Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Yaşlanmayı geciktiren besinler

Yaşlanmayı geciktiren besinler

Yaşlanmayı geciktiren besinler , güzellik reçeteleri için uzmanların önerdiği en iyi yol doğadan yardım almaktır. Bazı besinler var ki, deyim yerindeyse adeta yaşlanma ile savaşıyorlar. İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hakan Terekeci, yaşlanmayı geciktiren besinleri neler olduğunu bir yazısında paylaştı. Yaşlanmanın ötesinde birçok kronik hastalığın önlenmesinde ve yavaşlatılmasında antioksidanların desteğine başvurulmaktadır. A, C, E vitamini ve selenyum gibi bazı vitamin ve mineraller ciddi oranda antioksidan etkiye sahiptir. Ancak, vitamin, mineral ve besin desteklerinin mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Kendi kendine kullanılacak bir takviyenin başka bir ilaç veya başka bir hastalık ile etkileşerek önemli sağlık sorunlarına sebep olabileceği unutulmamalıdır.

Yaşlanmayı geciktiren besinler
Yaşlanmayı geciktiren besinler

Yaşlanmayı geciktiren besinler

Gingko Bloba ile yaşlanmayı geciktirin

Doğu tıbbında binlerce yıldır kullanılan Gingko Bloba ağaçları 200 milyon yıldan uzun zamandır varlıklarını sürdürmektedir. Ömrü 3000 yıla kadar ulaşan bu bitki, sağlıklı yaşlanma için doğal bir alternatif olarak değerlendirilmektedir. E vitamini açısından da zengin olduğu bilinen Gingko Bloba üzerinde yapılan literatür çalışmaları, düşünme, algılama ve öğrenme ile ilgili problemlerin azaltılmasına ciddi katkıları bulunduğunu göstermektedir. Çay olarak tüketilebileceği gibi doktor kontrolünde olmak üzere, ekstrak kapsülleri olarak da kullanılabilir.

Zerdeçalla bağışıklığınızı güçlendirin

Özellikle, son yıllarda değeri giderek artan zerdeçal, hafızayı kuvvetlendirerek öğrenme becerisini artırmasının yanı sıra unutkanlık, öğrenme güçlüğü gibi sorunların da hafifletilmesinde oldukça etkilidir. Güçlü antioksidan özelliği ile birlikte bağışıklık sistemini güçlendirdiği için hastalıklara karşı korunmaya da yardımcı olmaktadır. Kilo vermeye ve ödem atmaya da yardımcı olan zerdeçal, diyabetin olumsuz etkilerine karşı da savaşmada güçlü bir silahtır. Zerdeçalı ekstrak olarak değil de baharat olarak kullanmayı tercih edenler yemeklerin içine koyabilir. Zerdeçal karabiberle kullanıldığında emilimini artırarak bu etkilerin açığa çıkmasını da kolaylaştırmaktadır.

Adaçayı ve biberiye ile hafızanızı güçlendirin

Türkiye’de sıklıkla tüketilen adaçayı bitkisi de hafızanın güçlenmesine, hatırlama yeteneğinin artmasına yardımcı olmaktadır. Alzheimer ve demans hastalıklarının gelişiminin önlenmesinde büyük etkisi vardır. İçerdiği luteolin ve apigenin gibi antioksidanlar sayesinde de yaşlanmayı geciktirici özelliği bulunmaktadır. Doktor kontrolünde olmak kaydıyla piyasa da var olan adaçayı kapsülleri kullanılabileceği gibi yağı da oldukça değerlidir. Günde 2 bardak çayının tüketilmesi de sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Yapılan birçok araştırmaya göre, Türk mutfağında önemli bir yeri olan biberiyenin de hafızayı güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Biberiyenin, Alzheimer ve demans hastalığında bilişsel işlevi artırmaya yardımcı olduğu gözlenmektedir. Tıbbi nane yağının da benzer etkilere yol açtığı bilinmektedir. Nane yağı hafızayı geliştirir ve uyanıklık durumunu artırmaktadır.

Ginsengle enerjinizi artırın

Ginsengin anti stres özelliğinin yanı sıra sakinleştirici etkiye de sahiptir. Salisikasit, kafeik asit, A, B1, B2, B12, C ve E vitaminleri içeren ginsengin, tansiyonu, şekeri ve kişinin ruh halini düzenleyici etkisi olduğu bilinmektedir. Bunların yanında, son dönemde yapılan araştırmalarda yaşam süresini artırdığı gözlemlenmiştir. Ginsengin en önemlisi, Kırmızı Kore Ginsengi (Panax Ginseng)’nin lokal uygulamalarında UV ışınlarına bağlı yaşlanmada koruyucu etki yaptığı tespit edilmiştir. Yaşlanmayı geciktirmek için uzun süreli olmayan kürler halinde kullanılması tavsiye edilmektedir..

Ceviz ve keten tohumunu mutfaktan eksik etmeyin

İçerdiği yüksek Omega 3 yağ asitleri nedeniyle hafızayı güçlendirici etkisi bulunan ceviz, aynı zamanda kalp-damar sağlığını da koruyarak, beynin kanlanmasında da önemli rol oynamaktadır. Cevizin içerdiği piridoksin (B6) ile de hafıza koruyucu etkisi de bulunmaktadır. Yine keten tohumu, Omega 3 yağ asitleri açısından oldukça zengin içeriğe sahiptir. Öğütülüp başta yoğurt olmak üzere yiyeceklerle karıştırılıp tüketilmesi özellikle kan yağları yüksek kişilerde oldukça faydalıdır. Keten tohumunu meme kisti olan kişilerin kullanmaması tavsiye edilir.

Magnezyum eksikliğini nohut ile yenin

Nohut, en sağlıklı ve en yüksek magnezyum kaynaklarından bir tanesidir. Magnezyum eksikliğiyle ortaya çıkan sinirsel iletilerin bozulması, kas kramplarının artması halsizlik gibi sorunların ortadan kaldırılmasında önemli bir kaynak olarak gösteriliyor. Magnezyum eksikliği yaşayan kişilere, magnezyum ilaçları kullanmaktansa haftada 2 kez nohut tüketmesi öneriliyor. Bununla birlikte demansın önlenmesinde orta yaşlardan itibaren haftada 1 kez nohut tüketilmesinin yararlı olduğu bilinmektedir.

Balık ve hayvansal gıdaları mutlaka tüketin

Özellikle, soğuk deniz balıkları, somon, diğer deniz ürünleri gibi B12’den zengin ürünler sağlıklı yaşam ve yaşlanma için mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. B12 vitaminini hayvansal gıdalardan başka bir gıdadan temin etme imkanımız yoktur. Bu nedenle hayvansal gıdaların tüketimi önemlidir. B12 vitamini Nöropatik ağrıların ve Nörodejenerif hastalıkların önlenmesinde önemli bir yere sahiptir.

Yaban mersinini unutmayın

Hızlı öğrenme, daha keskin düşünme ve daha iyi hafıza ile ilgili yapılan çalışmalarda yaban mersini tüketiminin önemi ortaya koymuştur. Ancak, piyasada satılan yaban mersini ile karıştırılan ürünlere dikkat etmek gerekir. Kurutulmuş kırmızı meyvelere zaman zaman yabanmersini dendiğini görüyoruz. Gerçek yaban mersini mor renkte, kurutulmuşu ise siyaha yakın bir renkte olmalıdır. Hatta mümkünse yaban mersini taze haliyle tüketilmelidir.

Paça ve işkemce çorbası ile güzelleşin

Sağlıklı beslenme, düzenli bir uyku, yaşlanma karşıtı besin desteklerinin yanı sıra en önemli konulardan biri de cilt ve iskelet bütünlüğünü korumaktan geçiyor. Kolajenden bakımından zengin gıdaların alınmasının cilt güzelliğine ciddi oranda katkı sağladığı biliniyor. Kollojenin en yüksek oranda var olduğu hayvansal besin ise paça ve işkembedir. Kişinin herhangi bir sağlık problemi yoksa haftada birkaç kez bu ürünleri tüketmesi oldukça faydalıdır.  Yüksek kollajen oranı cildin sıkılaşmasını ve eklemlerin esnekliğinin artmasına yardımcı olmaktadır. Bu tarz sakatatların sindirimi zor olduğundan yüksek tansiyon, kalp yetmezliği gibi hastalarda olumsuz etkiler yaratabileceği unutulmamalı ve mutlaka dikkatli tüketilmesi gerekiyor.

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/mahmure/yaslanmayi-geciktiren-besinler-35124801

HAYATINIZDAKİ DEĞİŞİKLİKLERİ ŞAŞKINLIKLA İZLEYECEKSİNİZ!

Kişiye özel hazırlanan, yazarımız tarafından Kozmik şifa enerji frekansları ile kodlanan “hematit bileklik ve İlahi Dokunuş Şifanın Şifresi” kitabımız kargo dahil 200 TL. Sınırlı sayıda hazırlanacaktır. Sipariş için 0212 284 19 41 – 0532 547 99 57 nolu telefonlarımızı arayabilir, Instagram’dan ya da WhatsApp’tan mesaj gönderebilirsiniz. @ilahisifa Satın almak için linki tıklayın shopier.com/3806937

ÜRÜN SİTESİNE GİT

Instagram’dan bizi takip etmek için tıklayın lütfen : https://www.instagram.com/ilahisifa/

SATIN AL

KALBİN SİMYASI KİTABI: Türkiye’de ve dünyada çok satan kitaplar listesinde yer alan, sonradan Müslüman olan Amerikalı yazar Hamza Yusuf’un muhteşem bir kitabı. “Manevî Yaralara Çare Bulmak” konusunda sizlere rehber olacak, baş ucu niteliğinde, her bireye lazım olan bir kitap. Kendisi de önemli bir âlim olan İmam Mevlüd’ün manzum eserinden yola çıkarak, kalbin manevî hastalıklarını teşhis edip bu hastalıklara Kur’ân, gelenek ve ilim eksenli sürdürülebilir tedavi yöntemleri öneriyor.
Sadece arayan ilk 50 kişiye “Kalbin Simyası” kitabı ve “Hematit bileklik” online alışverişlerde kargo dahil 60 TL. Sipariş için tel 0212 284 19 41-0532 547 99 57 (WhatsApp)
Satın almak için tıklayın: shopier.com/2598043

Hematit Taşının Faydaları
🍀 Sinir sistemini düzenleyerek stresi giderir.
🍀 Aşırı duygulanma ve heyecanları sakinleştirir.
🍀 Zihni berrak hale getirir, akıl ve zeka kıvraklığı sağlar.
🍀 Karar verme güçlüklerine çok faydalıdır.
🍀 Enerji ve canlılık verir. Çekim gücü fazla olduğundan, kişisel çekim, neşe, cesaret ve istek verir.
🍀 Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır. Kalbi sağlıklı tutar, kan basıncını dengeler.
🍀 Eklem romatizması ağrılarını hafifletir.
🍀 İskelet sistemi hastalıklarına iyi gelir.
🍀 Dalağı temizler, doğru çalışmasını sağlar.
🍀 Göz sağlığı için faydalıdır.
🍀 Karaciğer sağlığı için yararlıdır.
🍀 Mide sağlığı için yararlıdır.
🍀 Kanı temizler, sağlıklı tutar.
🍀 Anemi (kansızlık) hastalığını tedavi eder.
🍀 Böbreği sağlıklı tutar.
🍀 Hasar görmüş dokuların yeniden oluşmasına yardım eder.
🍀 Bel soğukluğunu önler ve iyi gelir.

Corona virüsünden korunmak için neler yapılmalı başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Yaşlanmayı geciktiren besinler , yaşlanmayı geciktiren yiyecekler , yaşlanmayı geciktiren bitkiler , yaşlanmayı geciktiren gıdalar .

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın