Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / 21 Gün Kuru Üzüm Suyu İçerseniz Ne Olur?

21 Gün Kuru Üzüm Suyu İçerseniz Ne Olur?

21 Gün Kuru Üzüm Suyu İçerseniz Ne Olur ? Bilim insanları, M.Ö 2000 yılından günümüze kalmış olan tarihi eserler ve bitki kalıntılarını inceleyince üzüm türevi meyvelerin o dönemlerde bile sıklıkla tüketildiğini gördü. Kuru üzüm, vitamin, lif ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Eğer üzümleri bir gece önceden suda bırakıp bu şekilde tüketirseniz, faydası daha da artıyor. Peki, her gün tüketirseniz vücudunuzda neler mi olur?

21 adet kuru üzüm yemek, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) çok sevdiği alışkanlıkları arasında yer alır. Sünnet olmasının yanı sıra kuru üzüm tüketmek, birçok sağlık sorununa da iyi gelir.

21 Gün Kuru Üzüm Suyu İçerseniz Ne Olur ?

  • Bağırsaklarınız toksinlerden temizlenir. İçerdiği lif ve antiseptik maddeler sayesinde, kuru üzüm suda bırakıldıktan sonra tüketilince bağırsak hareketlerini düzenliyor ve sindirim sisteminin çok daha kolayca boşaltılması sağlanıyor. Gün içerisinde her türlü ortamdan vücudumuza aldığımı toksinlerin de bu vesileyse atılması sağlanıyor.
  • Daha enerjik olursunuz. Suda beklemiş kuru üzümler, enerji seviyenizi tüketildikten kısa bir süre sonra arttırır ve diğer ürünler gibi hemen kaybolmaz. Ayrıca içerdiği lif sizi uzun süre tok tutar. Özellikle spor yapıyorsanız, kuru üzümü suda bekletip tüketmek gereksiz kalorilerden kaçınarak tok kalmanızı sağlar.
  • Kolesterolünüz düşer ve tansiyonunuz dengelenir. Lif zenginliğinin yanında potasyum ve antioksidan açısından da zengin oluşu kolesterol seviyenizin düşmesine ve tansiyon düzensizliğinizin ortadan kalkmasını sağlar. 
  • Karaciğeriniz temizlenir. Çeşitli sebeplerden dolayı karaciğerin zarından zararlı hücreler birikir. Bir süre sonra bu birikim karaciğerin yağ oranını artırarak ciddi hastalıklara neden olur. Ancak her sabah akşamdan hazırladığınız 21 kuru üzümlü suyu içerek bu riski azaltabilirsiniz. Kuru üzüm suyu karaciğeri temizlemenin yanı sıra zararlı hücrelere karşı da korur.
  • Mide bulantısını giderir. Bazı yiyecekler ya da hastalık sırasında mide duvarında yaşanan kramplar nedeniyle kusma rahatsızlığı yaşanır. Mide asidi de artıkça bu rahatsızlık hem yemek borusunu hem de ağız sağlığını olumsuz etkiler. Bu durumun yaşanması sırasında bir gün önceden bekletilen kuru üzüm suyu tüketerek mide bulantısı giderilebilir.
  • Kalp damar hastalıklarının riski büyük ölçüde düşer. Uzmanlar, 21 kuru üzümün kolesterol seviyesinin düşürmesinin yanı sıra damar tıkanıklığını da önleyerek kalp rahatsızlığının yaşanma olasılığını azaltır.
  • Bağışıklığınız güçlenir, cildiniz güzelleşir. Doğal antioksidan kaynağı olan üzüm vücudu her gün temizleyerek bağışıklığı güçlendirir. Hastalıklar karşısında vücudun direncini artırmasının yanı sıra genç hücrelerin sayısını da artırarak cildin daha parlak ve diri görünmesini sağlar.
  • Kandaki trigliserit seviyesini düşürür. Kanda artan trigliserit hücreleri vücuttaki şeker ve yağlanma oranını da artırır. Bu durum da obezite ve şeker hastalıklarının yaşanmasına davetiye çıkarır. Uzmanlar trigliserit seviyesini düşürmek için günde 21 kuru üzüm suyunun tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

Kuru üzüm suyu nasıl hazırlanır? 

İnternete baktığınız zaman kuru üzümü kaynatarak hazırlanan bir tarif ile karşılaşabilirsiniz. Biz, 21 adet kuru üzümü yıkadıktan sonra akşamdan 1 bardak kaynamış suya koyarak sabaha kadar bekletmenizi tavsiye ederiz. Sabah kahvaltıdan yarım saat önce bu suyu içip, üzümleri de yiyebilirsiniz. Şifa olsun.

Kaynak: https://www.yeniakit.com.tr/haber/sabahlari-kuru-uzum-yemek-iste-bu-kadar-faydali-kuru-uzum-suyu-nasil-yapilir-1673136.html

21 Gün Kuru Üzüm Suyu İçerseniz Ne Olur , 21 kuru üzüm suyunun faydaları , kuru üzüm suyu faydaları , kuru üzüm suyunun faydaları , kaynatılmış üzüm suyunun faydaları

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın