Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / İslam’da tevekkül nedir

İslam’da tevekkül nedir

İslam’da tevekkül nedir ? Tevekkül her konuda Allah’ın verdiği imkânlar dahilinde elinden geleni yapıp seni aşan durumları Allah’ın takdirine bırakmaktır. Tevekkül, Müslümanların kader inancının bir sonucudur. Tevekkül eden bir kimse Allah’a kayıtsız şartsız teslim olmuş, kaderine razı bir kimsedir. Fakat kadere inanmak da tevekkül etmek de tembellik ve gevşeklik olmadığı gibi, çalışmaya ve ilerlemeye de mani değildir. Çünkü her Müslüman olayların ilahi düzenin ve kanunların çerçevesinde sebep sonuç ilişkisi içerisinde olup bittiğinin bilincindedir. Yani tohum ekilmeden ürün elde edilmez, ilaç kullanmadan şifa bulunmaz, salih ameller işlenmedikçe de cennete girilmez. Ancak şu da bir gerçektir ki, her ekilen tohumun ürün vereceği, yine kullanılan her ilacın tedavi edeceği de kesin değildir, tüm bunlar Allah’ın iznine ve takdirine bağlıdır.

İslam’da tevekkül nedir ?

✨ Tevekkül, bizi hayra götürecek sebeplere sarılıp çalışmak, Allah’ın bizim yardımcımız olduğunu unutmamak ve işin sonucunu Allah’a bırakmak ve nihayetinde meydana gelen kazaya da rıza göstermektir.

✨ Tevekkül, şeytanın korku, kaygı ve kuruntularına karşı şifa olan eşsiz bir iksirdir.

✨ Tevekkül kişiliğini güçlendirir ve seni gerçek özgürlüğüne kavuşturur. Ruh sağlığını tevekkül ile korursan hem bu dünyada hem de ahirette huzur bulursun.

✨ Tevekkülün arttıkça şeytan yenilgiye uğrar. Tevekkül şükrü, sabrı ve rızayı beraberinde getirir. Ruhunu ve kalbini tatmin eder.

✨ Tevekkülü gerçek anlamda başarabilmek ve güçlendirmek için Allah’ı çokça zikrederek düşünmek gerekir. Bu konuda ibadet ve istiğfar etmek, Allah için bol bol sadaka vermek, güzel işler peşinde koşmak büyük önem arz eder.

✨ Allah Teâla Kur’an-ı Kerim’de birçok ayet-i kerîmede kullarını tevekküle yönlendirir.

💠 “Musa, ‘Ey kavmim! Eğer siz gerçekten Allah’a iman etmişseniz, eğer O’na teslim olmuşsanız, artık yalnız O’na güvenip dayanın,’ dedi.” (10/Yunus Suresi, 84. Ayet)

✨ Tevekkül ve teslimiyet kavramlarının ikisinin de geçtiği bu ayet-i kerîmede Allah iman ederek gerçek anlamda teslimiyet gösteren müminlerin bütün hususlarda kendine güvenip dayanmaları gerektiğinden bahseder.

💠 “Onlar da şöyle dediler: ‘Biz yalnız Allah’a dayanıp güvendik. Rabbimiz! Bizi o zalimler için imtihan aracı kılma! Bizi rahmetinle o inkârcılar topluluğundan kurtar.’” (10/Yunus Suresi, 85-86. Ayetler)

✨ Ayet-i kerîmede Hz. Musa’nın kavmi tevekkül ederek Allah’a dayanıp O’nun merhametine sığınır. Onlar dayanma güçleri kalmayacak duruma gelmeden içinde bulundukları sıkıntıdan kurtulmak için Rablerine yakarışta bulunarak dua eder.

💠 “Kim Allah’a karşı gelmekten sakınırsa ona Allah bir çıkış yolu gösterir. Kim Allah’a dayanıp güvenirse Allah ona yeter.” (65/Talâk Suresi, 2-3. Ayetler)

✨ Allah’a tevekkül etmek, bedeni isteklerden kaynaklanan korku ve endişeleri siler atar. Çünkü sığındığımız Rabbimiz o kadar büyük ki O’nun karşısında her şey küçük kalır. Vekil olan Rabbimiz vekaletini zayi etmez, mutlaka sonuca ulaştırır. Böylece tevekkül ve teslimiyet içerisinde huzur bulursun. Yani maddi ve manevi yaşamında Allah’ın el-Vekil ismini görürsün.

Kaynak 1: https://www.islamveihsan.com/tevekkul-ne-demek.html

Kaynak 2: ilahiyatci.tuba.hoca Instagram sayfası https://www.instagram.com/p/CNvXkx3g9ez/

Hayatınızdaki değişiklikleri şaşkınlıkla izleyeceksiniz!

Kişiye özel hazırlanan, yazarımız tarafından Kozmik şifa enerji frekansları ile kodlanan “hematit bileklik ve İlahi Dokunuş Şifanın Şifresi” kitabımız kargo dahil 200 TL. Sınırlı sayıda hazırlanacaktır. Sipariş için 0212 284 19 41 – 0532 547 99 57 nolu telefonlarımızı arayabilir, Instagram’dan ya da WhatsApp’tan mesaj gönderebilirsiniz. @ilahisifa Satın almak için linki tıklayın shopier.com/3806937

ÜRÜN SİTESİNE GİT

Hematit taşının faydaları

🍀 Sinir sistemini düzenleyerek stresi giderir.
🍀 Negatif enerjilerden ve nazardan korur.
🍀 İş ve özel hayatta sürdürülebilir, sağlıklı ilişkilerin ortaya çıkmasında çekim gücü vardır.
🍀 Aşırı duygulanma ve heyecanları sakinleştirir.
🍀 Zihni berrak hale getirir, akıl ve zeka kıvraklığı sağlar.
🍀 Karar verme güçlüklerine çok faydalıdır.
🍀 Enerji ve canlılık verir. Çekim gücü fazla olduğundan, kişisel çekim, neşe, cesaret ve istek verir.
🍀 Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır. Kalbi sağlıklı tutar, kan basıncını dengeler.
🍀 Eklem romatizması ağrılarını hafifletir.
🍀 İskelet sistemi hastalıklarına iyi gelir.
🍀 Dalağı temizler, doğru çalışmasını sağlar.
🍀 Göz sağlığı için faydalıdır.
🍀 Karaciğer sağlığı için yararlıdır.
🍀 Mide sağlığı için yararlıdır.
🍀 Kanı temizler, sağlıklı tutar.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın