Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Yorgunluğa halsizliğe iyi gelen vitaminler

Yorgunluğa halsizliğe iyi gelen vitaminler

Yorgunluğa halsizliğe iyi gelen vitaminler , yorgunluk takviyeleri neler olmalı? Özellikle, koronavirüs ile savaştığımız bugünlerde bağışıklık sistemimizin güçlü olması çok önemli. Yediklerimiz içtiklerimiz maalesef yeterli olmayabilir, güçlü bir bağışıklık sistemi için takviye vitamin ve mineral almamız gerekebilir. Bu yazımızda Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun yorgunluk ve halsizlik durumunda kullanılmasını tavsiye ettiği vitaminleri ve takviye gıdaları sizlerle paylaşacağız. Yorgunlukla mücadele edecekseniz, lütfen kulaktan dolma bilgiler, vitamin satıcıları ve internet avcılarının tavsiyeleri ile yola çıkmayın. Problemi arkadaşlar, komşular ya da gazete-TV reklamlarından görüp duyduklarınızla da çözmeye kalkmayın. Sorunu kendi başınıza çözmeye çalışmak yerine bir uzmandan yardım alın. Unutmayın ki, yorgunluk ciddi bir hastalığın ilk belirtisi olabilir. Yine de dilerseniz gelin en ünlü, en şöhretli yorgunluk karşıtı takviyelere şöyle bir göz atalım. Bazılarının gücüne ben de inanıyorum, ama bazıları tam anlamıyla sınıfta kalıyor! Buyurun…

Yorgunluğa halsizliğe iyi gelen vitaminler
Yorgunluğa halsizliğe iyi gelen vitaminler

Yorgunluğa halsizliğe iyi gelen vitaminler

İLK 5

1- GİNSENG: 

Bu bitkisel besin takviyesinin yorgunluğu azalttığını, dayanıklılığı, fiziksel ve zihinsel performansı artırdığını gösteren güvenilir bilimsel çalışmalar mevcut. Bununla birlikte, aynı bitkinin uykunuzu kaçırabileceğini, tansiyonunuzun fırlamasına neden olabileceğini, kalp ritim bozukluğuna neden olabileceğini de lütfen göz önüne alın!

Özellikle çocuk ve gençlerin, kan sulandırıcı ilaç kullananların ginseng içerek multivitamin haplarından uzak durmaları gerektiğini unutmayın.

2- MAGNEZYUM: 

Yorgunluk söz konusu olduğunda her nedense kalsiyuma göre ikinci planda tutulsa da önemli bir mineraldir ve eksikliği kendinizi bitkin, halsiz hissetmenize neden olur. Yorgunluk desteği olarak günde 300 miligram magnezyum takviyesi almayı düşünebilirsiniz. Magnezyum, sitrat, glisinat ve taurat tuzlarını tercih edin. Seçimi ise siz değil doktorunuz yapsın.

3- D VİTAMİNİ: 

Herkes yorgunluğa karşı C vitamini kürü yapmaya kalkışır ama düşünülenin aksine yorgunluk söz konusu olduğunda ihtiyacınız olan D vitaminidir. D vitamininiz 50’den düşükse takviye almayı düşünün.

5- DEMİR: 

Özellikle kadınlarda demir eksikliğine bağlı kansızlık, yorgunluğun en sık rastlanan nedenlerinden biridir. Uzun süreli ve ağır âdet kanamaları, yetersiz beslenme, demir eksikliğinin başlıca sebepleridir.

Bu arada demiri doktora danışmadan almayın, çünkü gereğinden fazlasını almanız halinde vücudunuzda depolanır ve ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Demir eksikliğiniz yoksa demir içeren ürünleri kullanmayınız.

İKİNCİ 5 

1- ARI POLENİ: 

Kansızlıktan romatizmaya, hepatitten cinsel iktidarsızlığa kadar geniş yelpazede birçok hastalık grubunda kullanılan arı poleni, kronik yorgunlukta da çok etkilidir. İçerdiği yüksek miktardaki B grubu vitaminleri ile sinir hücrelerini destekler. Kan yapımını artırıcı etkisini de unutmayalım. Vitamin, mineral, demir, bazı önemli amino asitler ve fermentler içeren arı poleninin Vikinglerin uzun yaşam sırrı olduğu söylenir.

2- MEYAN KÖKÜ EKSTRESİ: 

Çin tarihinde önemli bir yere sahip olan meyan kökü ekstresinin, yüzyıllar boyunca Çin imparatorları tarafından enerji verici özelliği yüzünden kullanıldığı biliniyor. Çin tıbbında ve mutfağında halen pek popüler olan bu bitkinin vücudu toksinlerden arındırdığı da düşünülüyor.

3- KOENZİM Q10: 

Bir enerji üretim merkezi gibi çalışan hücre organcığı mitokondriyalarda bulunan ve enerji üretimini artıran bu değerli madde, aynı zamanda güçlü antioksidan özelliklere de sahiptir. Arabaya koyduğunuz benzinin performansını artırmak için kullandığınız özel karışımlar gibi, düzenli besleniyor olsanız da, yılda bir-iki defa iki aylık bir koenzim Q10 kürü yapmak akılcı bir anti-yorgunluk stratejisidir.

4- DHEA: 

Bir gençlik çeşmesi gibi pazarlanıyor olsa da asla ve asla kan ölçümleri yapılmadan, meme ve prostat kanseri riskleri araştırılmadan kullanılmamalıdır. Bu desteğin kadınlarda sivilcelere ve yüz kıllanmasına yol açabileceğini de hatırlatmak istiyorum.

5- EFEDRA: 

Yorgunluk desteği olarak kullanılan efedra maddesinin tehlikeleri artık biliniyor. Zaten bu yüzden yasaklandı! Ama karşınıza farklı şekillerde, bazı karışımların, formüllerin içinde çıkabilir. Aman dikkat! Yine yorgunluğa iyi geldiği iddia edilen kreatin maddesinin hiçbir etkisi olmadığı anlaşıldı, bitkisel bir destek olan guarana ise uyku bozukluğu ve tansiyon fırlamasına neden oluyor.

AKLINIZDA OLSUN

1- SUSUZLUK YORUCUDUR

Kronik yorgunluğunuzun arkasında yeterince su içmemek kadar basit ve çözülmesi kolay bir sorun da yatıyor olabilir. Vücuttaki tüm fonksiyonlar için elzem olan su, yokluğunda yorgunluğa neden olur. Düzenli olarak su içmeye başladığınızda da yorgunluk problemi çözülür.

2- OBURLUK YORAR

Özellikle fazla kilolu, göbekli, insülin direnci problemi olan biriyseniz, fazla miktarda şeker, un ve nişasta tüketmek, bir oturuşta çok fazla yemek yemek, bir öğünde alınan toplam kalori miktarını abartmak da yorgunluğa neden olabiliyor. Tatlıları, özellikle de unlu-şekerli tatlıları mümkünse unutun.

Ekmeği, pirinç pilavını olabildiğince azaltın. Hamur işlerinden uzak durun, hayvansal yağları terk edin. Birçok araştırma fazla miktarda hayvansal doymuş yağ ve hamur işi tüketenlerde yorgunluk ve halsizlik şikayetlerinin daha sık olduğunu ortaya koymaktadır.

3- EKSİKLİKLERE DİKKAT

Bedenimizde bazı vitamin ve mineraller azalırsa yorgunluk hissi başlar. Özellikle demir, potasyum, kalsiyum eksikliği, folik asit ve B12 vitamini noksanlığında ilk, hatta çoğu zaman tek belirti dinlenince bile hafiflemeyen bir yorgunluk halidir.

Vücuttaki tuz seviyesinin düşmesi ya da daha tıbbi bir dille söylemek gerekirse sodyum azlığı da yorgunluğa neden olur.

4- TEMBELLİK PASLANDIRIR

Çok yoğun bedensel aktiviteler nasıl insanı yorarsa, gereğinden fazla tembellik de yorgunluk, bitkinlik hissini tetikliyor. Unutmayın; uzayan bir tatil, televizyon karşısında geçirilen boş saatler ve gereğinden uzun istirahatler de insanı yorabiliyor.

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/osman-muftuoglu/yorgunluk-takviyeleri-neler-olmali-41036787

Not: Halsizlik ve yorgunluk nasıl geçer başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/halsizlik-ve-yorgunluk-nasil-gecer/

Hayatınızdaki Değişiklikleri Şaşkınlıkla İzleyeceksiniz!

Kişiye özel hazırlanan, yazarımız tarafından Kozmik şifa enerji frekansları ile kodlanan “hematit bileklik ve İlahi Dokunuş Şifanın Şifresi” kitabımız kargo dahil 80 TL. Sınırlı sayıda hazırlanacaktır. Sipariş için 0212 284 19 41 – 0532 547 99 57 nolu telefonlarımızı arayabilir, Instagram’dan ya da WhatsApp’tan mesaj gönderebilirsiniz. @ilahisifa Satın almak için linki tıklayın shopier.com/3806937

ÜRÜN SİTESİNE GİT

Not: Hematit taşının faydaları başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/hematit-tasinin-faydalari/

Peki size nasıl güveneceğiz?

İnsanların internetten alışveriş yaparken doğal olarak akıllarına şu soru takılıyor, “ürünü satın alacağım yer güvenli mi, anlatıldığı şekilde ürünü gönderecekler mi?” Hakkımızda bilgi almak için, aşağıdaki linki tıklayarak bizi Instagram’dan takip etmenizi, sayfamızı incelemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca, kitaplarımız hakkında detaylı bilgi almak için www.hezarfenyayinlari.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Instagram’da bizi takip etmek için tıklayın: https://www.instagram.com/ilahisifa/

instagram logo ile ilgili görsel sonucu


yorgunluk ve halsizlige iyi gelen vitaminler
, yorgunluğa iyi gelen vitaminler , halsizliğe iyi gelen vitamin ilaçlarıhalsizliğe hangi vitamin iyi gelir , yorgunluğa iyi gelen vitamin ilaçları .

Yorgunluğa halsizliğe iyi gelen vitaminler , umarız bu yazımız sizler için faydalı olmuştur, diğer insanların da faydalanması için sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanızı rica ederiz

 

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın