Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Bağışıklık sistemi güçlendiriciler

Bağışıklık sistemi güçlendiriciler

Koronavirüs hastalarına güç veren beslenme önerileri , koronavirüs vaka sayıları her geçen gün artarken, test sonucu pozitif çıkan bireylerin beslenme düzeninde dikkat etmesi gereken kurallar her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Hastalığın bağışıklık sisteminin gücüyle yakından ilişkisi artık herkes tarafından biliniyor. Bağışıklığı güçlü tutmak için ise en doğru yol sağlıklı bir beslenme düzeninden geçiyor. Uz. Dyt. Nihan Yakut, koronavirüs hastalarının beslenme düzeninde dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi. İşte detaylar…

Bağışıklık sistemi güçlendiriciler

Öncelikle, doğru şekilde maske takılmalı, el, yüz ağız hijyenine büyük önem verilmeli, mümkünse insanlardan izole bir hayat yaşanmalı. Dışarıdan eve geldikten sonra el yüz yıkama işleminden sonra kaliteli bir kekik yağından 1 bardak suya 1-2 damla damlatılarak gargara yapılmalı.

Gargara ve buğu yapılmalı

Özellikle, virüs boğazımızda iken ciğerlerimize inmeden müdahale etmek çok önemli. Bu noktada 1 bardak suya 1-2 damla kekik, adaçayı, lavanta yağlarından birisi damlatılarak ağıza gargara yapılmalı. Kaya tuzu 1 bardak suda eritilerek buruna çekilmeli. Kaynamış su içerisine 2-3 damla kekik, adaçayı, lavanta yağlarından birisi damlatılarak çıkan buhar, kafamızı bir havlu ile kapattıktan sonra ağzımıza burnumuza çekilmeli. Bu işlemler günde 2-3 kez yapılmalı.

Tüm besin ögelerini içeren diyetler tercih edilmeli

Koronavirüs testi pozitif çıkmış ve tedavi sürecinde olan bir kişinin en temel ihtiyacı, tüm besin öğelerinin olduğu ve çeşitlilik içeren bir diyet uygulamasıdır. Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, meyve, sebze, kurubaklagil, tahıl ve yağlı tohumların olduğu bir beslenme örüntüsü bu süreçteki güçlü bağışıklık için olmazsa olmazlardandır.

Tüm besin öğeleri dengeli şekilde tercih edilmeli, mümkün olduğunca doğal içerikler kullanılmalıdır. Kilo verme sürecindeyken virüse yakalanan bireylerin çok düşük kalorili ve eksik besin öğeleri bulunan diyetleri bırakması önemlidir. Bu dönemde vücudun yeterli ve dengeli beslenmesini sağlayabilecek ihtiyacın tamamını karşılayabilecek dengeli diyetler uygulanmalıdır.

Günde en az 2 litre su tüketiminin tedavideki yeri çok önemli

Testi pozitif olan ve tedavisi başlayan bireyler mevsimine uygun taze meyve, sebze tüketmeye özen göstermelidir. Diyet planı tüm besin öğelerini içermelidir. Tamamen doğal besinlerden yararlanılmalı, yoğun katkı maddesi içeren besinlerden kaçınılmalıdır. Bu süreçte kesinlikle ihmal edilmemesi gereken nokta sıvı tüketimidir. Günde en az 2 litre sıvı tüketimi, hastalıkla savaşan bedeninizin toksinlerini atması için oldukça önemlidir.

Bu besinlerden uzak durun!

Bu dönemde yapılacak en büyük hata, boş karbonhidrat kaynaklarını yoğun tüketmektir. Basit şeker ve şerbet içeren besinler, ağır yemekler, ateşle temas ederek pişen besinler, fast food gibi gıdalar, alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.

Tüketilmesi tavsiye edilen besinler

Yağlı tohumlar, önemli miktarda E vitamini, çinko ve selenyum içermektedir. Bu nedenle gün içinde fındık, badem, ceviz tüketilmelidir. C vitamini kaynağı olan turunçgiller her gün mutlaka yenmelidir. Yeterli A vitamini alımı ve güçlü bir bağırsak florası için çözünür ve çözünmez lifler, tam tahıllı besinler ve sebzelerden yeterli düzeyde alınmalı, kefir, yoğurt, turşu, sirke gibi fermente gıdalar diyet içerisinde yer almalıdır.

Pancar turşusu, kırmızı lahana salatası, çörek otu yağı, organik şekersiz pekmez düzenli olarak tüketilmeli.

Her gün 3 bardak bitki çayları tüketin

Ihlamur, adaçayı gibi bitki çayları boğaz enfeksiyonu yoğunsa zencefil eklenerek tüketilebilir. Ayrıca, taze zencefil, kabuğu ile doğranmış limon, karanfil, kabuk tarçın ile hazırlanan bitki çayları vücudun direncini arttırmak için de çok etkili olacaktır.

Kekik çayını tüketmenizi tavsiye ederiz.

Vitamin alınmalı

D vitamini koronavirüs ile ilgili önemli araştırmalara konu olan bir vitamindir. Ancak doktor onayı olmadan alınması ve kullanılması risklidir. D vitamini preparatları kullanımı için de hekime danışılmalıdır.

Belirtisiz atlatıyor olsanız da ağır egzersizlerden kaçının

Covid pozitif bireylerde egzersiz semptomlara bağlı değişiklik göstermelidir. Eğer yoğun kas ağrıları ve ateş varsa egzersiz yapılmamalı, daha çok dinlenmeye zaman ayrılmalıdır. Ateşin olduğu durumlarda egzersiz vücut ısısını artırarak hastalık seyrini ağırlaştırabilir.

Koronavirüs en çok yorgunluğu seviyor

Bağışıklığı güçlendirmek; yeterli uyku, egzersizin eşlik ettiği bir yaşam, dengeli ve kaliteli bir diyet ile mümkündür. Bunlar bağışıklık sistemi bir puzzle gibi düşünüldüğünde olmazsa olmaz, bulunmadığında da bütünü bozan parçalar gibidir. Koronavirüs en çok yorgunluğu sevmektedir. Özellikle bedensel yorgunluklar bu sürede en az indirilmeli, uyku için ayrılan süre artırılmalıdır. Günlük ortalama 8 saat uyku uyunmalı ve mümkünse uyku hijyenine önem verilmelidir. Beden ve zihin, yeteri kadar dinlenirse kendini çok daha iyi yenileyebilir. 

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/koronavirus-hastalarina-guc-veren-beslenme-onerileri-6367394/1

 

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın