Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Başkalarının hayatına özenmek

Başkalarının hayatına özenmek

Başkalarının hayatına özenmek. İnsanın doğasında kendini başkalarıyla kıyaslama vardır. Bir durumla başka bir durumu tartma yeteneği bize karar vermemizde ve üretken bir şekilde hayatımızı devam ettirme konusunda yardım eder. Bu karşılaştırma durumunun dezavantajı ise sürekli olarak kendi hayatınızla başkalarının hayatını kıyasladığınızda kendinizi yetersiz hissetmeniz olacaktır.

Kıskançlık insanı mahveder

Aşırı kıyaslama kıskançlığa neden olur. Kıskançlık basitçe açıklamak gerekirse; başka birinde sahip olan bir şeyi isteme ve bizde olmayıp karşı tarafta olduğu için mutlu olmama duygusu ve hissidir. Kıskançlık çemberinde sıkışıp kalmak hayatınızı mahvetmenize neden olacaktır.

Gerçek görünenden farklı olabilir

Dışarıdan gördüğünüz insanların hayatı sizi aldatmasın. Emin olun ki, dışarıdan hayatları mükemmel olarak görünen birçok insanın sorunları vardır. Siz, içinizden bu kişinin hayatı ne kadar mükemmel, keşke benim de onun gibi bir hayatım olsa dediğinizde, hayatınıza neyi, hangi sorunu çektiğinizi bilemezsiniz. Bu dünya gerçekten 3 günlük ve imtihan dünyası. Kimisi yoksullukla, kimisi zenginlikle, kimisi eşi ile, kimisi çocuğu ile imtihan olur. Onun için önemli olan, bu imtihanın bilincinde olup tekamül yolculuğumuzda sürekli kendimizi geliştirmeye çalışmak. Maddi zenginliği, refahı tabi ki isteyeceğiz, ulaşmak için çalışıp çabalayacağız. Ama maddi zenginliklerin bir araç olduğunuz bilmeliyiz. Amaç ruhsal gelişimimiz olmalı. Gerçek mutluluk huzur burada.

Hayatınıza yoksunluğu çekersiniz

Başkalarının hayatı ile kendi hayatınızı sürekli karşılaştırırsanız onların hayatında olup kendi hayatınızda olmayana odaklanırsınız. Onun evi büyük benim evim küçük. Onun çok parası var, benim az param. O eşi ile mutlu bir hayat sürüyor. Ben eşimle mutsuzum. O evli ben bekarım. Bu tür karşılaştırmaların ucu bucağı olmaz. Bu şekilde karşılaştırmalar ile hep yoksunluk, eksiklik frekansında olursunuz. Neye odaklanırsanız hayatında onu çoğaltırsınız. Benim param yok diyerek zengin olanı, ben mutsuzum diye mutlu olanı hiç duydunuz mu?

Şükür nimetleri çoğaltır 

Her şey enerjiden meydana gelmektedir. Siz, sahip olduklarınıza şükrettikçe frekansınız yükselecektir. Benzer frekanslar benzer frekansı çeker. Örneğin, sahip olduğunuz paraya şükrettikçe daha fazla kazanmanız için kolaylıkla fırsatlar karşınıza çıkacaktır. Sürekli şikayet eden mutsuz insanların yanında durmak istemezsiniz değil mi? O insanların yaydıkları enerji sizi sıkar. Siz frekansınızı yükselttikçe yüksek frekanslı nesneleri, kişileri hayatınıza çekersiniz.

Not: Tekamül yolculuğunda nefsin 7 makamı vardır. Hayat bir okul gibidir. İlkokulu bitirmeden liseye üniversiteye  gidemezsiniz. Nefsin bu 7 mertebesinde ilerleyebilmek için “şeriat” ilk basamaktır. Rabb’ini bilen kendini bilir. Yolun başı, ibadetleri hayatımızın merkezine oturtarak,  İlahi kanunlara uygun yaşamaktan geçiyor.

 

 

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın