Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Kekik yağı faydaları

Kekik yağı faydaları

Bu yağı mutlaka evinizde bulundurun, faydaları saymakla bitmiyor.

Üst solunum yolu, cilt, egzama, kan dolaşımı hastalıklarına iyi geliyor, virüsleri ve bakterileri öldürüyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kaygıyı hafifletiyor, cilt lekelerini yok ediyor, ağız ve diş eti problemlerini gideriyor.

Kekik dünyanın her tarafında kolaylıkla bulunabilen oldukça yaygın bir bitki türüdür. Kekik, tarih kitaplarında adına rastlanan, kültürler ve medeniyetler boyunca sağlık için sayısız faydası anlatılan bitkilerden biri. Kekik yağı da bilimsel olarak kanıtlanmış doğal antibiyotik ve bu özelliğiyle dünyanın pek çok yerinde kullanılıyor. Kekik yağı bilinen en güçlü antioksidanlardan biridir ve antik çağlardan beri tıbbi bir yöntem olarak kullanılmıştır.Daha çok baharat olarak kullanılsa da pek çok derde şifa olabilecek oldukça faydalı bir bitki çeşididir. Bu sebep ile de pek çok tıbbi konuda kullanılmaktadır. Uçucu yağının ana bileşenleri alfa-tiyon, alfa-pinen, kamfen, beta-pinen, para-simen, alfa-terpinen, linalool, borneol, beta-karyofilen, timol ve karvakrol olan kekik bitkisinin tıpta kullanılması için buhar ile damıtılır ve uçucu yağları elde edilir , kekik yağı faydaları .

Kekik yağı faydaları

Kan Dolaşımını Arttırır                                                   

Kekik yağının uyarıcı bileşenlerinden biri vücudunuzdaki dolaşımın artmasına yardımcı olabilir ve oksijenasyona ihtiyaç duyan ekstremitelere ve diğer bölgelere kan akışını arttırır. Bu aynı zamanda kalbinizi de korur ve kandaki pıhtılaşma oranını düşürebilir. Bu şekilde kendinizi daha enerjik ve sağlıklı hissedebilirsiniz.

Uzun süredir kronik öksürük çekiyor ve artık ilaçların da pek bir faydasını göremiyorsanız, belki de artık bitkisel çözümler aramanın zamanı gelmiştir. Kekik Yağı göğüsteki enfeksiyonları (ciğerler, bronşlar ve gırtlak) iyileştirme ve öksürükleri durdurma yeteneğine sahiptir. Üstelik güçlü antibiyotik kullanmanın aksine böbreklerinizi, kalbinizi, karaciğerinizi, karnınızı ve gözlerinizi bu yağla tehdit etmenize de gerek yoktur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir            

Bazı vitamin ve alfa-pinen gibi kekik yağının uçucu bileşenleri, antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleri ile bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Bu, bireyin mukus zarlarını, bağırsaklarını ve solunum sistemini potansiyel enfeksiyonlardan koruyarak vücudu hem içinde hem de dışında etkili hale getirir. Bu yağın antioksidan özellikleri de serbest radikaldeki hasarın azaltılmasına yardımcı olur.

Bakterileri Öldürür              

Kekik yağının oldukça etkili antibakteriyel özellikleri bulunur. Bu, vücudun içindeki ve dışındaki bakteri gelişimini engeller ve aynı zamanda vücut organlarından da uzak tutar. Bu, B-Kolit, böbrek koliği, cinsel organlarda ve üretra, bağırsaklarda ve solunum sistemindeki bakteriyel enfeksiyonların yanı sıra yaraların dışa maruz kalması gibi bakteriyel enfeksiyonların iyileştirilmesinde özellikle yararlıdır.

Üst Solunum Yolu Hastalıklarına İyi Gelir

Kekik yağı tıkanıklığı giderir ve göğüste ve boğazda görülen soğuk algınlığı veya öksürüğe neden olan enfeksiyonları hızlı bir şekilde vücuttan atmaya yardımcı olur. Soğuk algınlığı, üst solunum yollarına saldırabilen 200’den fazla farklı virüsün neden olduğu bir hastalıktır.

Kaygıyı Hafifletir    

Kekik yağı başta stres giderme ve daha birçok nedenden dolayı popüler bir aromaterapi yağıdır. Kekik yağını teneffüs etmek veya göğüs ve boynunuza biraz seyreltilmiş yağ uygulamak genel stres seviyenizi düşürmenize yardımcı olur ve endişe verici bir şey olmaktan ziyade olumlu bir şekilde enerjik hissetmenize yardımcı olabilir.

Kan Basıncını Düzenler

Her ne kadar asıl problemin kan basıncının yüksek olduğu durumlarda ortaya çıktığı düşünülse de kan basıncının normalin altında olması da ciddi bir problemdir. Bu insanlar herhangi bir zaman diliminde bilinçsiz hissetme ve zayıf düşme riski taşırlar. Eğer siz de düşük tansiyondan müzdarip iseniz kekik yağını tüketerek bu durumdan kurtulabilir, kan basıncınızı yükseltebilirsiniz.

Cilt Lekelerini Yok Eder

Kekik yağının mucizevi özelliklerinden biri de ciltteki yara izlerini ve lekeleri yok edebilme gücüdür. Kekik yağı ile vücudunuzdaki yara izlerini ve çirkin lekeleri ortadan kaldırabilirsiniz. Bu izlere cerrahi dokunuşlar, kazalar sonucu yaralar, akneler, kızamıklar ve yara bırakan izler de dahildir. Ancak bu genel bir olgudur. Yaranız açık veya iltihaplı bir durumdaysa kesinlikle doktora başvurun.

Egzamayı tedavi eder

Egzama ve çeşitli döküntülü cilt hastalıkları sızan bağırsak sendromu hastalığı ve çeşitli sindirim sistemi hastalıklarından dolayı meydana gelebilir. Kekik yağı sindirim sistemine yardımcı olduğundan, idrar yoluyla vücuttan toksinlerin yok edilmesini tetikler, zihni rahatlatır ve antioksidan olarak işlev görür, mükemmel doğal egzama tedavisidir .

Ağız ve diş eti problemlerini giderir

Kekik yağı diş çürüğü, diş eti iltihabı, plak ve ağız kokusu gibi ağız problemlerini tedavi ettiği bilinmektedir. Antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ile kekik yağı ağızdaki mikropları öldürmenin doğal bir yoludur, bu nedenle ağız enfeksiyonlarını kekik yağı ile önleyebilirsiniz.

Böcek kovucu özelliği vardır

Kekik yağı vücutta beslenen zararlıları ve parazitleri uzak tutar. Sivrisinekler, pireler, bitler ve yatak böcekleri gibi zararlılar, cildinize, saçınıza, kıyafetlerinize ve mobilyalarınıza zarar verebilir, bu nedenle onları tamamen doğal esansiyel yağ ile uzak tutun. Birkaç damla kekik yağı da güveler ve böcekleri geri çevirir.

Kekik Yağının Kullanımı

Enfeksiyonlar için kekik yağını bir bardak suya 1-2 damla damlatarak tüketebilirsiniz. Kekik yağını saf olarak tüketmek fazla güçlü etkilerinden dolayı mantıklı değil. Ayrıca yoğunluğunu azalttığınız kekik yağını 10 günü geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz. Uzun süreli kullanımlar hala soru işareti taşımaktadır.

Kekik yağı üst solunum yolu enfeksiyonu ve sinüzit gibi durumlarda içecek olarak tercih edilebilir. Ama bir seçenek daha var.

İnhaler yol!

Yapmanız gereken şey, bir litre kaynayan su içerisine 4 damla kekik yağı ekleyip su buharını burnunuzdan içinize çekmek.

  • Soğuk algınlığı yaşadıkları zaman (gargara, içecek ve buhar olarak), (Gargara olarak, 1 bardak suya 2 damla damlatarak)
  • Ayak ve herhangi bir vücut mantarı yaşadıkları zaman (topikal krem olarak),
  • Mide ve bağırsak paraziti durumlarında (içecek olarak),
  • Sinüzit durumunda (buhar olarak),
  • İdrar yolu enfeksiyonlarında (içecek olarak).

Koronavirüsten korunmak için: Dışarıdan eve geldiğiniz zaman 1 bardak suya 2 damla damlatarak gargara yapmanızı rica ederiz.

Kaynak: Kadin.com

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/pembenar/kekik-yaginin-faydalari-2785354

Kaynak: https://www.fitekran.com/kekik-yaginin-faydalari-nasil-kullanilir/#Kekik_yagi_nasil_kullanilir

Not: Hamile ve emziren anneler kekik yağı kullanmamalı. Diğer herkesin kekik yağı kullanmadan önce mutlaka hekimine danışması gerekiyor.

Instagram’dan bizi takip etmek için tıklayın lütfen : https://www.instagram.com/ilahisifa/

Hematit bileklik ve faydaları

Kişiye özel hazırlanan, yazarımız tarafından Kozmik şifa enerji frekansları ile kodlanan “hematit bileklik ve İlahi Dokunuş Şifanın Şifresi” kitabımız kargo dahil 200 TL. Sınırlı sayıda hazırlanacaktır. Sipariş için 0212 284 19 41 – 0532 547 99 57 nolu telefonlarımızı arayabilir, Instagram’dan ya da WhatsApp’tan mesaj gönderebilirsiniz. @ilahisifa Satın almak için linki tıklayın shopier.com/3806937
🍀 Hematit Taşının Faydaları 🍀
🍀 Sinir sistemini düzenleyerek stresi giderir.
🍀 Aşırı duygulanma ve heyecanları sakinleştirir.
🍀 Zihni berrak hale getirir, akıl ve zeka kıvraklığı sağlar.
🍀 Karar verme güçlüklerine çok faydalıdır.
🍀 Enerji ve canlılık verir. Çekim gücü fazla olduğundan, kişisel çekim, neşe, cesaret ve istek verir.
🍀 Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır. Kalbi sağlıklı tutar, kan basıncını dengeler.
🍀 Eklem romatizması ağrılarını hafifletir.
🍀 İskelet sistemi hastalıklarına iyi gelir.
🍀 Dalağı temizler, doğru çalışmasını sağlar.
🍀 Göz sağlığı için faydalıdır.
🍀 Karaciğer sağlığı için yararlıdır.
🍀 Mide sağlığı için yararlıdır.
🍀 Kanı temizler, sağlıklı tutar.
🍀 Anemi (kansızlık) hastalığını tedavi eder.
🍀 Böbreği sağlıklı tutar.
🍀 Hasar görmüş dokuların yeniden oluşmasına yardım eder.
🍀 Bel soğukluğunu önler ve iyi gelir.

 

Not: Ametist doğal taş bileklik faydaları başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/ametist-dogal-tas-bileklik-faydalari/

kekik yağının saça faydaları , kekik yagi saca faydasi ,

Bu yağı mutlaka evinizde bulundurun, hayatınızı kurtarabilir! Üst solunum yolu, cilt, egzama, kan dolaşımı hastalıklarına iyi geliyor, virüsleri, bakterileri  öldürüyor, kaygıyı hafifletiyor, ağız ve diş eti problemlerini gideriyor.

Kekik yağı faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle virüslere karşı korunmak için kalite bir kekik yağını evinizde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın