Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Mor havucun faydaları nelerdir

Mor havucun faydaları nelerdir

Mor havuç şalgam suyunun ham maddesi olarak kullanılan bir sebze türü olarak karşımıza çıkıyor. Mor havuç özellikle İç Anadolu bölgesinde Konya’da yetiştiriliyor. Mor havucun faydaları ise saymakla bitmiyor, bilim çevrelerinde ilaç besin olarak nitelendiriliyor. Mor havuç şalgam suyunun ham maddesi olmasının yanı sıra göz sağlığına ve mide hastalıkları için antioksidan görevi görüyor. Mor havucun faydaları nelerdir .

Mor havucun faydaları nelerdir

Güçlü antioksidan, antikanser etkileri var

2007’de 4. Uluslararası Gıda Pigmentleri Kongresinde Almanya kaynaklı bir hücre çalışması sunuldu, çalışmanın adı: ‘Siyah havuç antosiyaninlerinin kanser hücrelerinin üremelerini engelleyici etkisi ve metabolizması’ idi ki başlık, tüm çalışmayı özetler nitelikte. Antosiyaninler, siyah mor renkli meyve ve sebzelerde değişen oranlarda bulunan şifalı bir ‘boyar madde’ grubu, güçlü antioksidan ve antikanser etkileri var. Antosiyaninler, çok güçlü antioksidan etkileri ile kanserleşme sürecini en baştan itibaren hemen her basamakta engelleyen hem hücre içinde hem de hücreler arası etkili maddeler. Hücre çekirdeğinde genetik şifremizi taşıyan DNA’larımızdan, hücrelerimizin bütünlüğünü koruyan hücre zarlarımıza kadar koruyorlar.

Yapılan birçok farklı bilimsel araştırma aynı sonuca işaret ediyor; siyah havucun kanser karşıtı etkisi antioksidan gücü ile sınırlı değil. Örneğin hücre çalışmalarından birinde insan kalın bağırsak kanseri ve lösemi hücreleri kullanılmış ve hücre grupları değişen oranda siyah havuç antosiyanin özütüne maruz bırakılmış. Bu maddeye maruz kalan kanser hücrelerinin üremelerinin baskılandığı saptanmış, hem de maruz kaldıkları özüt miktarı ile doğru orantılı olarak… Bu hücre çalışması sonucunda ‘siyah havuç kanser ilacıdır’ diyemeyiz ancak etkili bir koruyucu faktör olduğu bilimsel gerçeğini de inkar edemeyiz. Zaten ‘fonksiyonel gıda’ kavramı tam da bunu anlatan bir bilimsel ifade şekli ve siyah havuç da her yönüyle önemli bir fonksiyonel gıda, yani ilaç besin.

Göz için faydalı

Bazı hastalıklara karşı tüketimi önerilen mor havuçların faydaları da oldukça fazladır. Göz sağlığı için özellikle tüketilmesi önerilen mor havuçlar, A vitamini, selenyum minerali bakımından oldukça zengindir. Mor havuç, salatalarda da kendisine yer bulabilir.

Mor havucun diğer faydaları

 • Mide ve ülser hastalığına karşı iyi gelir.
 • Az yemek yiyenler için iştah açma özelliği taşır.
 • İnsan cildinde oluşan kırışıklıkları giderir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kötü kolesterole karşı fayda sağlar.
 • Cildin parlak görünmesini sağlar.
 • Damar sertliğine iyi gelir.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • İdrar söktürücü özelliği taşır.
 • Romatizmaya bağlı gelişen hastalıkları önler.
 • Kabızlık ve ishale karşı iyi gelir.

Ülkemiz tam bir siyah havuç cenneti ama yıllarca iç pazarda talep olmadığı için yurt dışına satıldı, ben buna Takvim Gazetesinde köşe yazarı olduğum yıllarda tesadüfen öğrendim, 10 yıl kadar önce siyah havucun faydalarını anlattığım bir köşe yazısından sonra Konya’daki bir siyah havuç işleme tesisinden nazik bir teşekkür mektubu aldım, mektupta Türkiye’den hiç iç talep olmadığını ama yurt dışındaki ilaç firmalarına bile ürün gönderdikleri yazıyordu. İlim, her şeyden önce ilim… Bize tabiatın sunduklarının kıymetini bilmemiz için bile ilim gerekiyor, yoksa dünyanın ‘hamalı’ olmaktan bir adım bile öteye gidemeyiz. Şifa olsun, selam ve sevgimle, ilimle…

Kaynak: Elif Güveloğlu https://www.instagram.com/p/CKEL9zAJpvr/

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/pembenar/mor-havuc-nedir-mor-havucun-faydalari-2745289

Hayatınızdaki değişiklikleri şaşkınlıkla izleyeceksiniz!

Kişiye özel hazırlanan, yazarımız tarafından Kozmik şifa enerji frekansları ile kodlanan “hematit bileklik ve İlahi Dokunuş Şifanın Şifresi” kitabımız kargo dahil 250 TL. Sınırlı sayıda hazırlanacaktır. Sipariş için 0212 284 19 41 – 0532 547 99 57 nolu telefonlarımızı arayabilir, Instagram’dan ya da WhatsApp’tan mesaj gönderebilirsiniz. @ilahisifa Satın almak için linki tıklayın shopier.com/3806937

ÜRÜN SİTESİNE GİT

Hematit taşının faydaları

🍀 Sinir sistemini düzenleyerek stresi giderir.
🍀 Negatif enerjilerden ve nazardan korur.
🍀 İş ve özel hayatta sürdürülebilir, sağlıklı ilişkilerin ortaya çıkmasında çekim gücü vardır.
🍀 Aşırı duygulanma ve heyecanları sakinleştirir.
🍀 Zihni berrak hale getirir, akıl ve zeka kıvraklığı sağlar.
🍀 Karar verme güçlüklerine çok faydalıdır.
🍀 Enerji ve canlılık verir. Çekim gücü fazla olduğundan, kişisel çekim, neşe, cesaret ve istek verir.
🍀 Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır. Kalbi sağlıklı tutar, kan basıncını dengeler.
🍀 Eklem romatizması ağrılarını hafifletir.
🍀 İskelet sistemi hastalıklarına iyi gelir.
🍀 Dalağı temizler, doğru çalışmasını sağlar.
🍀 Göz sağlığı için faydalıdır.
🍀 Karaciğer sağlığı için yararlıdır.
🍀 Mide sağlığı için yararlıdır.
🍀 Kanı temizler, sağlıklı tutar.

Peki size nasıl güveneceğiz?

İnsanların internetten alışveriş yaparken doğal olarak akıllarına şu soru takılıyor, “ürünü satın alacağım yer güvenli mi, anlatıldığı şekilde ürünü gönderecekler mi?” Hakkımızda bilgi almak için, aşağıdaki linki tıklayarak bizi Instagram’dan takip etmenizi, sayfamızı incelemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca, kitaplarımız hakkında detaylı bilgi almak için www.hezarfenyayinlari.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Instagram’da bizi takip etmek için tıklayın: https://www.instagram.com/ilahisifa/

instagram logo ile ilgili görsel sonucu

 

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın