Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Çiğ kakaonun faydaları

Çiğ kakaonun faydaları

‘Siyah altın’ çiğ kakaonun faydaları . Herkesi mutlu edecek bir haberimiz var. Çikolata sağlık için en faydalı besinlerden biri desek! Yalnız bu iyi haber çarşıda satılan çikolataların çoğu için geçerli değil. İspanyolların ‘siyah altın’ olarak adlandırdığı çiğ kakao için geçerli. Peki, nedir, nerede bulunur, nasıl tüketilir bu yazıda…

Maya uygarlığı zamanında ortaya çıkan ve Tanrıların yiyeceği olarak adlandırılan çikolatanın sağlık için en faydalı besinlerden bir olduğu haberinin herkesi mutlu edeceğini tahmin ediyorum. Ancak bu iyi haber çarşıda satılan çikolataların çoğu için geçerli değil. Şifalı olan, ağaçtan toplanan kakao çekirdeklerinin doğal hali. Bu şifadan ne kadar faydalanabileceğimizi çekirdekten çikolataya dönüşürken uygulanan ısı işlemi ve sonradan içine neler eklendiği belirliyor.

Kakaonun sağlığa en önemli faydası içerdiği flavonol isimli antioksidandan kaynaklanıyor. Flavonolün kan dolaşımını rahatlattığı ve beyne giden kan akışını hızlandırdığı gösteren klinik deneyler var. Aynı zamanda kalp hastalığı ve demansı önlediği düşünülüyor. Tıp dünyası için heyecan verici bu ihtimalleri araştırmak için Harvard Tıp ile bağlantılı Brigham Hastanesi doktorları, 18.000 kişilik geniş bir araştırma başlatmışlar. 4 yıl sürecek bu araştırmada, katılımcılar 750 mg kakao flavonolü içeren takviye alacaklar ve sağlık üzerindeki etkileri izlenecek.

Çiğ kakaonun faydaları

Doğal yollardan fermente edilip, yüksek ısı işlemine tabi tutulmayan kakaoya ‘çiğ kakao’ deniyor. Çiğ kakao, işlenmiş siyah çikolatanın 4 katı daha fazla flavanol içeriyor. Eğer kakaonun faydalarından maksimum oranda yararlanmak isterseniz en iyi seçenek çiğ kakao tüketmek.

Mutluluk kaynağı

Çiğ kakao vücutta endorfin ve opyum salgılanmasını sağlayan feniletilamin isimli bir bileşik madde içeriyor. Yeryüzünde bu maddeyi içeren sadece iki besin var. Biri kakao, diğeri de mavi-yeşil denilen bir tür deniz yosunu. Endorfin ve opyum aşık olunca yoğun olarak salgılanan, mutluluk hissi veren hormonlar!

Çiğ kakao aynı zamanda mutluluk hormonu serotonin salgılanmasına da destek oluyor. Özellikle kadınların PMS döneminde serotonin seviyesi düştüğünde çiğ kakao tüketimi dengeleyici olabilir.
İspanyollar kakaoya boş yere ‘siyah altın’ dememişler!

Magnezyum zengini!

Çiğ kakao aynı zamanda harika bir magnezyum kaynağı. Anti stres minerali olarak da bilinen magnezyum, kas ve sinir gevşetici etkisinin yanı sıra enerji üretimi, kemik sağlığı, adet ağrıları ile baş etmek, vücut ısısını kontrol etmek için önemli.

Tavsiye edilen günlük magnezyum miktarı kadınlar için 300 erkekler için 400 mg civarında. Çiğ kakaonun 2 kaşığında 52 mg, 100 gramında 272 mg magnezyum var.

Çiğ kakao magnezyumun yanı sıra demir ve kalsiyum kaynağı olarak da iyi bir seçenek, 2 kaşık (28 gram) çiğ kakao demir ihtiyacının %16’sını, kalsiyum ihtiyacının %4’ünü karşılıyor.

Çiğ kakaonun diğer faydaları

 • Kakao, kronik hale gelen stresi yenmenize yardımcı olacak potasyum bakımından zengindir.
 • Kakao, mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlarken iştahı da kontrol altında tutar.
 • İltihaplanmayı önler ve bu sayede kanserden korur.
 • Kakaonun içinde yeşil çaya oranla daha fazla antioksidan bulunur.
 • Kalsiyum kaynağı olan kakao güçlü kemiklerin oluşmasını sağlar.
 • İçerdiği bakır sayesinde kakao, cilde, damarlara ve dokulara büyük fayda sağlıyor.
 • Bağışıklık ve üreme sistemi için faydalı demir ve çinko kakaoda bolca mevcut.
 • Kakao, böbreklerde su ve tuzun emilmesini engelleyerek idrarı artırıyor.
 • Kakao, iç organ kaslarını gevşeterek damar tıkanıklıklarını engeller ve bronşları genişletir.
 • Kakao, enerjinizin artmasını ve daha zinde hissetmenizi sağlar.
 • Yüksek tansiyon stres, kalp hastalıklarına, sindirim problemlerine, uykusuzluktan akneye hatta bağışıklık sistemini düşürmeye kadar pek çok şeye fayda sağlar.
 • Kakao kalbi koruyan bir içeriğe sahip. Tüketim esnasında şeker de olduğu için çikolata yerken kakao içeriği yüksek olan bitter çikolata formlarını tercih etmek kalbi korur.
 • ABD’de yapılan bir araştırma ise, 60 yaşından sonra her gün 3 fincan sıcak çikolata içmenin bacaklardaki kan dolaşımını desteklediğini ve yaşlı insanların bu sayede daha fazla yürüyebildiğini ortaya çıkardı.

Not: Çiğ kakaoyu toz veya parçacık halinde bazı aktarlarda, organik pazarlarda veya e-ticaret sitelerinde bulabilirsiniz. Organik olanları tercih edin.

Çiğ kakao ile evde deneyebileceğiniz pek çok tarif var. Keklerinizde, soğuk veya sıcak içeceklerde, evde yapabileceğiniz basit çikolata tariflerinde kullanabilirsiniz.

(Hazırlayan: Özlem Çitçi)

Kaynak: https://www.cnnturk.com/iyilik-saglik/beslenme/cig-kakaonun-farki-ve-faydalari?page=6

Kaynak: https://www.posta.com.tr/kakaonun-faydalari-kakao-hangi-hastaliklara-iyi-gelir-haber-fotograf-2254626-6

Instagram’dan bizi takip etmek için tıklayın lütfen : https://www.instagram.com/ilahisifa/

Kişiye özel hazırlanan, yazarımız tarafından Kozmik şifa enerji frekansları ile kodlanan “hematit bileklik ve İlahi Dokunuş Şifanın Şifresi” kitabımız kargo dahil 250 TL. Sınırlı sayıda hazırlanacaktır. Sipariş için 0212 284 19 41 – 0532 547 99 57 nolu telefonlarımızı arayabilir, Instagram’dan ya da WhatsApp’tan mesaj gönderebilirsiniz. @ilahisifa Satın almak için linki tıklayın shopier.com/3806937

ÜRÜN SİTESİNE GİT

Hematit taşının faydaları

🍀 Sinir sistemini düzenleyerek stresi giderir.
🍀 Negatif enerjilerden ve nazardan korur.
🍀 İş ve özel hayatta sürdürülebilir, sağlıklı ilişkilerin ortaya çıkmasında çekim gücü vardır.
🍀 Aşırı duygulanma ve heyecanları sakinleştirir.
🍀 Zihni berrak hale getirir, akıl ve zeka kıvraklığı sağlar.
🍀 Karar verme güçlüklerine çok faydalıdır.
🍀 Enerji ve canlılık verir. Çekim gücü fazla olduğundan, kişisel çekim, neşe, cesaret ve istek verir.
🍀 Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır. Kalbi sağlıklı tutar, kan basıncını dengeler.
🍀 Eklem romatizması ağrılarını hafifletir.
🍀 İskelet sistemi hastalıklarına iyi gelir.
🍀 Dalağı temizler, doğru çalışmasını sağlar.
🍀 Göz sağlığı için faydalıdır.
🍀 Karaciğer sağlığı için yararlıdır.
🍀 Mide sağlığı için yararlıdır.
🍀 Kanı temizler, sağlıklı tutar.

Peki size nasıl güveneceğiz?

İnsanların internetten alışveriş yaparken doğal olarak akıllarına şu soru takılıyor, “ürünü satın alacağım yer güvenli mi, anlatıldığı şekilde ürünü gönderecekler mi?” Hakkımızda bilgi almak için, aşağıdaki linki tıklayarak bizi Instagram’dan takip etmenizi, sayfamızı incelemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca, kitaplarımız hakkında detaylı bilgi almak için www.hezarfenyayinlari.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın