Ana Sayfa / Kişisel Gelişim / Mutlu evliliğin sırları

Mutlu evliliğin sırları

Mutlu evliliğin sırları evlenmeden önce dikkate almanız kriterler nelerdir? İnsanın hayatında vereceği en önemli kararlardan birisi evliliktir. Hem bayanlar hem erkekler için evlilik hayatlarının dönüm noktalarından birisidir. Sadece dış görünüşe bakılarak verilen evlilik kararları, evlendikten kısa bir süre hüsranla sonuçlanmaktadır. Doğru kişi ile yapılmayan evlilikler ya boşanma ile sonuçlanmakta ya da kişilerin hayatları adeta kabusa dönerek devam etmektedir. Uzun ve mutlu evliliğin karşılıklı saygı ve doğru iletişimle mümkün olduğunu dile getiren Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, dünyaya aynı pencereden bakmanın ve ortak kültürlerden gelen bireylerin evliliklerinin en az problemle sürdüğünü belirtiyor.

Mutlu Evliliğin Sırları

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan uzun ve mutlu evliliğin sırlarına ilişkin önemli değerlendirmelerini aşağıda sizler için sıraladık

* Birbirinizi tanıyacak kadar zaman bırakın: Evlilik alel acele alınacak bir karar değildir. Hem eş adayınızı hem de ailesini yakından tanımalı, yaşam tarzları, hayat bakış açıları gibi konularda yeteri kadar fikir sahibi olmalısınız.

* Ailelerin rızasını alın: Hayat bir tecrübedir. Evlilik gibi önemli bir kararı alırken bu konuda tecrübe sahibi olan aile büyüklerinin görüşleri, onayı alınmalıdır. Evleneceğim kişi ile ben yaşayacağım, annem babam yaşamayacak, düşüncesi tamamen yanlıştır. Evlilik iki kişi arasında yapılan bir anlaşmadır ama bir ömür sadece eşler arasında geçmez. Mutlaka iki tarafın aileleri ile de uyum içerisinde olmak, asgari müşteriklerde buluşmak gerekir.

* Dış görünüşten ziyade, iç güzelliğe, huy ve karaktere önem verilmeli: İnsanların dış görünüşleri ne kadar muhteşem olursa olsun, ahlakı iyi değilse huyu ve karakteri sizin ile uyumlu değilse bir süre sonra anlaşmazlıklar ortaya çıkar.

* Düşüncelerinizin, görüşlerinizin ve inançlarınızın örtüşmesine dikkat edin: Evlenmeden önce insanların en sıklıkla düştükleri hata ben evlendikten sonra onu değiştiririm, demektir. Eğer, eş adayınızın düşünceleri, görüşleri, inançları sizin ile uyumlu değil ise değiştirmeniz çok zordur. Aranızda sonradan mutlaka çatışmalar çıkacaktır.

* Siyasi ve ekonomik bakışınızın ortak olmasına dikkat edin: Siyasi görüşü ya da ekonomik bakışı sizden çok farklı olan birisi ile evlendikten sonra sorunlar yaşamanız büyük olasıdır. Örneğin, alışveriş çılgınlığı olan bir kadın ya da parasını çarçur eden bir erkek ile yaşamak bir çok problemlere sebep olabilir.

* Aldığınız kültürün birbirinize yakın veya tamamlayıcı olmasına özen gösterin: Kültürel farklılıklar evlilikte çatışmaları doğuran en önemli konulardan biridir.

* Bilgi, görüş ve anlayış düzeyinizin birbirine yakın olmasını tercih edin: Evlilikte eşiniz ile arkadaş olmanız, oturup sohbet edebilmeniz çok önemlidir. Bilgi düzeyiniz ve görüşleriniz zıt ise eşiniz ile arkadaş olmanız çok zor olacak, aranızda çatışmalar çıkacaktır.

* Mal varlığı konusunda birbirinize yakın olmayı tercih edin: Aksi takdirde bir taraf diğerine karşı ezik olacaktır.

* Zararlı alışkanlıkların olup olmadığına dikkat edin: Evlendikten sonra zararlı alışkanlıklarını bırakacağını söyleyen kişilere kesinlikle inanmayın.

Yukarıda saydığımız maddeler dışında mutlu evliliğin sırları arasında, yaşça ve psikolojik olarak kişilerin evliliğe hazır olması, kişilerin doğal davranması, kalbinizin sesini dinlemek önemlidir. Görünüşte karşınızdaki kişinin yukarıdaki kriterlerin hepsini yerine getirdiğini gözlemlersiniz fakat içinizden bir ses bu kişide bir gariplik var, bir türlü güvenemiyorum, diyorsa iç sesinize kulak verin. Gerçekten karşınızdaki kişi çok profesyonel bir şekilde karşınızda oynuyor, gerçek kimliğini, kişiliğini gizliyor olabilir.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın mutlu evliliğin sırları ile ilgili belirttiği kriterler umarız size rehber olur.

 

HAYATINIZDAKİ DEĞİŞİKLİKLERİ ŞAŞKINLIKLA İZLEYECEKSİNİZ!

 

 

 

 

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir