Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / En güzel çay nasıl demlenir

En güzel çay nasıl demlenir

En güzel çay nasıl demlenir , Türk halkının vazgeçilmez lezzetlerinden bir tanesi de çaydır. Çay deyip geçmeyin, eğer doğru şekilde demlenmez ise ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Çayı demlerken kendinizi zehirlemeyin. Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Bükün, yüksek ısıya maruz kalan çayın insan sağlığı üzerinde kansere kadar varabilecek ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirterek, çay demlerken nelere dikkat etmememiz gerektiğini konusunda bizlere uyarılarda bulunuyor. Stephan Reimertz, “Çayın Kültür Tarihi” adlı  kitabında çay demlerken nelere dikkat edilmesi konusunda ciddi bilgiler veriyor.

en iyi çay nasıl demlenir - en güzel çay nasıl demlenir - güzel çay nasıl demlenir - en iyi çay demleme - çay nasıl güzel demlenir - lezzetli çay nasıl demlenir - en güzel çay demleme - iyi bir çay nasıl demlenir

Konuya ilişkin İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Bekir Bükün, çayın içerisinde bitkinin kendisini korumak amacıyla salgıladığı tein ve tanen adı verilen bileşiklerin olduğunu belirtiyor. Eğer, çay uygun olmayan yüksek ısıda bir su ile demlenmez ise bu bileşikler aktif hale geliyor.  Bükün, bu durumunda insan vücudunda kansere varabilecek zararlar oluşturacak olumsuz durumlara yol açtığını vurguluyor. Bükün, bunun önüne geçebilmek için çayı demlerken bu bileşiklerin aktif hale gelmesini engelleyecek ısı derecesinde tutulması gerektiğini belirtiyor.

Doğru koşullarda demlenmiş ve taze çay 

Eğer, çay doğru şartlarda demlenmiş ve taze ise tadı güzel ve belirgin olur. Düzenli olarak sabah ve akşam çay tüketiyorsanız siz de kolaylıkla çay taze mi bayat mı kokusundan tadından anlarsınız. Bayat çay, ağızda acı bir tat var. Kesinlikle bayat çay tüketmemeliyiz. Bayat çaylarda vücut sağlığımıza zarar veren teinler aktif hale gelmiş durumdadır.

En güzel çay nasıl demlenir

Çayı yıkamayın.

Satın aldığınız çayın hijyenik koşullarda el değmeden üretilmiş olmasına dikkat edin. Bunun için de güvendiğiniz markaların çaylarını satın alın. Çayda toz olarak görülen parçacıkların çayın tadını bozduğu düşünülür ve çayı yıkayınca geçtiği sanılır. Aslında bunlarpaketin ambalajın içinde çayın sallanmasından kaynaklanan ortaya çıkan çay kırıklarıdır. Bunlar yıkanınca geçmez, sadece gözle görülemeyecek hale gelir, yapışır.

Demlemeden Önce Demliğe Çay Koymayın.

Genellikle suyun kaynaması için çaydanlığa suyu koyarken, demliğe de kuru çayı koyarız, su kaynayana kadar bekletiriz. Bu yanlıştır. Bu durumda kuru çay ısınır ve yanar. Demleyeceğimiz zaman demliğe kuru çayı koymalıyız.

İçme suyu kullanın. Çay demleyeceğiniz su, kireçsiz ve içme suyu olmalıdır.

Kaynak suyu çayın üzerine dökmemeliyiz. Kaynama noktasına gelir gelmez çaydanlığı ocaktan alıp hararetinin geçmesi için yaklaşık 1-2 dakika beklemeliyiz. Sonrasında, demliğe kuru çayı koyup tek noktadan sıcak suyu çayın üzerine dökmeliyiz. Suyu dökerken çay kabarıp üst yüzeye çıkıyor olmalıdır. Bu da ancak suyu gezdirmeden, tek noktadan çayın üzerine dökerseniz mümkün olur. Ortalama 15 dakika sonra çay kendiliğinden demliğin dibine çöker ve çayın üstü köpüklü sarı bir görünüm alır. Demlenirken kesinlikle demliği sallamayın kendi haline bırakın.

Demledikten sonra çaydanlığın altına soğuk su koymayın. Çay, demliğin altından gelen sıcak suyun buharı ile en güzel şekilde demlenir. Siz çayı demledikten sonra çaydanlığın altına soğuk su koyarsanız demliğe alttan sıcak buhar gelmez. Bunun için ayrı bir çaydanlık ya da cevzede ısıtılmış suyu hemen çaydanlığın altına koyu.

Çayı sıcak ve nemli ortamlardan uzak tutun. Cam kavanozda saklayın ancak  uzun  süre bekletmeden taze iken tüketmelisiniz.

Çay demliğinin metal olmaması ve deterjanla yıkanmaması gerekir. Demlik, toprak, porselen ya da cam olabilir. 

Kaynayıp soğumuş suyu tekrar kaynatarak çay demlemeyin.

Çayınıza kesinlikle şeker katmayın.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/cay-demlerken-bunlara-dikkat-pembenar-detay-icecekler-2001274/

Canlı su nasıl elde edilir başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/canli-su-nasil-elde-edilir/

en iyi çay nasıl demlenir , güzel çay nasıl demlenir , en iyi çay demleme , çay nasıl güzel demlenir , lezzetli çay nasıl demlenir , en güzel çay demleme , iyi bir çay nasıl demlenir .

çay demleme teknikleri , siyah çay nasıl demlenir , en güzel çay nasıl yapılır , en lezzetli çay nasıl demlenir , en iyi çay demleme yöntemi , güzel çay demlemenin püf noktaları , güzel bir çay nasıl demlenir , tavşan kanı çay nasıl demlenir .

iyi çay nasıl yapılır , en iyi çay demleme tekniği , iyi çay demlemenin püf noktaları , siyah çay nasıl yapılır , çay en güzel nasıl demlenir , çay demlemenin püf noktaları .

Sağlığımız açısından önemli etkileri en güzel çay nasıl demlenir , başlıklı bu yazımızı eşiniz, dostunuz, arkadaşlarınız ile paylaşın lütfen.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın