiğinizde vücudunuzda meydana gelecek mucizevi değişimler…

Kırmızı pancarın faydaları nelerdir

Kırmızı pancarın faydaları nelerdir?

KAN BASINCINI DÜŞÜRÜYOR

Pancarın içinde bulunan nitrat, vücutta nitrik okside dönüşür ve kan damarlarını genişletir. Kan basıncını düşüren pancar, yüksek tansiyonu düşürmeyi sağlar. Kırmızı pancar, ortalama dört gram diyet posası içeriyor bu sayede bağırsak sağlığını koruyor. İkinci beyin olarak adlandırılan bağırsaklar, güçlendiğinde tüm iç organların işleyişi daha sağlıklı hale geliyor. Haftada en az bir kez pancar tüketildiğinde iç organların yaşlanmasını önlüyor.

KALBİ GENÇLEŞTİRİYOR

Kalp sağlığını korumaya yardımcı olan kırmızı pancar, yüksek miktarda lif ve potasyum içeriyor. Bu nedenle kalp-damar hastalığı riskini azaltıyor. Kırmızı pancar aynı zamanda karaciğerdeki tüm toksinin atılmasını sağlıyor bu sayede detoks etkisi göstererek bağışıklığı güçlendiriyor.

ANTİOKSİDAN BAKIMINDAN ZENGİN

Kırmızı pancar içerisinde bulunan betalain, vücudu stresten korur ve hücre yaşlanmasını önler. İdrar söktürücü olarak da bilinen pancar, böbreklerdeki yükü hafifletiyor.

SİNDİRİM SİSTEMİNİ DESTEKLİYOR

Kırmızı pancar, lif bakımından oldukça zengindir bu nedenle sindirim sistemini rahatlatıcı rol oynar. İçerdiği lif sayesinde kronik kabızlığı bitirir, bağırsak hareketlerini düzenler.

KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR

Kırmızı pancar, özellikle bağırsak kanserine karşı birebir koruyuculuk sağlıyor. İçerdiği bileşenler sayesinde kanser riskini azaltıyor.

VÜCUTTAKİ İLTİHABI BİTİRİYOR

Kırmızı pancar içerdiği besin maddeleri sayesinde vücuttaki iltihabı bitiriyor. Bu nedenle, romatoid artrit gibi iltihaplı hastalıkların önüne geçiyor.

SPORCULARIN TEMEL BESİN KAYNAĞIDIR

Özellikle spor yapan, düzenli egzersiz yapan kişilerin kırmızı pancar tüketmesi önerilir. Egzersiz performansını artıran kırmızı pancar, kasların oksijen alımını artırır.

CİLT SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİYOR

Bol miktarda antioksidan içeren kırmızı pancar, cildi serbest radikallerin zararlarına karşı koruyor.

KİLO VERME SÜRECİNİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Sindirim sistemini rahatlatan kırmızı pancar, kilo kontrolüne de destek oluyor. Düşük kalorili bir besin olması nedeniyle diyet sürecini kolaylaştırıyor.

https://www.sabah.com.tr/galeri/saglik/haftada-1-kez-tuketildiginde-ic-organlari-10-yas-genclestiriyor-hucreleri-bastan-sona-yenileyen-sifali-besin

Not: Pancar kvass tarifi başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/pancar-kvass-tarifi/

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın