Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Şalgam suyunun faydaları nelerdir ?

Şalgam suyunun faydaları nelerdir ?

Şalgam suyunun faydaları nelerdir , Ender Saraç’tan şalgam suyu tavsiyesi! İçine bolca limon sıkın çünkü…
Sağlık Festival’ine katılan Dr. Ender Saraç, Adana kebabı yiyenlere, kolay hazım için şalgam suyu içmelerini önerdi. Hazmı kolaylaştırmanın yanı sıra sağlık açısından şalgam suyunun çok ciddi faydaları hakkında konuşan Ender Saraç, şalgam suyunun tüketilmesinin gereklerini sıraladı… Ege bölgesinde boza tüketildiğini Adana’da ise şalgam suyunun tercih edildiğini söyleyen Saraç şunları kaydetti: “Adana’da probiyotik olarak şalgam suyu içilir. Şalgam suyu, Adana’nın ülkemize kazandırdığı müthiş şifalı bir içecektir. Şalgam suyu kan yapıcıdır. Şalgam suyunu kışın, her gün bir bardak içerim. Ama içerisine bolca limon sıkarım.”

Şalgam suyunun faydaları nelerdir

Birçok hastalığa iyi gelen şalgam suyu, cinsel hayatta da mutluluğu yakalamak isteyenlerin imdadına yetişiyor. Vitamin ve mineral miktarları yüksek olan hammaddelerden yapılan şalgam suyunun insan sağlığı için şüphesiz pek çok faydaları var. İşte bu faydalarından bazıları:

  • Kilo almak isteyenler için şifadır. İştah açar.
  • Laktik asit içerir. Bu nedenle sindirimi kolaylaştırır. Mide ve karaciğere de iyi gelir. Et kebap, ağır yağlı yiyoruz ya, şalgam suyu etin ve ağır yemeklerin hazmedilmesine yardımcı oluyor.
  • Şalgam suyu aynı zamanda çok iyi bir probiyotiktir. Tıpkı kefir gibi, iyi bir yoğurt gibi, tıpkı boza gibi, tıpkı kombu çayı gibi, tıpkı tarhana çorbası gibi şalgam suyu bağırsaklarımızdaki zararlı bakterileri yok ediyor.
  • Kalsiyum, potasyum ve demir içerir. Böylelikle kemik ve dişleri kuvvetlendirir.
  • Afrodizyak özelliği vardır. 100 gramında 20 kalori olan şalgam, A-B-C vitamini içerir. Kalp, damar ve göz sağlığı için faydalıdır.
  • A, C ve B vitaminleri içeren şalgam suyunun cilt sağlığı için de çok faydalıdır.
  • Vücuttaki toksinleri atmak, kolesterolden uzaklaşmak, stresten kurtulmak için bolca yenip, suyu içilir.
  • Şalgamın içinde bulunan sütasidi, fosfor, kalsiyum, potasyum, stresi önleyip sinirleri yatıştır.
  • İdrar söktürücü, romatizma, mafsal şişliklerine, böbrek taşının düşmesine, apse, dolama, kan çıbanı, donma, egzama, göğsü yumuşatıcı, akciğer ve bronşları temizler, boğaz iltihabına, pekliğe iyi gelir.
  • İçerdiği antioksidanlar ile uzun vadede kansere karşı koruyor. 

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/saglik/2019/03/19/ender-saractan-salgam-suyu-tavsiyesi-kansere-karsi-koruyor

Sindirimi kolaylaştırır, kemik ve dişleri kuvvetlendirir, stresi giderir, böbrek taşının düşmesine yardımcı olur, akciğer ve bronşları temizler, kabızlığa iyi gelir, kalp, damar ve göz sağlığı için faydalıdır.

şalgam suyu faydaları , şalgamın faydaları , şalgam suyunun faydaları , şalgamın faydaları nelerdir , salgamin faydalari , şalgam yararları , şalgam suyu faydaları nelerdir .

Şalgam suyunun faydaları nelerdir , yukarıdaki faydalarını okuduktan sonra düzenli olarak tüketeceğinizi umuyoruz.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın