Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Sodyum bikarbonatın faydaları

Sodyum bikarbonatın faydaları

Sodyum bikarbonatın sağlığımız açısından pek çok faydası var. Hepimizin evinde sodyum bikarbonat, yani yemeklik soda bulunur ve genelde mutfak dolaplarının birisinde kullanılmamak üzere bekler. Bu genelde gözden kaçan mutfak malzemesi, sadece kekleri kabartmak için kullanılmıyor. Farkında olmadığınız pek çok faydası olabilir. Hamurişlerini kabartmanın yanında sağlık ve güzellik için de çeşitli faydaları bulunuyor. Pahalı değil ve antasit özelliklere sahip olması nedeniyle alkali etki gösteriyor. Ayrıca peeling için kullanılabiliyor ve antiseptik özellikler gösteriyor. Sodyum bikarbonat, natron olarak bilinen doğal mineralin bir parçası ve bu mineralin içerisinden çıkarılarak elde ediliyor. Antik mısırlıların natron sabunlarını temizlik için kullandıklarına inanılıyor. Günümüzde ise yemeklik soda formunda üretilip satılıyor , sodyum bikarbonatın faydaları .

Kabartma tozu olarak kullanılmasının yanında doğal bir deodorant, el temizleyici, diş macunu, diş beyazlatıcı ve temizlik malzemesi olarak da kullanılabiliyor. Faydalarından genelde övgüyle bahsediliyor ve az miktarda düzenli kullanımı öneriliyor. Çünkü bedenin asit düzeyini düşürüyor ve azalan beden fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı oluyor. Suya karıştırılmış sodyum bikarbonat en antik ve etkili çözümlerden birisi. Onun faydalarına biraz daha göz atalım.

Sodyum bikarbonatın faydaları

Doğal Bir Antasittir

Yemeklik sodanın en büyük faydalarından birisi asitliği giderici olmasıdır. Reflü, midede bulunan asitlerin yemek borusuna tekrar geri geldikleri bir rahatsızlık ve bu rahatsızlıkta asit yemek borusunu tahriş edebilir ve göğüs-boğaz bölgesinde yanma hissine sebep olabilir. Sodyum bikarbonat ise mide asidini nötralize eder ve böylece reflü ile mide problemlerine dair pek çok sorunun çözülmesini sağlar.

Doğal Bir Alkali Malzemedir

Doğal bir alkali malzeme olarak bilinir. Bu toksik olmayan bileşen bedende asit ve inflamasyonların etkilerini azaltıyor ve pek çok derde deva oluyor. Bedendeki pH dengesini kurmak ve genel sağlığı iyileştirmek için en iyi doğal çözümlerden birisi. Bedende fazla asit birikmesi kemik erimesi ve artrit gibi rahatsızlıkların riskini arttırıyor.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarına İyi Gelebilir

Sodyum bikarbonat idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar çünkü idrardaki asit düzeylerini düşürür. Kadınlarda sık görülen bir rahatsızlık olan idrar yolu enfeksiyonları için oldukça uygun maliyetli bir çözümdür.

Böbrek Fonksiyonlarını İyileştirir

Alkali bir bileşen olduğu için bedendeki asit düzeylerini azaltan yemeklik soda, pH düzeylerini kontrol altında tutar. Yapılan bir çalışmaya göre, yemeklik soda tüketen bireylerdeki böbrek fonksiyonlarındaki gerileme, tüketmeyenlere göre üçte iki oranında daha az olmuş.

Gut ve Diğer Eklem Problemlerini Tedavi Eder

İdrardaki ve kandaki yüksek düzeyde ürik asit artrit ve gut gibi kronik rahatsızlıklar kaynaklı ağrılara sebep olur. Yemeklik soda bu fazladan asidin alınmasını sağlar ve etkili bir çözüm olur.

İyi Bir Peeling Ürünüdür

Sodyum bikarbonatı bir peeling ürünü olarak kullanabilirsiniz çünkü hafif bir aşındırıcı etkiisi vardır ve ölü hücrelerin ortadan kaldırılmasını sağladığı gibi yeni hücrelerin üretimine izin verir ve cildi parlatır. Tek yapmanız gereken onu suda seyreltmek ve yüzünüze dairesel olarak uygulamak. Fakat her gün yapmayın ve haftada iki defa kullanın.

Sivilceleri Önler

Yemeklik soda ciltteki inflamasyonu azaltır ve sivilce oluşumunu engeller. Bakteri karşıtı özellikleri de bu konuda fayda sağlar.

Dişleri Beyazlatmaya Yardımcı Olur

Dişleri beyazlatabilen iyi bir diş macunu olabilen yemeklik soda, dişlerdeki plakların çıkarılmasına yardımcı olur çünkü aşındırıcı bir yapısı vardır. Ayrıca alkali özelliği ile renk bozulmalarını da iyileştirir.

Koyu Dudaklar İçin Mükemmeldir

Popüler bir temizlik ürünü olan sodyum bikarbonat, koyu dudaklara da fayda sağlar. Tek yapmanız gereken balla güzelce karıştırmak ve daha sonra suyla durulamadan önce iki üç dakika boyunca dudaklarınıza uygulamak.

Saç Bakımı İçin Kullanılabilir

Yemeklik sodanın saç bakımında kullanılabileceğini gösteren bir bilimsel kanıt yok ancak saç köklerini yumuşattığı ve saç gelişimini desteklediği söyleniyor.

Spor Performansını İyileştirir

Fiziksel aktivite sırasında ortaya çıkan laktik asit kas ve eklemlerde birikme eğilimindedir ve bu da sertlik ve kas yorgunluğu yaratır. Bunun olmasını ve fiziksel performansınızı etkilemesini önlemek için yemeklik soda imdadınıza yetişiyor. Suda seyrelterek tüketerek bu durumu kontrol altına alabilirsiniz.

Sodyum bikarbonatın faydaları , cilt, saç ve organlarımızın sağlığı açısından meğer bilinmeyen pek çok faydası varmış.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın