Ana Sayfa / Dua / Ramazanın 20. Günü Okunacak Yasin-i Şerif

Ramazanın 20. Günü Okunacak Yasin-i Şerif

Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde  oruç, insülin sağlığı ilişkisini ortaya koymaktadır. Oruç esnasında, hücrelerin kandan daha fazla glikoz alımı noktasına uyarılar gönderdiğini ortaya koymaktadır, bu durum insülin sağlığına olumlu etki etmektedir.

Ramazan ve oruç, cennet kapısını açan bir keyfiyete de sahiptir. Nitekim hadis-i şerifte oruçlunun birisi iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu an olmak üzere iki sevincinden bahsedilir. (Buhârî, Savm 9; Müslim, Sıyâm 163.)

Ramazan ve oruç, bizi madden ve manen temizleyen ve dipdiri yapan bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple Ramazan Bayramının anlamı da büyüktür. Bu bayramı son nefeste hüsnü hateme ile göçmek, kabirde bir cennet bahçesinde yaşamak, inşallah ahirette de necata ulaşmak gibi ebediyete uzanan bayramlar silsilesi takip edecek, ve böylece dünyada ekilen ekinlerin, dikilen ağaçların hasatı ve meyvesi toplanmış olacaktır.

Bunun gerçekleşmesi için kitaplarda geçen “avam”ın orucunu aşıp, “havas”ın ve “havasul havas”ın oruçlarının mana zenginliğine kavuşmak gerekir. Bu ise kalbe, akla, dile, göze, kulağa, ele, ayağa ve topyekûn azalara oruç tutturmakla gerçekleşir.

Dinimizde ibadetlerin yapılmasında niyetlerin çok büyük yeri vardır En büyük ibâdetlerden biri de Kur’an-ı Kerim okuma ibadetidir. Bunun için bir müslüman, ibadetlerin sevablarının kat kat olduğu Ramazan ayında, her gün ayrı ayrı niyyetlerle Yasin-i Şerif okumalıdır. Bu niyetlerle okunan Yâsin-i şerif, okuyan kimsenin feyzinin artmasına vesile olacağı gibi her derde deva olacağı da ümid edilir.

20. Gün Yasin-i Şerif Kur’an-ı Kerim’in kabirde bizlere yoldaş olması niyetiyle olunur.

 

Hakkında admin

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir