Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Zencefil limon çayı faydaları

Zencefil limon çayı faydaları

Her gün zencefil çayı içerseniz vücudunuza ne olur? Soğuk havaların gelmesiyle birçok kişi hastalıklardan korunmak için baharatları tüketmeye başladı. Bu baharatlar arasında en zengin mikro besin olan zencefil de yer alıyor. Zencefil yemenin sağlığa birçok faydası bulunuyor. Özellikle öksürük, grip, soğuk algınlığı gibi iltihapları da giderici özelliği olan bu baharatı doğrudan yemek yerine, çayını da içebilirsiniz. Peki, her gün zencefil çayı içerseniz vücudunuza ne olur? Zencefil, vücut üzerinde güçlendirici, canlandırıcı ve antienflamatuar etkileri olan bir vitamin, mikro besin ve uçucu yağ kaynağıdır. Tıpkı zencefil gibi zencefil çayının da vücuda bilinmeyen sayısız faydası bulunur. Peki, her gün zencefil çayı içerseniz ne olur? Zencefil limon çayı faydaları .

Zencefil limon çayı faydaları

Aşağıda sizlerle zencefilin faydalarını detaylı olarak sizlerle paylaşacağız. Zencefil çayı hazırlanırken içerisine limon eklendiği zaman daha lezzetli olmakta ve limonun içerisindeki yoğun C vitaminin olumlu etkilerinden de bu şekilde faydalanılabilir.

Kalp hastalıklarına karşı korur

Yapılan araştırmalara göre zencefil ve zencefil çayı vücudu kalp hastalıklarına karşı koruyor. Ayrıca kötü kolesterolde düşüş, iyi kolesterol ise artış olduğu gözlemlenmiştir. Ek olarak kan basıncının dengelenmesini sağlar.

Solunum yolu hastalıkları

Zencefil çayı soğuk algınlığı belirtilerini hafifletir, solunum yollarını açar. Kışın soğuk günlerinde sıkça yakalandığımız soğuk algınlığı, nezle, grip gibi rahatsızlıkları en iyi tedavi eden ve önleyen doğal ürünlerden biridir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Her gün zencefil çayı içerseniz bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve grip, nezle veya soğuk algınlığına yakalanmanın önüne geçebilirsiniz. Bu etkiyi 21 gün sonunda görebilirsiniz. 21 gün sonunda vücudunuz enfeksiyonlara karşı direnç kazanacaktır ve bağışıklık sisteminiz eskisine göre daha çok güçlenecektir.

Kilonuzu kontrol altında tutmaya yardımcı olur

Her 5 saniyede canınız bir şeyler yemek istiyorsa, kilonuzu kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Bu konuda zencefil çayı içmek size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Ayrıca araştırmalar, bu mükemmel baharatın açlığınızı bastırarak, gün boyu tok hissetmenize yardımcı olduğunu bulmuştur.

Kan şekerinizi kontrol altına alır

Eğer yüksek kan şekeriniz ya da tip2 diyabet hastalığınız varsa, size güzel bir haberimiz var. Yapılan bazı araştırmalara göre sadece 12 hafta boyunca her gün zencefil tüketmenin diyabet komplikasyonlarını azalttığı görülmüştür. Ancak bu araştırmanın kesinliği yoktur. Bu noktada zencefil ve zencefil çayı tüketmeden önce mutlaka bir uzmana danışın.

Diz ağrılarını hafifletir ve iltihabı azaltır

Her gün zencefil çayı içmenin bir diğer faydası ise diz ağrılarını azaltır. 6 ay boyunca zencefil yerseniz veya zencefil çayı içerseniz, şiddetli diz ağrısına neden olan diz eklemindeki iltihabı (diz artriti) azaltmaya yardımcı olur.

Kanseri önleyebilir

Zencefil mide, pankreas, karaciğer ve kolorektal kanser gibi çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olan güçlü bileşenler içerir.

Alzheimer hastalığı

Zencefil beyin hücrelerini uzun süre korumanın yanı sıra bu hücrelerin potansiyel kaybını azaltmaya yardımcıdır.

Romatizma ağrıları

Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olmasının yanı sıra kan damarlarını genişleterek romatizma ağrılarının hafiflemesine de yardımcı olur.

Mide rahatsızlığı ve bulantılarını geçirir

Siz de karın ağrısı, sabah bulantısı ve hatta araç tutması sorunu yaşıyorsanız ılık bir bardak zencefil çayı için.

Sindirime yardım eder

Yiyeceklerin emilimini iyileştirip ve karın ağrısını engelleyerek sindirimde önemli rol oynar.

İltihabı azaltır

Doğal bir ağrı kesici özelliğe sahip olan zencefil, ağrılı kasların ve eklemlerin içindeki şişliği en aza indirir.

Astım

Zencefil çayı içmek astıma da faydalıdır. Zencefil balgamı gevşetmeye yardım eder ve nefes alıp vermede zorlanan akciğerleri rahatlatır.

Stresi yatıştırır

Zencefilin kokusu aromaterapi etkisine sahiptir ve inanılmaz derecede rahatlatma özelliği vardır. Bir fincan zencefil çayı içmek ruhsal durumunuzu sakinleştirir ve geliştirir.

Zencefil çayının yan etkileri

Zencefilin yan etkileri nadir olarak görülmekle birlikte fazla miktarda tüketimi ishale, göğüste yanma hissine ve ağızda tahrişe neden olabilir. Kapsül formunda kullanıldığında mide ekşimesine ve gaza neden olabilir.

Safra taşı bulunanlar zencefil çayı içmeye başlamadan önce doktora danışmalıdır. Kan inceltici özelliği bulunan zencefil cerrahi operasyonlardan önce ve sonrasında kullanılmamalıdır. Aynı özelliği nedeniyle kan inceltici ilaçlar ile birlikte kullanılması tavsiye edilmez.

Kalp ve şeker hastalığı bulunan kişilerin zencefil ürünleri kullanmadan önce doktor tavsiyesi alması gerekir. Tansiyon ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır.

Zencefilin hamilelik döneminde yaşanan mide bulantılarına iyi geldiği yönünde bazı çalışmalar bulunmasına karşın bu araştırmalar yeterli sayıda olmadığı için bu dönemde kullanmak için doktorunuza danışmalısınız.

Limonlu zencefil çayı

Limon zaten her derde deva bir besin maddesi iken yukarıda faydaları sayılan zencefille birlikte tüketildiğinde çok daha faydalı olmaktadır. Bunun için özellikle sabahları 1 bardak kaynar suyun içine bir parça zencefil (1 tatlı kaşığı kadar) ve bir dilim limon atıp 5 dakika kaynattıktan sonra içmek sağlığımız için çok faydalı olur.

Kaynak 1: https://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/her-gun-zencefil-cayi-icerseniz-vucudunuza-ne-olur-6345873/12

Kaynak 2: http://centralhospital.com/Haberler/zencefilin-faydalari-nelerdir/

Instagram’dan bizi takip etmek için tıklayın lütfen : https://www.instagram.com/ilahisifa/

Hayatınızdaki Değişiklikleri Şaşkınlıkla İzleyeceksiniz!

Satın almak için linki tıklayın: shopier.com/14668678

Kadim kozmik bitkilerin enerjilerinin tezahürü ile siz de bolluk bereket içerisinde bir hayat yaşamak ister misiniz? Kozmik bolluk bereket bitkilerinin ve kozmik bolluk bereket tılsımının yer aldığı kese + İlahi Dokunuş Şifanın Şifresi kitabı arayan ilk 72 kişiye kargo dahil 200 TL. Kese, yazarımız tarafından kişinin ismi ile kişiye özel kozmik bolluk bereket, kısmet, şifa frekans enerjisi ile kodlanacaktır. Allah’ın izni ile bu kese, ruhsal negatif enerjilerden arınmanıza, maddi manevi hayatınızdaki blokajların kaldırılmasına, hayatınıza bolluk, bereketi, huzuru, sağlığı çekmenize, iş, evlilik kısmetinizin açılmasına vesile olacaktır. Kese sınırlı sayıda hazırlanacaktır. Sipariş için tel 0212 284 19 41-0532 547 99 57 (WhatsApp)

Evinizde, arabanızda, iş yerinizde, çalışma masanızda, kol çantanızda bulundurmanız için “bolluk bereket, sağlık, huzur, celbi rızk, kısmet, ruhsal negatif enerjilerden arınma, blokajların kaldırılması için kese”.

Evrende herkese yeter kadar bolluk ve bereket var. Yeter ki, biz istemesini ve çekmesini bilelim, vesilelere sımsıkı sarılalım. Sahip olmayı istediğiniz gerçekliğin frekansına kodlanarak uyumlandığınız zaman artık o gerçeklik size ait olur.

zencefil çayının faydaları , zencefil çayı faydaları , taze zencefil çayı faydaları ,

Zencefil limon çayı faydaları , düzenli olarak kullanmanızı ve bu yazımızı bütünün hayrına olması için sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanızı tavsiye ederiz.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın