Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Spirulina tozu ne işe yarar ?

Spirulina tozu ne işe yarar ?

Kansere Ve Diyabete Şifa Oluyor Bu Yüzyılın 1 Numaralı Besini Seçildi. 21.yüzyılın efsane besini olarak kayıtlara geçen spirulina tam bir şifa deposu. Vitamin, protein, mineral ve biyolojik aktif maddeleri sayesinde kanserden diyabete kadar birçok hastalığın tedavisinde de yardımcı olarak kullanılabiliyor. Adını spiral yapısından alan bu besin aslında mavi yeşil alglerin bir türü. Spirulinanın faydalarını ve ne şekilde tüketilmesi gerektiğini yazımızda bulabilirsiniz. Birçok ülke artık spirulina üretiyor. 2007 yılında Birleşmiş Milletler ve Dünya Tarım Örgütleri tarafından çocuklar ve yetişkinler için güvenilir bir besin olduğu belirtildi. Olgunlaştıktan sonra toz ya da tablet formunda kullanılabilir. Toz formdaki spirulinayı salata, çorba, kek ya da meyve sularına gönül rahatlığıyla koyabilirsiniz, Spirulina tozu ne işe yarar ?

Spirulina, %70 oranında protein içeren bir besin. Ayrıca A vitamini, E vitaminini, demir, B1, B6 ve B12 vitaminlerini, metiyonin aminoasidi, mangan, bakır, çinko ve selenyum gibi bileşenleri de içeriyor. Bu nedenle, vejeteryan ve vegan bireyler için de ek besin olarak kullanılabilir.

Spirulina tozu ne işe yarar ?

Kilo vermek için kullanılabilir

Yüksek besin içeriğine karşın düşük kalori değeri kilo verme konusunda da faydalıdır. Vücudun enerji üretimini destekleyen gama linoleik asit ve polisakkarit içerir. Ayrıca, enerji üretiminde görev alan B6 vitamini içermesi de oldukça önemlidir. 2016 yılında yapılmış bir çalışmanın sonucunda, düzenli bir şekilde 3 ay boyunca spirulinayı tüketen bireylerin vücut kitle endekslerinde ciddi azalmalar olduğu görülmüştür.

İnflamatuar hastalıklarda kullanılabilir

Biyoaktif bileşen olan fikosiyaninin bağışıklığı güçlendirdiği bilinmektedir. Bu sayede histamin salınımı arttırılır ve inflamasyon önlenmiş olur. Spirulinanın inflamasyondan kaynaklanan alerjik kanser ve birçok hastalığa olumlu etkisi olduğu çeşitli çalışmalarla desteklenmiştir.

Diyabet

Spirulina tüketiminin pankreastan insülin salınımını destekleyip ve kan şekerini düzenlediği diyabet kontrolüne olumlu etkisi çalışmalarla desteklenmiştir. Hastalıklara karşı kesin bir tedavi önerisi henüz sunulmadığından spirulina ile ilgili bilimsel çalışmalar günümüzde de genişletilerek devam ettirilmektedir.

Kasları güçlendirir

İçerdiği antioksidan bileşenleri sayesinde ise yorulmayı geciktirir ve böylelikle egzersiz kapasitenizi arttırarak kaslarınızın güçlenmesine ciddi katkı sağlar.

Antioksidan kaynağı

Kuvvetli bir antioksidan kaynağı olan spirulina, vücudun serbest radikallerden arınması için oldukça faydalıdır. Böylelikle birçok kronik hastalıkla savaşmada adeta bir silah gibidir.

Cilt ve saç sağlığı

Ayrıca, cilt ve saç sağlığı için de önemli olumlu etkileri bulunmaktadır.

Gastrit ve ülser

Gastrit ve ülser gibi bazı mide rahatsızlıklarından kurtulmak için de kullanılabilir.

Dikkat edilmesi gerekenler

Dozu aşılmamalı

İnsan tüketimi için güvenilir olsa dahi, içerisinde yetiştiği sulak bölgedeki ağır mineralleri emebileceği ve içerisinde toksik maddeler birikmiş olabileceğinden, kullanılırken dozu mutlaka dikkatle ayarlanmalı. Uzmanlar tarafından günlük doz miktarının 1-3 g arasında olduğu belirtilmektedir.

İlaç etkileşimine dikkat

Hamile ve emziren kadınlardaki etkileri henüz bilinmemektedir. Spirulinanın bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Kullandığınız ilaç varsa herhangi bir etkileşimi olup olmadığına çok dikkat edilmelidir.

Spirulina smoothie

Malzemeler

 • Yarım muz
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi
 • 1 avuç çiğ, tuzsuz fındık
 • 1 çay bardağı tam yağlı süt ya da su olabilir
 • 1 çay kaşığı toz spirulina

Yapılışı

Tüm malzemeleri bir rondoya koyun ve kıvam alana kadar karıştırın. Daha sonra küçük bir kaseye ya da bardağa koyarak tüketebilirsiniz.

Spirulinalı kakao topları

Malzemeler

 • 8 adet hurma
 • 15 çiğ, tuzsuz badem
 • 3 yemek kaşığı yulaf
 • 1 tatlı kaşığı toz spirulina
 • 1 tatlı kaşığı kakao
 • 1 yemek kaşığı yerfıstığı ezmesi
 • 2 yemek kaşığı su

Yapılışı

Bademleri ufalanana kadar rondodan geçirin ve daha sonra içerisine öncesinden suda beklettiğiniz hurmalar ile kakao, yerfıstığı ezmesi, yulaf, spirulina ve suyu ekleyin. Rondoyu tekrar çalıştırın. Elde ettiğiniz karışımı küçük toplar şeklinde elinizde yuvarlayın ve buzdolabında bekletin. Bir ara öğünde 2 adet tüketebilirsiniz.

Kaynak: https://bilgecafe.com/kansere-ve-diyabete-sifa-oluyor-bu-yuzyilin-1-numarali-besini-secildi/

Hayatınızdaki Değişiklikleri Şaşkınlıkla İzleyeceksiniz!

 

ÜRÜN SİTESİNE GİT

Havlit Taşı Faydaları:

💎Strese iyi gelir,
💎Son derece sakinleştirici, dinlendirici ve huzur verici bir enerji yayar.
💎Aşırı eleştirel ifadeleri ve davranışları, stresi, öfkeyi, kabalığı azaltır, yumuşatır.
💎Karakterimizdeki sivrilikleri yumuşatır, ılımlı ve uyumlu olmamızı sağlar.
💎Kişinin kendisiyle barışık olmasını sağlar.
💎Uykusuzluk problemlerine iyi gelir.
💎Denge ve uyum sağlar.
💎Kişideki bencilliği, bencilce davranışları giderir.
💎Çalkantılı duyguları ve düşünceleri sakinleştirir, gerilimi azaltır,
💎Güven, ümit ve disiplini artırır.
💎Duyguları açıklamak için cesaret verir.
💎Kanı temizler.
💎Hafızayı güçlendirir.
💎Hormonal sistemi düzenler
💎Kalp problemleri tedavisinde yararlıdır.
💎Diş ve kemik (iskelet) sistemindeki kalsiyum seviyesini dengeler, böylelikle diş ve iskelet sistemi rahatsızlıklarını giderir. Bu nedenle hamile kadınların ve bebek emziren annelerin kullanması önerilir.
💎Kırık ya da çıkık kemiklerde kolay iyileşme sağlar.

spirulina nedir ne işe yarar , spirulina nedir faydaları nelerdir , spirulina faydaları nelerdir .

spirulina faydaları , spirulina yosunu faydaları , spirulina ne işe yarar , spirulina tozu ne işe yarar , spirulina cilde faydaları , spirulina nın faydaları .

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın