Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Öksürüğü kesen karışım

Öksürüğü kesen karışım

Öksürüğü kesen karışım , özellikle kış aylarında sıklıkla karşılaştığımız öksürüğe karşı bitkisel ürünlerden, bitki çaylarından faydalanmanızı tavsiye ederiz. Aşağıda sizlerle paylaştığımız doğal tarif mucize bir şekilde öksürüğünüze iyi gelecektir. Öksürük, başladı mı kolay kolay geçmeyen, zaman zaman insanın krize bile girmesine neden olan önemli bir sağlık sorunu. Gece uykulardan uyandıran ya da önemli bir toplantı sırasında sizi zor durumda bırakabilen öksürük krizlerinden kurtulabilmek için özellikle bitkilerden yararlanmak gerekir.

Öksürüğü kesen karışım

Öksürüğü kesen karışım

Malzemeler

  • 1 çay kaşığı zencefil
  • yarım çay kaşığı karabiber
  • 1 yemek kaşığı bal
  • Çeyrek çay kaşığı öğütülmüş toz haline getirilmiş akgünlük sakızı
  • 1 damla kekik yağı

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri cam bir kasede karıştırın. Sabah aç karna tüketin. Öksürüğün durumuna göre sabah öğle akşam tüketebilirsiniz.

Ayva, bal ve ıhlamur karışımı

Bu karışımdan elde edilen çay, öksürüğe karşı oluşturulabilecek en muhteşem karışımlardan biri. Ayva, bal ve ıhlamurdan oluşan çay boğazları yumuşatıyor ve iyileşme sağlıyor. Günlük 2-3 fincan kadar tüketebilirsiniz.

Yeşil çay ve kakule

Yeşil çayın yüksek antioksidan özelliği artık herkes tarafından bilinirken kakule ile birleşen yeşil çayın hem bağışıklık sistemi hem de boğaz yolu enfeksiyonlarında etkisi büyük. Yoğun derişimli çayı gargara olarak kullanabilirsiniz ve kakule ilaveli yeşil çayı günde 2-3 fincan kadar tüketebilirsiniz. Fakat hipertansiyon veya taşikardi probleminiz varsa günde 2 fincanı geçmeyin.

Zencefil, karabiber, bal, limon, tarçın

1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz zencefil, 1 çay kaşığı toz karabiber, 1 çay kaşığı toz tarçın ve yarım limonu karıştırarak gün içerisinde öğün aralarında mide boşken günde 2-3 tatlı kaşığı tüketerek öksürüğün tahriş edici etkisini azaltabilirsiniz.

Ihlamur çayı

Öksürük denilince ilk akla gelen çay ıhlamur. İçerisindeki bileşenlerden flavonoidler; iltihap giderici ve ağrı kesici etki gösterirken, musilajların; tahrişi önlediği ve boğazı yumuşattığı yönünde birçok veri mevcut. Bu nedenle öksürüğe karşı günde 2-3 bardak çay içebilirsiniz. Tedaviye yönelik kullanılan ıhlamur çayına şeker ilave etmeyin. Şeker, çaydaki etkili bileşenlerle reaksiyona girebiliyor. Bal ilavesini ise 40 derecenin altındaki sıcaklıklarda yapmak gerekiyor.

Kaynak: https://www.acibadem.com.tr/hayat/oksuruge-iyi-gelen-10-bitkisel-formul/

Öksürüğü kesen karışım

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın