Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Kaylule uykusunun faydaları

Kaylule uykusunun faydaları

Eğer, kaylule uykusunun ruh ve beden sağlığımız açısından faydalarını bir bilseniz mutlaka kaçırmazdınız. Uyku bozuklukları ve uyku üzerine araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. Hakan Kaymak, kaylule uykusunun önemine değinerek, Japonya’da bazı işyerlerinde öğlen uyuyan çalışanlarına ek ücret ödendiğini belirtiyor. Kaylule uykusu bir şekerleme veya sadece dinlenme olan, tam gün ortasında güneş tepedeyken yapılan bir istirahattir ve sünnettir. Kuşluk vakti (öğle namazı vaktinden 45 dakika öncesi) ile öğle namazından yaklaşık 1 saat sonrasına kadar geçen süre içerisindeki uyku, kaylule uykusu olarak adlandırılır. Eğer öğle namazı hemen kılınmıyorsa genellikle öğle namazı öncesinde yapılır. Aksi halde namazdan sonra da yapılabilir. Kaylule uykusunun süresi en az 15 dakika en fazla 1 saat olmalıdır, kaylule uykusunun faydaları .

Gün ortası istirahat olan öğle uykusu, Peygamber Efendimiz (sav)’in uygulayıp tavsiye ettiği bir uyku olup “kaylule” olarak bilinmektedir. Allah Rasulü, “Kaylule uykusuna yatın, şeytan kaylule yapmaz” (Teberani) buyurmuştur. Kaylule uykusu sünneti, Müslümanların hayatından çekilirken, batılı bilim adamları ve araştırmacılar, kayluleden ve faydalarından bahsetmeye başladılar.

Kaylule uykusunun faydaları

Kalbe iyi geliyor

Harward Halk Sağlığı Bölümü ve Atina Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yaptığı bir araştırmada, öğlen uykusunun kalbe iyi geldiğini ortaya koydu. Amerika’nın Sesi radyosunun haberine göre de öğle uykusu, kalp krizinden kaynaklanan ölümleri üçte bir oranında azaltıyor.

Sadece gece uyumak yeterli değil

Nature Neuroscience dergisinin yayınladığı bir bir araştırmaya göre bilim adamları, insanlar için sadece gece uykusunun yeterli olmadığını, kısa bir süre de olsa gündüz uyumanın gerekli olduğu sonucuna varmışlardır. Bu dinlenme beyin için adeta bilgileri düzenleme, hücre titreşimlerini tanzim etme ve insanın gün boyunca kazandığı bilgileri sabitleştirmeye yardımcı olmaktadır.

Erken yaşlanmayı önler.

İşte bu nedenle aynı zamanda “güzellik uykusu” olarak da adlandırılır. Uykuda büyüme hormonları salınarak derideki ölü hücrelerin yenilenmesi sağlanır.

Kaylule uykusu gün içindeki performansınızı artırır.

Bir araştırmaya göre şekerleme zihinsel ve fiziksel aktivitelerin performansını artırmaktadır. Eğer çok fiziksel aktivitede bulunuyorsanız, şekerleme sayesinde zihniniz ve bedeniniz hemen tekrar dinlenebilir ve sonuçta daha iyi bir performans sergileyebilirsiniz. Çalışmalar gösteriyor ki ideal şekerleme süresi, derin uykuya girmeden önce 20 ila 40 dakika arası olmalıdır.

Bu kısa uyku hücreleri onarır

Uyku halindeyken bedenimiz kendini onarmaktadır. Toksinler ve stres sonucu vücutta oluşan zararı onaran proteinler üretilir. Şekerleme sayesinde üretilen büyüme hormonları kas ve doku yıpranmalarını iyileştirir.

Hafızayı kuvvetlendirir.

Yapılan son araştırmalara göre şekerleme genel beyin fonksiyonlarının daha sağlıklı yerine getirilmesini sağlıyor. Araştırmacılar, şekerleme sırasında geçici hafızanın kalıcı hafızaya dönüştürüldüğünü ve aynı zamanda da geçiçi hafızanın boşaltılarak yeni bilgilerin öğrenilmesine beynin hazır hale getirildiğini keşfettiler.

Kolay kilo vermenize yardımcı olur.

Uykusuzluk ghrenlin ve leptin hormonlarının dengesini bozar. Bu hormonlar iştahınızdan sorumludurlar. Bu hormonların dengesi bozulduğunda daha fazla yeme ihtiyacı hissedersiniz. Şekerleme ise bu hormonları dengede tutmaktadır. Magnezyum, sinirlerinizi yatıştırmada ve kasları gevşetmede size yardımcı olabilir ki bu da iyi bir uyku için yardımcı olur.

Kaynak: Dr. Murat Kaya, (Osman Nuri Topbaş- Ebedi Saadet Rehberi Örnek Şahsiyetler)

Kaynak: Ahmet Altun, (Hz. Peygamber Sünnetinde Sağlık Mucizeleri, kitabı)

Kaynak: https://www.islamveihsan.com/kaylule-uykusu-nedir.html

Instagram’dan bizi takip etmek için tıklayın lütfen : https://www.instagram.com/ilahisifa/

Kişiye özel hazırlanan, yazarımız tarafından Kozmik şifa enerji frekansları ile kodlanan “hematit bileklik ve İlahi Dokunuş Şifanın Şifresi” kitabımız kargo dahil 200 TL. Sınırlı sayıda hazırlanacaktır. Sipariş için 0212 284 19 41 – 0532 547 99 57 nolu telefonlarımızı arayabilir, Instagram’dan ya da WhatsApp’tan mesaj gönderebilirsiniz. @ilahisifa Satın almak için linki tıklayın shopier.com/3806937

ÜRÜN SİTESİNE GİT

Hematit taşının faydaları

🍀 Sinir sistemini düzenleyerek stresi giderir.
🍀 Negatif enerjilerden ve nazardan korur.
🍀 İş ve özel hayatta sürdürülebilir, sağlıklı ilişkilerin ortaya çıkmasında çekim gücü vardır.
🍀 Aşırı duygulanma ve heyecanları sakinleştirir.
🍀 Zihni berrak hale getirir, akıl ve zeka kıvraklığı sağlar.
🍀 Karar verme güçlüklerine çok faydalıdır.
🍀 Enerji ve canlılık verir. Çekim gücü fazla olduğundan, kişisel çekim, neşe, cesaret ve istek verir.
🍀 Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır. Kalbi sağlıklı tutar, kan basıncını dengeler.
🍀 Eklem romatizması ağrılarını hafifletir.
🍀 İskelet sistemi hastalıklarına iyi gelir.
🍀 Dalağı temizler, doğru çalışmasını sağlar.
🍀 Göz sağlığı için faydalıdır.
🍀 Karaciğer sağlığı için yararlıdır.
🍀 Mide sağlığı için yararlıdır.
🍀 Kanı temizler, sağlıklı tutar.

Corona virüsünden korunmak için neler yapılmalı başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

karaciğer yağlanmasına kesin çözüm başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/karaciger-yaglanmasina-kesin-cozum/

Kaylule uykusunun faydaları ,

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın