Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Patlıcanın faydaları

Patlıcanın faydaları

Patlıcanın faydaları , bu faydalarını okuduktan eminiz ki, sofralarınızda patlıcana çok daha sık yer vereceksiniz. Patlıcan hakkında bilinen ve pişirirken yapılan yanlışlar neler? Tam da patlıcan mevsimi… Patlıcan yemeği dendiği zaman çoğu insan burun kıvırır, ‘besleyici değil’ denir, çocuklara bile çok yedirilmez, ama işin gerçeği bilimsel olarak hiç de öyle değildir. Patlıcan tam bir ‘ilaç besin’ yani fonksiyonel gıdadır, neden mi?

Patlıcanın faydaları
Patlıcanın faydaları

Patlıcanın faydaları

Kansere karşı hem doğrudan hem dolaylı olarak koruyucudur. İçerdiği bol çözünebilir bitkisel lif ve sünger gibi yapısı sebebiyle gıdalardaki zararlı yağları ve birçok kanserojen maddeyi emerek bunların bağırsaktan kana geçişini azaltıyor. Ayrıca bir de tampon etkisi ile kanserojen maddelerle bağırsak yüzeyi arasında bariyer oluşturup kanserojen maddelerin bağırsak yüzeyi ile temasını minimuma indiriyor. Bu da, mide bağırsak kanserlerine karşı koruyucu etki sağlıyor.

Bu dolaylı etki, ama sadece bu kadar da değil, yapılan bilimsel çalışmalar patlıcanın kansere karşı doğrudan koruyucu etkisinin de olduğunu göstermiştir. Hem de birkaç farklı yolla… İlki, kanseri daha olmadan önlüyor, yani hücrelerdeki tehlikeli genetik dönüşümü baskılıyor ki biz buna Patoloji’de anti-mutajenik etki diyoruz. İkincisi, patlıcanın o burun kıvırdığımız çekirdeklerinde ve ‘acısında’ solanium glikozitleri diye adlandırılan bir grup bileşik var. Bu maddeler hücre kültürlerinde kalın bağırsak ve karaciğer kanseri hücrelerinin üremelerini baskılıyor. Hani bazı hanımlar patlıcanı doğrayıp suya ıslar ya, ‘acısı gitsin’ diye. İşte acısı giderken ‘şifası’ da gider, en şifalı patlıcanlar da iri çekirdekli büyük olanlardır, yani en ucuzları.

Patlıcan kızartması

Patlıcan kızartması da sanıldığı gibi zararlı değildir, ‘ilmine göre’ yapılırsa tabii, peki nasıl yapacağız ilmine göre? Yağı yakmadan, sızma zeytinyağında ve düşük ısıda pişirmeliyiz. Patlıcanın bu şifalı solanoglikozitleri yağda çözünen bileşikler ve patlıcan kızarırken aldığımız o güzel koku da bunlardan gelmektedir. Ama dediğim gibi yakmadan, yavaş yavaş sızma zeytinyağında marine eder gibi pişirin, üzerine de bol sarımısaklı yoğurt veya sirke-limon-nar ekşisi ile şifalı bir yemek olur, beslenirken ‘şifalanmak’ olur…

Hipokrat’ın dediği gibi; Aldığın besin ilacın, ilacın besinin olsun… Afiyet ve şifa olsun, selam ve sevgi ile…

patlıcanın vitaminleri , patlıcan faydaları , patlıcanın yararları , patlicanin faydalari

Patlıcanın faydaları ,  umarım yazımız faydalı olur.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın