Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Ihlamur nasıl demlenir, faydaları nelerdir?

Ihlamur nasıl demlenir, faydaları nelerdir?

Ihlamur nasıl demlenir , faydaları nelerdir? Ihlamurun faydalarından yararlanmak için onu doğru şekilde demlemelisiniz. Ihlamur nasıl demlenir sorusunun yanıtı bu yazımızda. Kendine has kokusuyla hayatımıza sağlık katan ıhlamur, pek çok kişi tarafından yanlış demlenip tüketilir. Bu nedenle de ıhlamurun faydalarından en yüksek şekilde yararlanılamaz. Ihlamuru doğru demlemek ve tüketmek için bu önerilere dikkat!

Ihlamurun Faydaları

Ihlamur, özellikle soğukalgınlığı, nezle ve grip gibi durumlarda elimizden düşürmek istemediğimiz bir bitkidir.

  • Ihlamur çayı; üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı faydalı, bağışıklık sistemini güçlendirerek tedaviye yardımcı olurken öksürüğü kesip göğsü yumuşatır.
  • Yangı azaltıcı özelliği bulunur.
  • Ayrıca terletme, idrar söktürme, strese karşı sinirleri yatıştırma hatta kimi bağırsak sancılarını gidermede destektir.

Ihlamur Nasıl Tüketilmeli?

Ihlamur, üst solunum yolu enfeksiyonlarında olumlu katkıları olması nedeniyle özellikle kış aylarında tüketilir. Oysa Ihlamur tüketimi için herhangi bir ayı beklemeye gerek yoktur. Diğer aylarda da ıhlamur tüketiminizi sürdürürseniz ıhlamurun faydalarından daha fazla yararlanabilirsiniz. Tabii her şeyin tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerektiği gibi ıhlamur tüketiminde de aşırıya kaçmamalısınız. Sınırları zorlamamak adına günde 2-4 fincan ıhlamur tüketmek yeterlidir.

Ihlamuru tüketirken içerisine kesinlikle şeker ilave etmeyin. Rafine şeker son derece zararlı olduğundan en yüksek faydayı sağlayabilmek için saf olarak tüketmek gerekir. Şekerin başlı başına zararlı olduğu kanıtlanmışken, bir de gün içerisinde tüketilecek birkaç fincan ıhlamura ilave edilmesi fayda yerine zarar verir.

Ihlamur Nasıl Demlenir?

Ihlamur çayını demleme süresi çok önemli. Uzun süre kaynatılıp içilen ıhlamurun rengi ve kokusu daha güzel olsa da içindeki yararlı maddeler azalarak yok olur ve toksik etki yaratır.
Hem ruhumuzu hem içimizi ısıtan bu mis kokulu çiçeğin bir tutamını kaynamış suya atın ve en fazla 7-8 dakika demleyin.
7-8 dakikanın ardından ıhlamur çayınız artık içmeye hazır.

Eskilerin Ihlamur Tarifini Uygulamayın

Eskiden hangimiz şahit olmadık ki ocağın üstünde defalarca üzerine su ekleyerek gün boyu tüketilen ıhlamura. Ninelerimiz, dedelerimizden kalma bu alışkanlığa son vermek gerekir. Siz siz olun demlenen ıhlamuru tekrar tekrar üzerine su ekleyerek içmeyin. Çünkü bu şekilde tüketilen ıhlamur çayının hiçbir faydası yoktur.

Açıkta Satılan Ihlamuru Yıkayın

Pazardan, aktardan açıkta aldığınız ıhlamurun üzerinde toz olabilir. Bu nedenle avucunuzun içine sıkıca alarak ince büyük bir süzgece koyabilir ve sudan geçirerek tozlarından arındırabilirsiniz.

Ihlamur Nasıl Toplanır

Ihlamurunuzu kendiniz toplayıp kurutacaksanız bazı püf noktalara dikkat etmelisiniz. Öncelikle ıhlamur toplayacağınız ağaç şehrin içerisinde bir ağaçsa bu işe hiç girişmemenizi öneririz zira kirli havaya yıllarca maruz kalmış böyle bir ağaçtan toplanan ıhlamur ile sağlığınıza zarar verebilirsiniz. Ülkemizde ıhlamur toplamak için en uygun zaman genellikle haziran ayıdır. Ancak toplama zamanı bulunduğunuz bölgeye ve iklime göre bir miktar değişebilir. Her meyve, sebze ve bitkide olduğu gibi ıhlamur toplarken de bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Ihlamurları dallardan koparırken çiçekleri ile birlikte saptaki ince yaprakları da almalısınız. Bu işlemi ellerinizle yapabileceğiniz gibi küçük bir budama makası yardımıyla da yapabilirsiniz.

Ihlamur Nasıl Kurutulur?

Ihlamurları topladıktan sonra sıra geldi kurutma aşamasına… Hemen tüm bitkilerin kurutmasında olduğu gibi nemden uzak bir bölge de yapılan kurutma işlemi her zaman daha sağlıklı olacaktır. Ortamda bulunan nem ıhlamurlarınızın küflenmesine neden olabilir. Ihlamuru kurutacağınız açık havadaki alanın tozsuz bir yer olması, üzerine toz birikmemesi açısından önemlidir. Ihlamurları kurutacağınız alana büyük bir bez serin. Topladığınız ıhlamurları serdiğiniz bezin üzerine çok fazla üst üste gelmeyecek şekilde yayın. Eğer üst üste gelirlerse ıhlamurların bir kısmı tam olarak kurumayabilir. Ihlamurları beze yayarken çiçeklerine ve ince yapraklarına zarar vermemeye özen gösterin. Kurutma işlemi, kurutulan yerin iklim koşullarına göre 2 gün ila bir hafta içerisinde tamamlanır. Ihlamurları kurutmaya başladıktan sonra günde bir iki kez elinizle karıştırarak başka bölgelerinin de eşit miktarda kurumasına yardımcı olmalısınız.

 

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın