Ana Sayfa / Seyahat / Bursa’da Gezilecek Yerler

Bursa’da Gezilecek Yerler

Bursa’da gezilecek yerler nereleridir, Bursa’ya gidince mutlaka gidilmesi gereken yerler. “Seyahat ediniz şifa bulunuz” Peygamber Efendimiz (sav) hadis-i şerifinde de belirttiği üzere seyahat etmek, insanın hem bedenine hem de ruhuna gerçekten şifadır. Bursa’ya yapmış olduğumuz 3 günlük kısa bir seyahat gerçekten ruhumuza ve bedenimize şifa oldu. Bu gezi öncesinde ve esnasında edinmiş olduğumuz bilgileri, tavsiyelerimizi sizinle bu sayfada paylaşmak istedik.

Bursa’da Gezilecek Yerler

1) Emir Sultan Türbesi: Bursa’da gezilecek yerler listemizin başında Emir Sultan Hazretleri’nin türbesidir.

bursada gezilecek yerler

bursada gezilecek yerler

Üç Osmanlı sultanı dönemlerinde yaşamış ve sufilikte velilik mertebesini kazanan Emir Sultan Hazretleri’nin türbesinin Müslüman alemşnde beşinci makam olduğu ileri sürülmektedir. Emir Sultan Hazretleri, Peygamber soyundan geldiği için “Emir”, insanların gönüllerini fethettiği için “Sultan” ünvanını almıştır. Emir Sultan Camii yanında bulunan Emir Sultan Türbesi’nin içerisinde Emir Sultan Hazretleri, oğlu Emir Ali, eşi Hunde Hatun ve iki kızının gömütleri bulunmaktadır. Sekizgen planlı olarak inşa edilen bu türbenin üzeri kubbe ile örtülüdür.

Bizim tarihimizde İslamiyet’in geniş kitlelere yayılmasında, yaşam tarzları ve sohbetleri ile insanların gönülden İslam’a bağlanmasına, guruplar halinde İslam dinine girmesine, çağ açıp çağ kapayan sultanların yetişmesine, ruhaniyetleriyle insanlara yön verdiğine inanılan büyük insanlar ve veliler vardır.

İşte bu büyük velilerden birisi de Emir Sultan Hazretleri’dir. 14. yüzyılın sonlarına doğru Osmanlıların kuruluş devrinde Bursa’da yaşayan, hadis, tefsir, kelam alimi ve mutasavvıf büyük bir velidir. Emir Sultan Hazretleri Buharalı bir Türk bilginiydi.

2) Mehmed Muhyiddin Üftade Hazretleri Türbesi: Üftade Camisi’nin doğusunda yer alan türbede, 1589 yılında vefat eden Mehmed Muhyiddin Üftade (ks.), oğulları Mustafa, Mehmed, Hayreddin, Ahmed’e ait sandukalar ile kimliği belirsiz dokuz ahşap kabir bulunmaktadır. Türbe, 1866 yılında Serasker Hasan Rıza Paşa tarafından yeniden inşa ettirilmiştir. Ayrıca türbe ve caminin karşısında eski mezarlar bulunmaktadır.

bursada gezilecek yerler

bursada gezilecek yerler

3) Üftade Tekkesi: Bursa’da hizmet veren tekkelerin en meşhurlarındandır. Yapıldığı tarihten itibaren hiç ara vermeden 1925 yılına (Tekkelerin kapatılmasına kadar) varlığını sürdürmüştür.

bursada gezilecek yerler

4) Molla Fenari (k.s.) Türbesi: Bursa’da Aydede semtinin altında bulunan Molla Fenari Caminin bahçesindedir. Üftade Tekkesi ve Üçkuzular caminin hemen yakınındadır. Molla Fenari (k.s.), uzun zaman Bursa’da kalan ve Somuncu Baba olarak tanınan Hamid-i Aksarayi’den de ilim ve feyz almıştır. Bursa’da müderrislik ve kadılık yapmıştır.

bursada gezilecek yerler

5) Üçkuzular Türbesi: Bursa’da Molla Fenari mahallesinde Üftade Tekkesi ile Molla Fenari camii arasında kalan Üçkuzular caminin bahçesinde yer almaktadır. Üçkuzular zaviyesinin kurucuları olan Üçkuzular, hicri 825 yılında Buhara’dan Bursa’ya gelmişlerdir. Üçkuzular, seyyid olan bu zatlar Şeyh Safiyuddin, Şeyh Muhammed ve Açıkbaş El Şeyh Ali Efendilerdir ve Nakşi Tarikatına mensuplardı. Emir Sultan’ın yanında bulundukları için Emir Sultan, bu zatlara kuzularım dermiş, bu nedenle Üçkuzular diye anılmaya başlanmışlardır.

bursada gezilecek yerler

6) Tezveren Sultan Hazretleri Türbesi: İş bu yüce şahsiyetin ismi Şehin Ataullah olup, Tezveren Sultan diye şöhret, nam kazanmıştır.  Tezveren Sultan Hazretleri’nin Bursa şehrinin en üstün en seçkin kişilerine rahmet edip, onlara derman sağlık, dağıttığı söylenir. Her kim dileğinin gerçekleşmesi için cumartesi günü güneş doğacağı zaman isteğini dileğini Allah’tan niyaz ederse kıza zamanda bu arzularının yerine geldiği görülmüştür.

bursada gezilecek yerler

bursada gezilecek yerler

Bursa adeta evliyalar şehri. Bursa’da gezilecek yerler tabi ki bunlar ile sınırlı değil. Yukarıda tavsiye ettiğimiz büyük zatların kabri şerifleri mutlaka ziyaret etmeniz gereken Bursa’da gezilecek yerler arasında, alacağınız manevi lezzetin ve huzurun tadına doyamayacaksınız.

 

 

 

 

 

 

 

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın