Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Öksürüğe iyi gelen bitki çayı

Öksürüğe iyi gelen bitki çayı

Öksürüğe iyi gelen bitki çayı . Kışın soğuk ve covid ile mücadele ettiğimiz bu günlerinde en çok sorulan tarifi vereyim; öksürüğü azaltacak, boğazı ve göğsü yumuşatacak çay tarifi. Bu çay aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara karşı direncinizi arttıracaktır. Bu çayı içmek için hasta olmayı beklemenize gerek, sağlığınız yerinde iken de bu çayı düzenli olarak içmenizi tavsiye ederiz. Kendinizi çok daha zinde hissedeceksiniz.

Ihlamur

Çiçekli olmasına özen gösterin, kuru çiçekleri demlemeden önce havanda ezin, içinde boğazı ve göğsü yumuşatan ‘müsilajlar’ denen kayganlaştırıcı mukoza koruyucu maddeler var ve bunların suya etkin bir şekilde geçmesi için düşük ısıda uzunca süre demlenmesi gerekiyor. Eskiler bunu keşfetmiş aslında, ‘ıhlamur ağdalaştıkça şifalanır’ dedikleri şey ‘müsilajlar’.

Ebegümeci

Kurutulmuş yaprak ve çiçekleri yine müsilaj kaynağı, aynı zamanda yangı giderici maddeler de içeriyor ki bunlar virüslerin tutunmasını engelliyorlar, deyim yerindeyse virüslerin ‘ayağını kaydırıyorlar’

Meyan kökü

Çubuk şeklinde değil de ezilmiş, ince liflere ayrılmış olmalı. Eğer yüksek tansiyon, şeker veya böbrek üstü bezi rahatsızlığınız yoksa tam bir nimet bugünlerde. Hem antiviral etkinliği hem yangı giderici gücü hem de öksürük yatıştırıcı etkisi oldukça kuvvetli. Meyan kökü de sert lifli yapısı nedeniyle uzun süre demlenmesi gereken bitkilerden, bu çaydaki diğer bileşenlerle uyumlu yani.

Taze zencefil

Tam bir kış ilacı, Çin Tıbbında ‘ısıtıcı’ diye geçer ve virüslerin tutunmasını engelleyici maddeler içerir. Yine uzun demlenmesi gerekir o ‘yakıcı’ tadını hissedebilmek ve etkisinden faydalanabilmek için.

Kuşburnu

Çayı yapılınca C vitamini ‘uçmayan’ bir şifalı meyve. Kurutulmuş kuşburnunu çay yapmadan önce havanda dövün, çekirdeklerdeki aktif maddeler ancak bu şekilde suya geçebiliyor ki bu tüm haliyle yine demleme süresi uzun bir çay bileşeni kuşburnu.

Öksürüğe iyi gelen bitki çayı

Malzemeler

  • Bir tutam (3-5 gr arası) ıhlamur,
  • Bir tutam (3-5 gr arası) ebegümeci
  • Bir tutam (3-5 gr arası) meyan kökünü
  • 1-2 kibrit kutusu kadar taze zencefil
  • 5 adet havanda dövülmüş kuşburnu

Hazırlanışı

Ihlamur, ebegümeci ve meyan kökünü demliğe koyun, üzerine doluya yakın kaynar su ekleyin. Bunun üzerine taze zencefili rendeleyin ve dövülmüş kuşburnunu koyun. Alttaki çaydanlığın buharı ile kısık ateşte en az 45 dakika demlensin, sonra bütün gün aynı çayı içebilirsiniz, bayatlamaz aksine bekledikçe şifası artan bir çay. Fincana aktardıktan ve ılıdıktan sonra da bir küçük kaşık çam balı ekleyin, afiyet ve şifa olsun. Balı kesinlikle sıcak bir çayın ya da içeceğin içerisine koymayın

Kaynak: https://www.instagram.com/p/CKI8SPpJlS8/

Öksürüğe iyi gelen bitki çayı , hangi bitki öksürüğe iyi gelir , grip ve öksürüğe iyi gelen bitkiler , öksürüğe hangi bitki çayı , öksürüğe hangi çay iyi gelir , öksürüğe hangi bitki çayı iyi gelir , öksürüğe iyi gelen bitki çayları .

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir