Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Uzun yaşamanın sırrı

Uzun yaşamanın sırrı

Uzun yaşamanın sırrı nedir? Neden hastalandığımız zaman iştahımız kesilir hiç düşündünüz mü? Hastalanınca vücudumuz, sindirim sistemini kapatarak hastalıkla tüm gücüyle ilgilenebilmek, mücadele edebilmek için bize işaret mi veriyor?

Uzun süreli açlık diyetlerinde hiçbir şey yenmez sadece bol miktarda SU içilir. SU seçerken sodyum oranı düşük suları seçmek gerekir. Yapılan araştırmalar sonucunda, 3 gün aç kalmanın, vücudun savunma mekanizmasını yenilediğini ortaya kondu. Bu araştırmalar sonucunda elde edilen bulgular, özellikle savunma mekanizması ağır hasar görmüş kanser hastaları için ve yaşlılıkla mücadelede çığır açacak nitelikte. Aç kalmanın vücudumuza olan faydaları ile ilgili yapılan bir araştırma geçtiğimiz günlerde Nobel Tıp Ödülü kazandı ve bu araştırma ile sağlıklı ve uzun yaşamanın sırrı ortaya çıkmış oldu.

uzun yaşamanın sırrı
uzun yaşamanın sırrı

AÇLIK ÜZERİNE ARAŞTIRMA NOBEL KAZANDI

Hücrenin kendi kendini yemesi olarak da bilinen otofaji alanındaki çalışmalarıyla Nobel Tıp ödülü Japon bilim insanı Yoshinori Ohsumi’ye verildi. Yaptığı çalışmada Yoshinori Ohsumi, 3 gün aç kalma sonucunda hücrenin kendi kendini yiyerek, gereksiz parçaları attığını ve vücudun savunma mekanizmasının bu şekilde yenilendiğini ortaya koydu.

Nobel’den yapılan açıklamada, “Ohsumi’nin keşifleri, hücrenin içeriğini nasıl ayrıştırdığını anlamamızı sağladı. Keşifler, otofajinin açlığa adapte olma ya da enfeksiyonlara verilen yanıt gibi birçok fizyolojik süreçteki temel önemini anlamamıza da yardımcı oldu. Otofaji genlerindeki mutasyonlar, hastalıklara neden olurken otofajik süreçler, kanser ve nörolojik hastalıklar gibi bazı vakalarda önemli rol oynamaktadır” denildi.

OTOFAJİ BİR ANLAMDA ÇÖP TEMİZLİĞİ

Otofaji- hücrelerin içlerindeki gereksiz parçalardan kurtularak temizlenmesi, bir anlamda çöpü yok etmesidir. Otofaji insanlar da dahil olmak üzere tüm canlılarda mevcut. Bu sayede hücreler ihtiyaç duymadıkları maddelerden ve hatta vücut ihtiyaç duymadığı hücrelerden temizlenir.

Hücreler insanlara benzemeseler bile bazı durumlarda aynı insanlar gibi hareket ederler. Çöplerini özel torbalara dolduruyorlar (otofagozomlar), ve konteynerlere depoluyorlar (lizozomlar). En kirli olanları yok edilip sindiriliyor, bazıları da yeniden dönüştürülerek vücudumuzda enerji üretiminde kullanılıyor. Otofaji vücut stres altındayken, oruç tutarken, açlık sırasında çok daha fazla çalışır. Bu durumda hücre, enerji üretimini kendi iç imkanlarını kullanarak yapmaya çalışır ve tabii ki ilk olarak çöpünü ve patojen bakterileri sindirerek başlar.

Oruç tutmak, aç kalmak vücudu erken yaşlanmadan da koruyor.

Uzun yaşamanın sırrı

Uzun yaşamının sırrı 3 günlük açlık orucunda saklı. Uzun süreli açlığın vücudun savunma mekanizmasını yenilediğine yönelik geniş bir bilimsel araştırma yazısı da İngiliz The Telegraph gazetesinde yayınlandı. Yazıda en büyük uyarı, açlık diyetinin doktor kontrolünde yapılması yönünde.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın