Ana Sayfa / Kişisel Gelişim / Mutluluğumuza engel olan 5 büyük hata

Mutluluğumuza engel olan 5 büyük hata

Mutluluğumuza engel olan 5 büyük hata , yapılan çeşitli araştırmalar gösteriyor ki insanların mutluluk kavramları birbirlerinden farklı olabiliyor. Mutluluk duyduğumuz kavramlar ya da olaylar, toplumlara, ülkelere ve farklı kültürlere göre değişebiliyor. Fakat, mutluluk yinede temelde aynı etkenlere bağlı oluyor. İnsanları mutsuz eden kavramlarda değişiklik gösterse de temelde aynı noktaya varıyor. Tabi ki, mutluluk kişiden kişiye göre değişiyor. Bakıyorsunuz birisini 1 çocuğu var fakat 2. olmuyor. Bu kişi üzüntüden depresyona girebiliyor. Başka birisinin hiç çocuğu olmamış ama tevekkül ediyor Allah’ın dediği olur deyip, kendi hayırlı işler yapmaya yönlendirebiliyor. 

Mutluluğumuza engel olan 5 büyük hata
Mutluluğumuza engel olan 5 büyük hata

Mutluluğumuza engel olan 5 büyük hata

Tevekkül etmemek, aşırı düşünmek

Yaşamın bize getirdiği değerlerden biri düşünmektir. Hepimiz sorunlarımızı çözmek ve hayatımızı güzelleştirmek için belli konuları düşünüyoruz. Ama bir konu veya konular hakkında sürekli düşünceler içindeysek işte buna aşırı düşünme diyoruz. Aşırı düşünmek bizi anın içinden alıyor. Genellikle gelecek ile ilgili düşünceler veya geçmiş problemler bizi aşırı şekilde düşüncelere itiyor. Mutluluğumuzu engelleyen ilk şey aşırı düşünmektir çaresi ise farkındalık, tevekkül etmek, ibadetlere ve hayır işlerine yönelmek. Her şeyi aklımız ile çözemeyiz. Biz elimizden geleni yaptıktan ve dua ettikten sonra takdiri Yüce Yaratıcımız Allah (c.c.)’ye bırakmalıyız.

Negatif Düşünmeyi Bırakamamak

Yapılan araştırmalar, dünyada büyük bir çoğunluğun negatif düşündüğünü gösteriyor. Bu demektir ki, büyük çoğunluğumuz kötümseriz. Bu temelde beynimizin bu şekilde çalışmasına dayanıyor olabilir. Beynimiz bizi kötü durumlardan koruyabilmek için içgüdüsel olarak negatif düşünmeyi seçiyor olabilir. Fakat, bu bir yere kadar işe yarasa bile hayatımızda bazı büyük problemlere neden olmakta, hayatımızı kabusa çevirmektedir.. Kısaca negatif düşündüğümüzde mutluluğumuzu kendi kendimize engelliyoruz. Çaresi ise kesinlikle pozitif düşünmekten, sahip olduklarımız, sağlığımız, ailemiz için şükretmekten geçiyor diyebiliriz. 

Kıyaslama Yapmak

Başkaları ne yapıyor ne alıyor ve nasıl yaşıyor benim hayatım neden böyle değil, dediğimiz zaman mutluluğumuzu bir kenara itiyoruz. İnsanların hepsi nasıl birbirinden farklı ise kaderleri de farklıdır. İsteklerimize ulaşmak, refah içerisinde yaşamak için çalışıp çabalamalıyız. Fakat, herkesin yetenekleri, kapasitesi farklıdır. Biz kendi kapasitemize göre elde ettiklerimiz ile mutlu olmasını bilmeliyiz. İnsanlar özellikle magazin takip ederken veya bir ünlünün hayatını izlerken bu duyguyu yaşıyabiliyorlar. Sosyal medyada takip ettiğimiz arkadaşlarımızın hayatlarına da kıyaslama yapıyoruz. Mutluluğumuzu engelleyen üçüncü şey kıyaslama ve çaresi ise kendini sevmek ve kendi hayatına odaklanmaktır. Unutmamalıyız ki, imtihan dünyasındayız, hepimiz farklı bir yolculuktayız.

Nazik ve Saygılı Olmamak

Aslında çevremize ve kendimize nazik ve saygılı olduğumuzda enerjimizi pozitife çekeriz. Eşimize dostumuza, çocuklarımıza, iş arkadaşlarımıza, karşılaştığımız herhangi birini karşı nazik olmak zayıflık değil aslında büyük bir gücümüzdür. Teşekkür etmek ve günaydın merhaba gibi güzel sözler insanları birbirine bağlayan ve mutluluğu arttıran güçlü etkenlerdir. Nazik olmamak mutluluğumuzu hiç düşünmediğimiz kadar kötü etkiler ve bunun çaresi kesinlikle kibar olmaktan geçer. İnsanlara kaba, zorbaca davranarak onların ahını alır, negatif enerjilerini üzerimizde toplarız.

Mutluluğun Özünü Anlamamak

“Ben çocukken annem bana hep hayatın anahtarının mutluluk olduğunu anlatırdı. Okula gitmeye başladığım zaman, sınavda bana ‘Büyüyünce ne olmak istiyorsun?’ diye sordular. Ben de onlara, mutlu olmak istiyorum, diye cevap verdim. Onlar bana, soruyu anlamadığımı söylediler. Ben de onlara, hayatı anlamadıklarını söyledim.” John Lenon

Hepimiz sorumluluklarımızı önemsiyoruz. Fakat, mutluluğumuzu sürekli erteliyoruz. Bunu kendi ellerimizle yapıyoruz. “Şu işi alırsam kutlayacağım” “Şunu yaparsam mutluluktan uçacağım” Hep bir beklenti ve sonuç ilişkisi içerisine sokuyoruz kendimizi. Gerçek ise mutluluğun sadece iç dünyanda keşfettiğin etkenlere bağlı olduğudur. İç huzurunu yakalayamamışsan, kendinle, eşin, çocukların, kardeşlerin, annen baban ile barışık, ilişkilerin olumlu değilse, mutluluğu yakalaman çok zayıf ihtimaldir.

Bize öğretilen başarıdan sonra mutluluğun geldiğiydi. Şöyle söyleyeyim bu tamamen yanlış. Mutluluk başarıdan önce gelir ve başarıya sebep olur. Mutlu olduğunuzda daha iyi çalışırsınız ve idrak seviyeniz artar. Onun için her şeyi bir kenara bırakın ve mutlu olmanın özünü anlayın. O her şeyin anahtarıdır.

Başkalarını sevindirin, onları mutlu etmeye çalışın. Bu durum bumerang gibi size geri dönecek sizin mutlu olmanıza vesile olacaktır.

Her olayın güzel yönlerini görmeyi öğrenin. Kendinizi acımasızca eleştirmeyin ve sevginin gerçekten hayattaki en güçlü enerji olduğunu fark edin. Güzel bir dünya istiyorsanız güzel insanlara ihtiyacımız var. Güzel ruhlu ve iyi kalpli insanlara. Çevrenizdeki bir insanı mutlu ettiğinizde inanın ondaki pozitif enerji size fazlasıyla dönecek.

Kaynak: https://www.bilgierdemdir.com/2016/11/mutluluga-engel-olan-5-buyuk-hata.html

Hayatınızdaki Değişiklikleri Şaşkınlıkla İzleyeceksiniz!

Kişiye özel hazırlanan, yazarımız tarafından Kozmik şifa enerji frekansları ile kodlanan “hematit bileklik ve İlahi Dokunuş Şifanın Şifresi” kitabımız kargo dahil 250 TL. Sınırlı sayıda hazırlanacaktır. Sipariş için 0212 284 19 41 – 0532 547 99 57 nolu telefonlarımızı arayabilir, Instagram’dan ya da WhatsApp’tan mesaj gönderebilirsiniz. @ilahisifa Satın almak için linki tıklayın shopier.com/3806937

ÜRÜN SİTESİNE GİT

Not: Hematit taşının faydaları başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/hematit-tasinin-faydalari/

http://bimaktuel.net/

En etkili güneş lekesi kremi başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/en-etkili-gunes-lekesi-kremi/

Mutluluğumuza engel olan 5 büyük hata başlıklı yazımız umarız sizler için faydalı olur.

 

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın