Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Kan şekerini dengeleyen besinler

Kan şekerini dengeleyen besinler

Kan şekerini dengeleyen besinler , ülkemizde giderek yaygınlaşan diyabet, pandemi sürecinde de hız kesmedi. Özellikle sağlıksız beslenme ve hareketsizlik nedeniyle alınan kilolar, yaşam şartlarımızdaki değişiklikler nedeniyle yaşadığımız stres kan şekeri düzeylerini artırdı. Peki damarlarda tıkanıklığa yol açıp; kalp krizi, felç, körlük, böbrek yetmezliği gibi birçok sorunu tetikleyen ve vücutta tahribata neden olan diyabete karşı nasıl beslenmeli, nelere dikkat etmeliyiz? Ender Saraç bu hafta kan şekerini dengelemenin doğal yollarını şöyle anlattı…

Dr. Ender Saraç’tan Kan şekerini dengeleyen besinler

 TARÇIN

Tarçının kan şekerini düşürmedeki yardımcı etkisi artık biliniyor. Düzenli olarak günde 3 kez yarım tatlı kaşığı tarçın tüketen kişilerin kan şekeri düşüyor. Üstelik şeker hastalarında sık görülen bir sorun olan ayak ve sindirim sistemi mantarları da azalıyor. Tarçını isterseniz çay halinde de tüketebilirsiniz. Ama düşük kan şekeri sorunu olan hipoglisemi hastaları bundan uzak durmalı.

KEKİK SUYU

Aktarlarda veya eczanelerde bulunan kekik suyu, özel bir damıtma yöntemiyle elde edilir ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Bunun için sabahları ve akşamları 1-2 çorba kaşığı kekik suyunu biraz suyla karıştırarak içebilirsiniz. Yüksek tansiyonu olanlar dikkat etmeli.

KUŞBURNU

Kuşburnunun her şeyi; şekersiz marmelatı, çayı, ezmesi çok yararlı. Bol bol tüketin.

ACI BADEM

Acı badem de kan şekerini düşürebilir ama bunu normal tatlı bademle karıştırmamalısınız. Günde 1-2 adet yeter, fazlasından kaçının.

MAHLEP

Kan şekerini düşürmeye, dengelemeye yardımcı baharatlardan biri de mahleptir. Üstelik yan etkisi yoktur.

ZEYTİN YAPRAĞI

Çay olarak içilebilir, şeker düşürmeye yardımcıdır. 4-5 adet zeytin yaprağını bir bardak kaynar suya atın. 4-5 dakika demlensin. İncecik bir tranş limon ekleyip, günde 2-3 fincan içebilirsiniz. Bu çay sadece şekere değil tansiyon ve kolesterole de iyi gelir.

YAHUDİ BAKLASI

Günde bir tane haşlanıp, yutulabilir. Şekeri düşürmeye yardımcıdır. Acı bakla olarak da bilinir.

EGZERSİZİ İHMAL ETMEYİN

Karbonhidratları az almak kadar yakmak da önemli. Ama ağır egzersizler kan şekerini düşürüp istenmeyen sonuçlara yol açabilir. En doğrusu her gün düzenli olarak yürüyüş, yüzme, pilates, yoga hatta tarlada bahçede çalışmak gibi hafif egzersizler yapmaktır.

BOL BOL SU İÇİN

Su, su, su ve yine su… En iyi şeker düşürücü budur. Yaz-kış bol bol tüketin. Alkali su veya ara sıra maden suyu da içilebilir.

Havlit Taşı Faydaları:

💎Strese iyi gelir,
💎Son derece sakinleştirici, dinlendirici ve huzur verici bir enerji yayar.
💎Aşırı eleştirel ifadeleri ve davranışları, stresi, öfkeyi, kabalığı azaltır, yumuşatır.
💎Karakterimizdeki sivrilikleri yumuşatır, ılımlı ve uyumlu olmamızı sağlar.
💎Kişinin kendisiyle barışık olmasını sağlar.
💎Uykusuzluk problemlerine iyi gelir.
💎Denge ve uyum sağlar.
💎Kişideki bencilliği, bencilce davranışları giderir.
💎Çalkantılı duyguları ve düşünceleri sakinleştirir, gerilimi azaltır,
💎Güven, ümit ve disiplini artırır.
💎Duyguları açıklamak için cesaret verir.
💎Kanı temizler.
💎Hafızayı güçlendirir.
💎Hormonal sistemi düzenler
💎Kalp problemleri tedavisinde yararlıdır.
💎Diş ve kemik (iskelet) sistemindeki kalsiyum seviyesini dengeler, böylelikle diş ve iskelet sistemi rahatsızlıklarını giderir. Bu nedenle hamile kadınların ve bebek emziren annelerin kullanması önerilir.
💎Kırık ya da çıkık kemiklerde kolay iyileşme sağlar.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın