Ana Sayfa / Hakkımızda

Hakkımızda

hayatvesaglik.net web sitemizde yer alan bilgiler, “kaliteli ve sağlıklı yaşam” tavsiyeleri olup, doktor tedavisi yerine geçmez. Sitemizde yayımladığımız bitkisel kürler, ilaç değil, sağlıklı yaşamak ve hastalıkların tedavisinde modern tıbba destek amacı ile tavsiye niteliğinde olup, adı geçen bitkilere alerjiniz olup olmadığı doktor tarafından tespit edildikten sonra, doktor kontrolünde uygulamalıdır.

Yüce Allah (c.c.) alemi insana, insanı da kendi marifetine ulaşması için yaratmıştır. Eşrefi mahlukat (yaratılmışların en şereflisi) olarak insanoğlu, akıl ve mantık ile açıklanması pek mümkün olmayan, mükemmel işleyen, Yüce Yaratıcımızın adeta bir sanat eseri olarak, her türlü donanıma sahip olarak yaratılmaktadır. İnsanoğlu kendisini mutluluğa ulaştıracak yolları, mucizeleri hep dışarıda aramaktadır. Halbuki, mucize insanın kendisidir. Vücudumuzda doğal bir denge hali mevcuttur. Sağlıksız ve dengesiz beslenme, aşırı stres, kaygı, uyku düzensizlikleri gibi nedenlerle, Yüce Rabb’imiz tarafından vücudumuza kodlanmış olan bu doğal dengeyi bizler bozuyoruz. Vücudumuzdaki doğal denge bozulmaya başladı mı, hastalıklar ortaya çıkıyor.

Yüce Allah’ın (c.c.) mükemmel bir sanat eseri olarak yaratılan insan, neden sağlıksız ve dengesiz beslenir, neden geçmişte yaşananlara takılarak ve gelecek endişesi içerisinde yaşayarak bu dünyayı kendisine zindan eder? Geçmişte yaşananlar ruhsal tekamül yolculuğumuzda bizler için birer ders, öğreti olarak neden algılanmaz? Mevcut şartlar altında elimizden geleni yaptıktan, çalışıp çabaladıktan sonra, kontrolümüz dışındaki gelecekteki olaylar konusunda neden endişeleniriz, neden Allah’a (c.c.) tevekkül etmeyiz?

İnsanoğlunun bu dünyadaki en önemli amaçlarından birisi, hastalanmadan, sağlıklı bir şekilde yaşamak olmalıdır. “Bu hayat benim, istediğim gibi özgürce yaşarım” demeye hakkımız yok. Bu dünyada bedenimiz bize emanet. Beden ve ruh sağlımızı korumak, Yüce Yaratıcımız Allah’a (c.c.) karşı olan en önemli kulluk vazifelerimizdendir. Ayrıca, gelecekte sağlıklı nesillerin yetişmesi için, bizlerin beden ve ruh sağlığımıza gereken özeni göstermemiz, hasta olmadan yaşamak için gerekli yaşam tarzlarını ve felsefelerini kendimize prensip edinmemiz gerekir.

İnsan yapısı, bedeni, ruhu ve zihniyle bir bütündür. Sağlıklı bir insan denilince, ruh ve beden sağlığı yerinde olan insan anlaşılmalıdır. Hasta bir bedende sağlıklı, berrak bir zihnin, düşünce sisteminin olması pek düşünülemez. Tam tersi, sağlıksız bir zihin ve düşünce yapısına sahip bir insanın da sağlıklı bir bedene sahip olabileceği pek söylenemez. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” özdeyişi ne kadar doğru ise “sağlam vücut sağlam kafada bulunur” deyişi de o kadar doğrudur. Sürekli kaygı, stres altında yaşayan bir insanın bir süre sonra, beden sağlığı da bozulmaya başlar. Neşeli, hayata bağlı, manevi yönü kuvvetli olan insanlar, sahip oldukları yaşam enerjisi ile kendilerini yaratan güçle adeta bütünleştirdikleri için daha az hasta olurlar.

 

 

 

× Mesaj atın