Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Kakulenin faydaları saymakla bitmiyor

Kakulenin faydaları saymakla bitmiyor

Uzun, sağlıklı ve huzurlu yaşamanın sırrı tabiat eczanesinde. Belki bu bitkinin adını daha önce hiç duymamış olabilirsiniz ama ruh ve beden sağlığımız açısından faydaları saymakla bitmiyor. Ruh ve beden sağlığımız açısından iksir niteliğindeki bu bitkiyi üstelik aktarlardan da kolayca temin edebilirsiniz. Boyundan büyük etkileri olan, kendine has kokusu ve tadıyla baş döndüren baharat kakulenin faydaları nı biliyor musunuz? Hindistan başta olmak üzere Malezya, Nepal gibi ülkelerde yaygın olarak yetişen bir bitki olan kakule, safran ve vanilyadan sonra Doğu’dan ithal edilen en kıymetli bitki, baharat olarak bilinmektedir. Sağlığa olan çok sayıda faydasını aşağıda sizlerle paylaşacağız. Sağlığa olan faydalarının yanı sıra yemeklere, hamur işlerine, çaylara, hatta kahvelere lezzet verici olarak eklenmektedir.Kakulenin faydaları

Kakulenin faydaları

 • İçeriğinde bulunan A vitamini, C vitamini, sodyum, kalsiyum, potasyum, demir, manganez, magnezyum, fosfor ve çinko sayesinde iyi bir vitamin ve mineral takviyesi olarak kullanılabilir.
 • Sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Depresyon, kaygı, panik atak ve benzeri psikolojik rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur. Yatmadan önce içilen kakule çayı, stresi azaltarak, vücudun ve sinir sisteminin gevşeyerek rahatlamasına yardımcı olup daha iyi bir uyku uyumanızı sağlar. Fakat, düzenli olarak antidepresan benzeri ilaç kullanan kişilerin kakule kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir.
 • Çağımızın hastalığı olan kanser hücreleriyle savaşır. Hem kanser hücrelerin oluşumunu önlemede hem de var olan kanser hücrelerinin küçülmesinde, yok olmasında önemli bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda zararlı maddelerin karaciğerde birikmesini önler.
 • Antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliği ile vücuttaki iltihapları ve mikropları temizler.
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışması için mucizevi bir bitkidir. Hazmı kolaylaştırır, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Mide asitlerini düzenler, sindirimi kolaylaştırır ve mide-bağırsak gazlarının giderilmesinde oldukça etkilidir.
 • İdrar söktürücü özelliği oldukça fazla olup, böbrekleri temizler.
 • Bağırsaklarda ortaya çıkan parazitleri temizler.
 • Kardiyovaksüler sağlığı olumlu yönde etkiler. Vücuttaki kan akışını düzenler, kolesterol, tansiyon ve benzeri rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur.
 • Kakule bitkisi, bilinen en iyi afrodizyaklardan biridir. Cinsel isteği artırır, cinsel işlev bozukluklarının giderilmesinde de oldukça etkilidir.
 • Adet döneminde yaşanan ağrı, spazm ve krampların giderilmesinde etkilidir.
 • Mideyi rahatlatarak mide bulantısını gidermeye yardımcı olur.
 • Diş ve diş eti sorunlarının giderilmesinde yardımcıdır. Ağızdaki mikropları azaltarak diş çürümesi, diş eti kanamaları ve ağız kokusu gibi sorunları minimuma indirir. Hindistan’da bu özelliğinden dolayı tohumları çiğnenerek de kullanılmaktadır. Kakule tohumlarını sıcak suda demleyerek hazırlanan gargara ile ağzı çalkalamak da nefesi rahatlatır ve ağız sağlığını korumaya yardımcı olur. Dr. Ender Saraç tarafından da tavsiye kullanım şeklini aşağıda sizlerle paylaşacağız.
 • Solunum sistemini rahatlatır.
 • Boğaz iltihabına bağlı öksürüğün giderilmesinde oldukça faydalıdır. Bronşite çok faydalı olup, boğazı yumuşatıcı özelliği vardır.
 • Dizanteriyi tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Bir sindirim sistemi hastalığı olan dizanteri daha çok bebeklerde ve çocuklarda olmak üzere, sağlıksız koşulların hakim olduğu bölgelerde görülmektedir.

Kakulenin faydaları saymakla bitmiyor.

Kakule çayı nasıl hazırlanır?

 • Bir çay kaşığı kadar kakule tohumu, bir su bardağı kaynamış suya konur. Ağzı kapatılarak, 5 dakika boyunca kısık ateşte demlenmeye bırakılır. Süzüldükten ve ılıdıktan sonra tatlandırmak için içerisine bir çay kaşığı kadar bal ilave edilebilir. ılıkken tüketilmelidir. Bizim tavsiyemiz organik bal bulmak zor olduğu için bal koymadan tüketmenizdir. 3-4 adet kakulenin içerisini açıp tohumlarını çıkarsanız yaklaşık 1 çay kaşığı eder. Kakule yeşil fıstığa benzer. Tırnağınız ile kolayca kabuğunu açıp içindeki tohumlarını çıkarabilirsiniz.
 • Günde 2 kez bir bardak bu çaydan içebilirsiniz. Eğer gaz sorunu ve iştah açmak için kullanacaksanız yemeklerden yarım saat önce tüketilmelidir.
 • Daha lezzetli ve etkili bir bitki çayı demlemek için, kakuleyi diğer bitki çaylarına da ilave edebilirsiniz.

Dr. Ender Saraç’ın tavsiye ettiği kullanımı:

1 adet kakulenin içini açın tohumlarını çıkarıp ağzınızda çiğneyin. Hafif acı ve buruk bir tadı vardır. Bir süre sonra nefesinizin açıldığını hissedeceksiniz. Kakulenin özelliği, çay ve kahve gibi tansiyonu çıkarmadan vücudu uyarmaktadır. Sağlıklı bir şekilde vücuda dinçlik vermekte, uykuyu açmakta, zihinsel ve bedensel yorgunluğu gidermeye yardımcı olmaktadır. . Ders çalışırken uyuklayanlar, öğleden sonra yorgunluğu olanlar, sık sık genzi, burnu tıkananlar, sinüziti olanlar da bu şekilde kullanabilir.

Kakuleli kahve nasıl yapılır?

Kahvenize aroma katmak için kakule kullanmak isterseniz, Türk kahvesi ya da filtre kahvenin içine her fincan için 1 adet kakulenin içini açarak çekirdeklerini ya da yarım çay kaşığı öğütülmüş kakule çekirdeğini ilave edebilirsiniz.

Kakulenin yan etkileri nelerdir?

 • Kakule bitkisinin, düzenli ve sık olarak tüketildiğinde safra kesesinde taş oluşumuna sebep olabildiği bilinmektedir. Bu nedenle özellikle safra kesenizle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, fazla miktarlarda kakule kullanmamaya dikkat etmelisiniz.
 • Düzenli olarak kullandığınız antidepresan ve aspirin benzeri bir ilacınız varsa, kür şeklinde kakule kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız.
 • Yalnızca hamile ve emziren bayanların kullanması sakıncalıdır.
 • Bunlardan başka midesinde ülser olan kişiler doktorlarına danışmadan kullanmamalıdır. Yine oniki parmak bağırsağında herhangi bir yara veya ülser olan kişiler de kullanmadan önce dikkatli olmalı, mümkünse doktoruna danışmalıdır.

Kaynak: http://hthayat.haberturk.com/saglik/organik/haber/1057692-kakule-nedir-faydalari-nelerdir

Kakulenin faydaları ile ilgili bu yazımızı okuduktan sonra düzenli olarak kullanacağınızı umuyoruz.

Hayatınızdaki Değişiklikleri Şaşkınlıkla İzleyeceksiniz!

Kişiye özel hazırlanan, yazarımız tarafından Kozmik şifa enerji frekansları ile kodlanan “hematit bileklik ve İlahi Dokunuş Şifanın Şifresi” kitabımız kargo dahil 250 TL. Sınırlı sayıda hazırlanacaktır. Sipariş için 0212 284 19 41 – 0532 547 99 57 nolu telefonlarımızı arayabilir, Instagram’dan ya da WhatsApp’tan mesaj gönderebilirsiniz. @ilahisifa Satın almak için linki tıklayın shopier.com/3806937

ÜRÜN SİTESİNE GİT

🍀 Hematit Taşının Faydaları 🍀
🍀 Sinir sistemini düzenleyerek stresi giderir.
🍀 Aşırı duygulanma ve heyecanları sakinleştirir.
🍀 Zihni berrak hale getirir, akıl ve zeka kıvraklığı sağlar.
🍀 Karar verme güçlüklerine çok faydalıdır.
🍀 Enerji ve canlılık verir. Çekim gücü fazla olduğundan, kişisel çekim, neşe, cesaret ve istek verir.
🍀 Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır. Kalbi sağlıklı tutar, kan basıncını dengeler.
🍀 Eklem romatizması ağrılarını hafifletir.
🍀 İskelet sistemi hastalıklarına iyi gelir.
🍀 Dalağı temizler, doğru çalışmasını sağlar.
🍀 Göz sağlığı için faydalıdır.
🍀 Karaciğer sağlığı için yararlıdır.
🍀 Mide sağlığı için yararlıdır.
🍀 Kanı temizler, sağlıklı tutar.
🍀 Anemi (kansızlık) hastalığını tedavi eder.
🍀 Böbreği sağlıklı tutar.
🍀 Hasar görmüş dokuların yeniden oluşmasına yardım eder.
🍀 Bel soğukluğunu önler ve iyi gelir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren, Yorgunluk ve Grip Savar MÜTHİŞ BİR ÜRÜN

SIBERIAN NOVAMIN TAKVİYE EDİCİ GIDA VE VİTAMİN KOMPLEKSİ

 

65 ülkede ürünleri satılan, dünyaca ünlü, SIBERIAN WELLNESS firmasından MUCİZEVİ bir ürün.
Ürün 23 yıllık klinik araştırmalar sonucunda Rus bilim adamı Vladimir Nikolaevich tarafından geliştirilmiştir.
2015 yılında ürün Profesör T. S. Morozkina tarafından tekrar güncellenmiştir.
🌍 Tüm vücutta şekli değişmiş bozulmuş hücreleri onarır ve yoğun A, E, C vitaminleri içerir.
🌍 Bağışıklık sistemini güçlendirir.
🌍 Kronik yorgunluğa iyi gelir.
🌍 Grip ve soğuk algınlığına karşı vücut direncini arttırır, hastalık durumunda hızlı iyileşme sağlar.
🌍 Enfeksiyonların vücuda girmesini engeller.
🌍 Güçlü antioksidan özelliği ile kanserden korur, yaşlanmayı önler.
🌍 Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinin önlenmesinde etkilidir.
🌍 Kalp sağlığını korur.
🌍 Sporcuların kaslarını daha iyi performans sunması için uyarır.
🌍 Nörolojik rahatsızlıkları olanlara rahatlatıcı etki yapar.
🌍 Göz ve merkezi sinir sisteminin fonksiyonlarının destekler.
🌍 Sindirimi destekler.
🌍 Kaslarda hücre hasarlarını onarır.
🌍 Egzersiz esnasında yağ yakımı arttırarak zayıflamayı hızlandırır.
🌍 Kemoterapi görmüş hastalarda bağışıklık çöker, karaciğer zarar görür, Novomin ise böyle durumlarda tam destek sağlar.
🌍 Su – tuz dengesini sağlar.
*** Detaylı bilgi için 0212 284 19 41-0532 547 99 57nolu telefonlardan bizi arayabilir, çağrı atabilir, WhatsApp’tan mesaj gönderebilirsiniz.

Neden Siberian Wellness ürünlerini kullanmalısınız?

*Siberian Wellness firması, 1996 yılında Novosibirsk’te kurulmuştur. Tüm bu yıllar içerisinde en geniş kapsamlı patentli gıda takviyeleri ve cilt bakımı ürünleri geliştirmekte ve üretmektedir.
* Ürünlerinin temelinde uzun yıllar Baykal ve Gornıy Altay’da yetişen otların benzersiz özellikleri yatmaktadır.
* Siberian Wellness, firmasının ürünleri, doğal bitkisel ham maddeler kullanılarak üretilmekte ve dünyanın 65 ülkesinde satılmaktadır.
* Yüksek teknolojiler, doğal içerikler ve eko-yaklaşım ile üretilen ürünler, başta FDA olmak üzere uluslararası kabul görmüş kalite standartları firması tarafından onaylanmış, belgelere sahiptir.
* Bu nedenle, bizler ürünleri içimiz rahat güvenle ve memnuniyetle kullanıyor ve herkese şiddetle tavsiye ediyoruz.

Instagram’dan bizi takip etmek için tıklayın lütfen : https://www.instagram.com/ilahisifa/
 • Depresyon, kaygı, panik atak  tedavisine yardımcı olur
 • Kanser hücreleriyle savaşır
 • İltihapları ve mikropları temizler
 • Kalp sağlığına iyi gelir
 • Bağırsakların çalışmasını sağlar
 • Boğaz iltihabını, öksürüğü giderir
 • Diş ve diş eti sorunlarının giderilmesinde yardımcıdır
 • Solunum sistemini rahatlatır

Ruh ve beden sağlığımız açısından iksir niteliğindeki bu mucizevi bitki kakulenin faydaları saymakla bitmiyor.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın