Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Ceviz yaprağının faydaları gerçekten müthiş

Ceviz yaprağının faydaları gerçekten müthiş

Ceviz yaprağının faydaları gerçekten müthiş. Büyük bir ağaç olan ceviz, mayıs ayında yaprakları gelişmeden çiçek açmaya başlar. Ceviz ağacının taze yaprakları haziran ayında toplanabilir.
Ceviz yaprağının faydaları
Ceviz yaprağının faydaları

Ceviz Yaprağının Faydaları

Ceviz yapraklarından hazırlanan çayın sağlımız için çeşitli faydaları vardır. Bunlardan bazıları:

  • Kanı temizler,
  • Bağırsak bozuklukları için şifadır,
  • Kabızlığa iyi gelir,
  • İştahsızlığı giderir, iştah açar,
  • Sarılık hastalığında faydalıdır,
  • Şeker hastalığında etkilidir.

Ceviz yapraklarının haşlanması ile elde edilen özlü su banyo suyuna eklenirse, sıraca, raşitizm, diş ve kemik çürümesine, kemik şişmelerine, el ve ayak tırnaklarındaki iltihaplanmalara, saçlardaki konağa ve uyuza iyi gelir.

Ayrıca, ceviz yapraklarının haşlanması ile elde edilen su banyo suyuna eklenirse, ergenlik sivilcelerine, cerahatli çıbanlara, ayak terine, kadınlardaki beyaz akıntıya da iyi gelir. Bu su ile gargara yapmak aft, gırtlak, diş etleri ve boğaz hastalıklarına çok faydalıdır.

Daha yoğun miktarda banyo suyuna eklenen haşlanmış ceviz yaprağı suyu, soğuk ve rutubetten el ve ayaklarda oluşan kızarık ve şişlere yani mayasıla iyi gelir. Saç derisine yedirildiği takdirde, saç dökülmesini önler ve bitlenmeyi giderir.

Haziran ayı ortasında toplanan ve yaprakları sertleşmeden hazırlanan şurup mideyi, karaciğeri ve kanı temizler. Bağırsak tembelliğini ve mide zafiyetini giderir.
Ceviz yaprağı çayının hazırlanışı:

Bir tatlı kaşığı ince ince doğranmış yeşil ceviz yaprağı üzerine yaklaşık 1.5 su bardağı kaynamış su dökülür, 1-2 dakika demlenir. Ilıyınca içilir.

Ceviz yaprağı banyo suyunun hazırlanışı:

4 tatlı kaşığı ince ince doğranmış ceviz yapraklarının üzerine yaklaşık 1 litre kaynar su dökülür 3-4 dakika demlendikten ılıdıktan sonra hastalıklı bölgeye dökülür, sürülür.

Ceviz yaprağı şurubunun hazırlanışı:

20 adet yeşil ceviz yaprağı küçük parçalara ayrılarak cam bir kavanoza konur. Üzerine 1 litre kaynar su dökülür. Şişenin ağzı iyice kapatılır. 3 hafta güneşte ya da sıcak bir odada bekletilir. Sonra süzülerek cam bir kavanoza konur. İhtiyaca göre 1 tatlı kaşığı içilir. Tadını daha lezzetli hale getirmek için sonradan içerisine 2-3 adet karanfil, bir parça kabuk tarçın, yarım portakal kabuğu ilave edilebilir, 3-4 saat bekletildikten sonra bunlar süzülür.

Ceviz yaprağının faydaları gerçekten müthiş, umarız sizin de hastalıklarınıza şifa olur.

 

Please follow and like us:

Hakkında admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

21