Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Karanfilin faydaları nelerdir ?

Karanfilin faydaları nelerdir ?

Karanfilin faydaları nelerdir ? Karanfil, mutfakların vazgeçilmez baharatlarından biri olmanın yanında, pek çok hastalığın tedavisinde de binlerce yıldır kullanılan şifalı bir bitkidir. Tıpta kullanılan ilaçların bazıları, karanfilin kurutulmuş tomurcuklarından, sap ve yapraklarından hazırlanmaktadır. Karanfilin kurutulmuş tomurcuklardan elde edilen karanfil yağının da sağlık açısından pek çok faydaları bulunmaktadır. Bu yazımızda karanfilin faydalarını detaylı olarak bulabilirsiniz.

Karanfilin faydaları nelerdir ?

Karanfil, genel olarak kötü nefes kokusunu giderdiği gibi diş ağrıları için de oldukça etkilidir. Ayrıca hazımsızlık, mide bulantısı, akne gibi cilt sorunları başta olmak üzere pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Karanfilin antioksidan gücü oldukça yüksektir ve çok iyi bir ağrı kesici, bakteri ve iltihap önleyicidir. Afrodizyak özelliğine de sahiptir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Karanfil, Hint tıbbı Ayurveda’da bağışıklık sistemini geliştirip koruyan bitkiler arasında sayılmaktadır. Beyaz kan hücresi sayısını arttırarak bağışıklık sistemini iyileştiren bileşikler içerir. Günde bir diş kurutulmuş karanfil çiğnemek, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sindirim sağlığını korur

Karanfil, sindirim enzimlerinin salgılanmasını uyararak sindirimi iyileştirir. Şişkinliği, gastriti, hazımsızlığı ve mide bulantısını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, gastrit ve ülser oluşumunu önler.  Sindirim sistemi ile ilgili hastalıklarda rahatlama sağlamak için 2-3 adet karanfili havanda dövüp toz haline getirdikten sonra küçük bir tavada biraz kavurup 1 yemek kaşığı balla karıştırarak yiyin. 

Mikropları öldürür

Karanfil, bazı hastalıklara neden olan mikroplara karşı antibakteriyel özellik taşımaktadır. Karanfil özleri o kadar etkilidir ki mikropları öldürür. Karanfil ekstreleri kolerayı yayan bakterileri de yok etmektedir.

Ağrıları azaltır ve iltihabı önler

Karanfilin içeriğinde hafif anestezik (uyuşturucu) ve analjezik (ağrı kesici) özellikler kazanmasını sağlayan öjenol bulunmaktadır. Bu uçucu aromatik yağın ağrı reseptörlerini (alıcılarını) uyararak ağrıyı azaltma kabiliyetine sahip olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle baş, diş ve kas ağrılarında çok etkilidir. Ayrıca, yapılan araştırmalarda deney kobaylarına uygulanan karanfil özündeki öjenolün ödem kaynaklı iltihaplanmayı da azalttığı gözlenmiştir.

Baş ağrısını gidermek için birkaç karanfili dövüp iyice toz haline getirip suyla karıştırarak macun kıvamına getirin ve bir parça kaya tuzu ya da himalaya tuzu ile karıştırın. Üzerine bir bardak süt ekleyip için. Bu karışım baş ağrılarını hızlı ve etkili bir şekilde azaltır.

Tümörü önler

Özellikle akciğerde tümör oluşumunu engellemede ve akciğer kanserinin erken aşamalarında hastalığın yayılmasını baskı altına almakta ve kontrol etmede yardımcı olabilir.

Diyabeti kontrol altında tutar

Diyabet, şeker hastası olan kişilerde, vücut tarafından üretilen insülin miktarı ya yetersizdir ya da hiç üretilmez. Yapılan çalışmalarda karanfillerden elde edilen özlerin insülini taklit ettiğini ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmede yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Karaciğeri korur

Karanfil, organları serbest radikallerin olumsuz etkilerinden korur ve bolca antioksidan içerir. Metabolizma, uzun vadede karaciğerdeki antioksidanları azaltırken serbest radikal üretimini ve kandaki yağ oranını artırır. Karanfilin özündeki hepatoprotektif etki karaciğeri korumaktadır.

Kemikleri güçlendirir ve korur

Karanfillerin içeriğindeki bileşikler kemik yoğunluğunun ve kemik mineral içeriğinin korunmasında, ayrıca osteoporoz durumunda kemiklerin gerilme direncinin arttırılmasında özellikle yararlı olmaktadır.

Genlerde mutasyonu önler

Mutajenler, mutasyonlara neden olarak DNA’nın genetik yapısını değiştiren kimyasallardır. Fenilpropanoidler gibi karanfillerde bulunan biyokimyasal bileşikler, anti-mutajenik özelliklere sahiptir. Araştırmalarda karanfilin mutajenik etkileri önemli bir hızda kontrol altına alabildiği gözlenmiştir.

Ağız hastalıklarını tedavi etmeye yardım eder

Karanfil, çeşitli ağız hastalıklarına neden olan ağız bakterilerinin gelişmesini önler. Ağızda bulunan mikropları öldürür. Ağrı kesici özelliği ile diş ağrıları için de kullanılabilir.

Karanfilin diğer faydaları:

  • Cinsel isteğin artmasını sağlar
  • Hafızayı güçlendirir
  • Kalbin güçlenmesini sağlar
  • İshal rahatsızlığına iyi gelir
  • Zihin yorgunluklarına iyi gelir
  • Baharat olarak kullanıldığında iştahın açılmasını sağlar
  • Kötü ağız kokusunu giderir
  • Metabolizmayı hızlandırıp zayıflamaya yardımcı olur

Kaynak: https://www.medikalakademi.com.tr/karanfil-nedir-karanfilin-faydalari-nelerdir-yagi-neye-iyi-gelir/

Instagram’dan bizi takip etmek için tıklayın lütfen : https://www.instagram.com/ilahisifa/

Hayatınızdaki Değişiklikleri Şaşkınlıkla İzleyeceksiniz!

Satın almak için linki tıklayın: shopier.com/14668678

Kadim kozmik bitkilerin enerjilerinin tezahürü ile siz de bolluk bereket içerisinde bir hayat yaşamak ister misiniz? Kozmik bolluk bereket bitkilerinin ve kozmik bolluk bereket tılsımının yer aldığı kese + İlahi Dokunuş Şifanın Şifresi kitabı arayan ilk 72 kişiye kargo dahil 200 TL. Kese, yazarımız tarafından kişinin ismi ile kişiye özel kozmik bolluk bereket, kısmet, şifa frekans enerjisi ile kodlanacaktır. Allah’ın izni ile bu kese, ruhsal negatif enerjilerden arınmanıza, maddi manevi hayatınızdaki blokajların kaldırılmasına, hayatınıza bolluk, bereketi, huzuru, sağlığı çekmenize, iş, evlilik kısmetinizin açılmasına vesile olacaktır. Kese sınırlı sayıda hazırlanacaktır. Sipariş için tel 0212 284 19 41-0532 547 99 57 (WhatsApp)

Evinizde, arabanızda, iş yerinizde, çalışma masanızda, kol çantanızda bulundurmanız için “bolluk bereket, sağlık, huzur, celbi rızk, kısmet, ruhsal negatif enerjilerden arınma, blokajların kaldırılması için kese”.

Evrende herkese yeter kadar bolluk ve bereket var. Yeter ki, biz istemesini ve çekmesini bilelim, vesilelere sımsıkı sarılalım. Sahip olmayı istediğiniz gerçekliğin frekansına kodlanarak uyumlandığınız zaman artık o gerçeklik size ait olur.

Hayatınızdaki değişiklikleri şaşkınlıkla izleyeceksiniz!

Kişiye özel hazırlanan, yazarımız tarafından Kozmik şifa enerji frekansları ile kodlanan “hematit bileklik ve İlahi Dokunuş Şifanın Şifresi” kitabımız kargo dahil 200 TL. Sınırlı sayıda hazırlanacaktır. Sipariş için 0212 284 19 41 – 0532 547 99 57 nolu telefonlarımızı arayabilir, Instagram’dan ya da WhatsApp’tan mesaj gönderebilirsiniz. @ilahisifa Satın almak için linki tıklayın shopier.com/3806937

ÜRÜN SİTESİNE GİT

Hematit taşının faydaları

🍀 Sinir sistemini düzenleyerek stresi giderir.
🍀 Negatif enerjilerden ve nazardan korur.
🍀 İş ve özel hayatta sürdürülebilir, sağlıklı ilişkilerin ortaya çıkmasında çekim gücü vardır.
🍀 Aşırı duygulanma ve heyecanları sakinleştirir.
🍀 Zihni berrak hale getirir, akıl ve zeka kıvraklığı sağlar.
🍀 Karar verme güçlüklerine çok faydalıdır.
🍀 Enerji ve canlılık verir. Çekim gücü fazla olduğundan, kişisel çekim, neşe, cesaret ve istek verir.
🍀 Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır. Kalbi sağlıklı tutar, kan basıncını dengeler.
🍀 Eklem romatizması ağrılarını hafifletir.
🍀 İskelet sistemi hastalıklarına iyi gelir.
🍀 Dalağı temizler, doğru çalışmasını sağlar.
🍀 Göz sağlığı için faydalıdır.
🍀 Karaciğer sağlığı için yararlıdır.
🍀 Mide sağlığı için yararlıdır.
🍀 Kanı temizler, sağlıklı tutar.
Not: Koronavirüse karşı ağız çalkalama suyu başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/agiz-calkalama-suyu/

 

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın