Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Adaçayı yağının faydaları

Adaçayı yağının faydaları

Adaçayı yağının faydaları , ‘dikmişsen adaçayını bahçeye, ne gerek var ölmeye…’ 13.asırdan kalma dizeler böyle diyor, bilimsel adı ‘Salvia’ Latincede ‘kurtaran, iyileştiren’ anlamına geliyor. Arapların 10.yy.da keşfettiği ve ömrü uzattığına inandıkları bitkinin tütsülerini Kızılderililer çok daha önce ‘ruhu arındırmak’ için kullanmışlar, eski bir İngiliz dökümanda da ‘dimağ açıcı’ olarak geçiyor. Çin Tıbbında ise unutkanlıklarda ve depresyonda kullanılmış. 16.yy.da ünlü İngiliz herbalist J.Gerard adaçayının zekayı parlaklaştırıp sinirleri güçlendirdiğini yazmış.

Adaçayı yağının faydaları

Özellikle, kadınlarda hormonlar üzerinde en etkili yağlardan birisi olarak biliniyor. Kramplar, adet semptomları, ani ateşlenmeler ve hormon dengesizlikleri üzerinde etkili olduğunu söyleyen pek çok kişi mevcut. Bunlara ek olarak dolaşımı iyileştiriyor, sindirim sistemini destekliyor, göz sağlığına iyi geliyor ve lösemi ile de savaşıyor. Ayrıca adaçayı öz yağı, en sağlıklı yağlardan birisi ve antidepresan, antimantar, anti-enfeksiyon, antiseptik, antispazmik, kanama kesici, anti-inflamatuvar ve antikonvülzif özelliklere sahiptir. Bunlara ek olarak yatıştırıcı özellikleri de mevcuttur.

Bakteri ve Enfeksiyonları Öldürür

Adaçayı, bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarının gelişimini engeller ve vücudumuza giren bakterilerin tehlikeli davranışlarına da engel olur. Kolon, bağırsaklar, idrar yolları gibi pek çok sistemi koruyabilen adaçayı yağı, ayrıca antiseptiktir ve bu nedenle yaraların enfekte olmasını engellemek için kullanılabilir. Koronavirüs ile mücadele etmek için çayı içilebilir, hazırlanan çay ılıyınca gargara yapılabilir. Ayrıca, adaçayı yağı sıcak suya damlatılarak buğusu ağza buruna çekilebilir.

Cilt Sağlığına İyi Gelir

Linalil asetat adı verilen bir estere sahip olan adaçayı, böylece ciltteki inflamasyonları azaltır ve kızarıklıklar, yangılar karşısında etkili olur. Bu anlamda jojoba yağı ile benzer etkiler göstermesi sebebiyle ikisini bir araya getirerek cildinize uygulayabilirsiniz.

Sindirime İyi Gelir

Adaçayı sindirim sularının salgılanmasını arttırır ve böylece sindirimi kolaylaştırır. Hazımsızlığı engelleyebilmesi sayesinde kramplar, gaz ve karın rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca mide bozuluklarına son verir ve vücudun vitaminleri, mineralleri daha kolay emmesine yardımcı olur.

Stresi Azaltırıcıdır

Bir antidepresan olarak etki gösterebilen adaçayı, anksiyeteye de iyi gelir. Bunun yanında bireylerin daha mutlu hissetmelerini sağlar.

Uykusuzluğa İyi Gelir

Uykusuzluk çekenler de adaçayının etkilerinden faydalanacaklardır. Doğal bir yatıştırıcı olmasından dolayı bireylere sakinlik veren adaçayı yağı, böylece uykuya dalmayı da kolaylaştırmaktadır. Eğer uyuyamıyor, uyanınca yorgun hissediyor ve gündüzleri enerjiniz bitiyorsa, adaçayından faydalanabilirsiniz çünkü uykusuzluk sadece enerji ve morali düşürmez, ayrıca iş ve hayat kalitesini de ciddi anlamda düşürür.

Ağız ve diş sağlığına iyi gelir

100 mililitrelik bir kâseye 1-2 damla adaçayı yağı, nane veya karanfil yağıyla karıştırılarak kullanılır. Suyla karıştırılmalıdır. Haftada 3 kez gargara yapılabilir ve yutulmamalıdır.

Saç sağlığına iyi gelir

Saç derisini besler, kepeği önler ve saçları temizler. Adaçayı yağını incelterek saç diplerine uygulayın. 15 dk. bekledikten sonra her zaman kullandığınız şampuanınızla saçınızı yıkayın.

Adet Dönemi Rahatsızlıklarını Hafifletir

Adaçayı hormon düzeylerini doğal yollardan dengeler ve böylece adet dönemi üzerinde de etkili olur. Pek çok vakada adet semptomlarını iyileştirebildiği, şişkinlik, kramp, ruh hali değişimleri ve aşerme gibi problemlere son verebildiği görülmüştür. Bir antispazmik olduğu için kas krampları, baş ağrıları, mide ağrıları gibi spazmlardan kaynaklanan rahatsızlıklara da iyi gelebilmektedir. Bunu ise kontrol edemediğimiz sinir sinyallerini rahatlatarak yapmaktadır. Bu dönem adaçayı demlenerek içilebilir ya da adaçayı yağı karın bölgesine sürülebilir.

Hormon Dengesine Destek Olur

Adaçayının içerisinde östrojen hormonunu teklit eden bileşenler bulunur ve bu bileşenlere beslenmeye bağlı östrojen denilir. Bu östrojen tipi endokrin sistemimizin bir parçası değildir ve bitkilerden alınmaktadır ancak etkileri tam olarak vücudumuz tarafından üretilen östrojen ile benzerlik gösterir. Bu etkiler sayesinde yumurtalık ve rahim kanserine karşı uzun süreli bir koruma sağlar.

Günümüzde kısırlık, polikistik over sendromu, östrojen temelli kanser gibi pek çok rahatsızlık, vücuttaki fazla östrojen düzeyinden kaynaklanır ve bunun sebeplerinden birisi, östrojeni yüksek gıdalar tüketmektir. Adaçayının bu östrojen düzeyini dengeleyebilmesi, onu etkili bir öz yağ haline getirir. Depresyona karşı doğal bir çözüm olarak da kullanabilirsiniz.

Dolaşımı İyileştirir

Adaçayı damarları açar ve kan dolaşımını iyileştirir, aynı zamanda kan basıncını doğal yollardan düşürerek damarları ve beyni rahatlatır. Kaslara ve organlara giden oksijen düzeyini arttırarak metabolik sistemin performansını da arttırır. Kore’de yapılan bir çalışmada onun idrar yolu hastalıklarına sahip olan kadınlarda kan basıncını düşürebildiği görülmüştür.

Kolesterolü Düşürür

Adaçayının antioksidan ve anti-infiamatuvar özellikleri kardiyo sistemini korur ve kolesterolü doğal yollardan düşürür. Ayrıca duygusal stresi azaltıp dolaşımı da iyileştirdiğinden kolesterolün düşmesine daha da katkıda bulunur.

Lösemi ile Savaşır

Yunanistan’daki Atina Antikanser Enstitüsü tarafından yapılan umut verici bir çalışmada, adaçayının içerisindeki bazı kimyasal bileşiklerin lösemi ile savaşta etkili olabildikleri görülmüştür. Sclareol olarak adlandırılan bu madde kanserli hücrelerin kendilerini imha etmelerini sağlamıştır.

Adaçayı şu rahatsızlıklara da iyi gelebilmektedir:

 • boğaz enfeksiyonları
 • bronşit
 • astım semptomları
 • migren
 • iktidarsızlık
 •  böbrek bozuklukları

Adaçayı nasıl demlenir?

Yarım veya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru adaçayı yaprağı bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilir. Taze bitki kullanılması durumunda 4-5 dakika demleme süresi yeterlidir. Şeker ilavesi isteğe bağlıdır.

Ada çayı hangi durumlarda tüketilmemelidir?

Ada çayı her ne kadar yıllardan beri şifalı bitki olarak bilinse de bu bitki hakkında yeterince araştırılma yapılmamıştır. Bu yüzden sağlıklı kişilerin ada çayı gibi bitki çayı ve bitkisel ilaçları aşırıya kaçmadan tüketmesi önerilir. Kronik hastalığı bulunan kişilerin, ada çayı tüketimi hakkında hekime danışmaları önerilir. Planlanan ameliyatlar öncesinde ve sonrasında ada çayı dahil olmak üzere her türlü bitkisel ilaç ve çay tüketilmemelidir. Ada çayı tüketiminin sakıncalı olabileceği durumlar şöyledir:

 • Ada çayının rahim kaslarını uyardığı ve süt üretimine engel olduğu bilindiğinden gebelerin ve emziren annelerin ada çayını tüketmesi son derece sakıncalıdır.
 • 6 yaşından küçük çocukların ada çayı tüketmesi, sağlık problemlerine yol açabilir.
 • Aşırı miktarda tüketildiğinde kan basıncını yükselttiği, karaciğer ve sinir sistemine zarar verdiği bilinen bazı ada çayı türlerinin, günde 3 fincandan fazla tüketilmemesi önerilir.
 • Halk arasında acı elma yağı olarak da bilinen konsantre hâlde bulunan ada çayı yağının oral olarak alınması sağlık sorunlarına yol açabilir.
 • Kanser hastalarının bazı ada çayı türlerini tüketmesi önerilmez.
 • Diyabet, Alzheimer ve nöbetleri durdurmaya yönelik olarak alınan ilaçlarla birlikte tüketilmemelidir.
 • Bitkisel çayların tüketiminin sınırlı tutulması gerektiğini unutmayın. Ürünün arkasında yazan uyarıları dikkatle okumak ve şüphe duyulan durumlarda hekime danışarak bilgi almak olası sağlık problemlerini önler. Sağlıklı bir yaşam için sağlık kontrollerinizi yaptırmayı unutmayın. Sağlıklı günler dileriz.

Kaynak 1 :https://www.aysetolga.com/adacayi-yaginin-sagligimiza-faydalari

Kaynak 2 : https://www.medicalpark.com.tr/adacayi-faydalari/hg-2260

Hayatınızdaki Değişiklikleri Şaşkınlıkla İzleyeceksiniz!

Kişiye özel hazırlanan, yazarımız tarafından Kozmik şifa enerji frekansları ile kodlanan “hematit bileklik ve İlahi Dokunuş Şifanın Şifresi” kitabımız kargo dahil 250 TL. Sınırlı sayıda hazırlanacaktır. Sipariş için 0212 284 19 41 – 0532 547 99 57 nolu telefonlarımızı arayabilir, Instagram’dan ya da WhatsApp’tan mesaj gönderebilirsiniz. @ilahisifa Satın almak için linki tıklayın shopier.com/3806937

ÜRÜN SİTESİNE GİT

Not: Hematit taşının faydaları başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/hematit-tasinin-faydalari/

Peki size nasıl güveneceğiz?

İnsanların internetten alışveriş yaparken doğal olarak akıllarına şu soru takılıyor, “ürünü satın alacağım yer güvenli mi, anlatıldığı şekilde ürünü gönderecekler mi?” Hakkımızda bilgi almak için, aşağıdaki linki tıklayarak bizi Instagram’dan takip etmenizi, sayfamızı incelemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca, kitaplarımız hakkında detaylı bilgi almak için www.hezarfenyayinlari.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Instagram’da bizi takip etmek için tıklayın: https://www.instagram.com/ilahisifa/

instagram logo ile ilgili görsel sonucu

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren, Yorgunluk ve Grip Savar MÜTHİŞ BİR ÜRÜN

SIBERIAN NOVAMIN TAKVİYE EDİCİ GIDA VE VİTAMİN KOMPLEKSİ

 

65 ülkede ürünleri satılan, dünyaca ünlü, SIBERIAN WELLNESS firmasından MUCİZEVİ bir ürün.
Ürün 23 yıllık klinik araştırmalar sonucunda Rus bilim adamı Vladimir Nikolaevich tarafından geliştirilmiştir.
2015 yılında ürün Profesör T. S. Morozkina tarafından tekrar güncellenmiştir.
🌍 Tüm vücutta şekli değişmiş bozulmuş hücreleri onarır ve yoğun A, E, C vitaminleri içerir.
🌍 Bağışıklık sistemini güçlendirir.
🌍 Kronik yorgunluğa iyi gelir.
🌍 Grip ve soğuk algınlığına karşı vücut direncini arttırır, hastalık durumunda hızlı iyileşme sağlar.
🌍 Enfeksiyonların vücuda girmesini engeller.
🌍 Güçlü antioksidan özelliği ile kanserden korur, yaşlanmayı önler.
🌍 Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinin önlenmesinde etkilidir.
🌍 Kalp sağlığını korur.
🌍 Sporcuların kaslarını daha iyi performans sunması için uyarır.
🌍 Nörolojik rahatsızlıkları olanlara rahatlatıcı etki yapar.
🌍 Göz ve merkezi sinir sisteminin fonksiyonlarının destekler.
🌍 Sindirimi destekler.
🌍 Kaslarda hücre hasarlarını onarır.
🌍 Egzersiz esnasında yağ yakımı arttırarak zayıflamayı hızlandırır.
🌍 Kemoterapi görmüş hastalarda bağışıklık çöker, karaciğer zarar görür, Novomin ise böyle durumlarda tam destek sağlar.
🌍 Su – tuz dengesini sağlar.
*** Detaylı bilgi için 0212 284 19 41-0532 547 99 57 nolu telefonlardan bizi arayabilir, çağrı atabilir, WhatsApp’tan mesaj gönderebilirsiniz.

Neden Siberian Wellness ürünlerini kullanmalısınız?

*Siberian Wellness firması, 1996 yılında Novosibirsk’te kurulmuştur. Tüm bu yıllar içerisinde en geniş kapsamlı patentli gıda takviyeleri ve cilt bakımı ürünleri geliştirmekte ve üretmektedir.
* Ürünlerinin temelinde uzun yıllar Baykal ve Gornıy Altay’da yetişen otların benzersiz özellikleri yatmaktadır.
* Siberian Wellness, firmasının ürünleri, doğal bitkisel ham maddeler kullanılarak üretilmekte ve dünyanın 65 ülkesinde satılmaktadır.
* Yüksek teknolojiler, doğal içerikler ve eko-yaklaşım ile üretilen ürünler, başta FDA olmak üzere uluslararası kabul görmüş kalite standartları firması tarafından onaylanmış, belgelere sahiptir.
* Bu nedenle, bizler ürünleri içimiz rahat güvenle ve memnuniyetle kullanıyor ve herkese şiddetle tavsiye ediyoruz.

Dikmişsen bu bitkiyi bahçeye, ne gerek var ölmeye 

“DİKMİŞSEN BU BİTKİYİ BAHÇEYE NE GEREK VAR ÖLMEYE!”

Bakteri ve Enfeksiyonları Öldürür, Stresi Azaltır, Uykusuzluğa, Sindirim, Cilt, Saç ve Diş Sağlığına İyi Gelir, Lösemi ile Savaşır, Adet Dönemi Rahatsızlıklarını Hafifletir, Kolesterolü Düşürür.

adaçayı uçucu yağı faydaları , adaçayı yağı saça faydaları , adaçayı yağının cilde faydaları , adaçayı yağı kullanımı , saraçoğlu adaçayı yağı , adaçayı yağı faydası .

adaçayı yağı ne işe yarıyor , adaçayı yağı faydaları nelerdir , ada çayı yağı faydaları ve kullanımı , adaçayı yağı ne işe yarar , adaçayı yağı saraçoğlu .

Adaçayı yağının faydaları “dikmişsen adaçayını bahçeye, ne gerek var ölmeye..” faydaları saymakla bitmiyor, çayını ve yağını tüketebilirsiniz .

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Mesaj atın