Ana Sayfa / SAĞLIKLI YAŞAM / Sağlıklı Uykunun Şifreleri

Sağlıklı Uykunun Şifreleri

Sağlıklı uykunun şifreleri, sağlıklı yaşamanın en önemli koşullarından biri, yeteri kadar ve kaliteli uyku uyumaktır. Hayatımızın yaklaşık üçte biri uykuda geçmektedir. Doktora giden depresyondaki kişilerin yarıdan fazlası yeteri kadar uyku uyuyamamaktan şikayet etmektedirler. Bedensel ve ruhsal arınma için kaliteli ve yeterli uyku şarttır. Gece uykuda geçen zamanımız ömrümüzden giden kayıp zaman olarak düşünülmemelidir , gece uykusu ömrümüzü uzatmaktadır.

“O, geceyi sizin için bir örtü, uykuyu istirahat zamanı ve gündüzü de hareket ve çalışma vakti yapandır” (Furkan Suresi, 47. Ayet)

“Uykunuzu bir dinlenme (sebebi) kıldık.” (Nebe Suresi, 9. Ayet)

Sağlıklı uykunun şifreleri

Yetersiz uyku, bebeklikten yaşlılığa kadar hafızayı, öğrenmeyi, duygusal istikrarı, yaratıcılığı ve vücut sağlığını olumsuz etkiler. Yetersiz uyku sebebi ile akciğerler, kalp ve böbrekler; iştah ve kilo kontrolü; bağışıklık sistemi ve hastalık direnci; ağrı hassasiyeti; ruh hali ve beyin fonksiyonları olumsuz etkilenir.

 • İdeal gece uykusunun süresi 7-8 saattir. Gece 6 saatten az uyuyanlarda kalp-damar hastalıkları ve felç riski daha yüksek olmaktadır. Yetersiz uyku, atardamarların kireçlenmesine ve kalp krizi ile bağlantılı iltihabi risklerin artmasına neden olur. Fazla uyumak da risklidir. Gece 9 saatten fazla uyuyan kadınlarda kalp krizi oranının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Yeteri kadar uyumayan insanların bedeni hareket etse de adeta ruhları uyurgezerdir.
 • Yetersiz ve kalitesiz uyku, en fazla hafızayı, karar verme ve problem çözme süreçlerini olumsuz etkilemektedir. Yeterli ve kaliteli uykunun en büyük yararları, sağlıklı bir kalp, daha az stres, daha kuvvetli bir hafıza ve sağlıklı-hızlı kilo vermeye yardımcı olmasıdır.
 • Vücut, uyku sırasında enfeksiyonlarla mücadele eden ve büyümeyi hızlandırıp hasar görmüş hücreleri tamir eden hormonlar üretmektedir. Yapılan bazı araştırmalarda, yetersiz ve kalitesiz uykunun, kanser riskini arttırdığı gözlemlenmiştir. Japonya’da kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada, geceleri 6 saatten daha az uyuyan kadınların, daha uzun süre uyuyan kadınlara göre, meme kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
 • Vücudumuzdaki hastalıkların iyileşmesi en hızlı uykuda olur. Uyku, gün boyu harcadığımız enerjiyi tekrar geri kazanmak için adeta bir şarj dönemidir. Uyku esnasında, bedenimizde ve ruhumuzda arınma ve dolma olur. Biz uyurken, bedenimizdeki hayati organlar fonksiyonlarına devam ederler. Akciğerler, kalp, böbrekler, dalak, pankreas ve ter bezleri faaliyetlerini sürdürürler
 • Derin uykuya daldığımız zaman beyin, çalışma temposunu yavaşlatır ve zihnimiz dinlenmeye başlar. Gün boyu bedenimizde ve ruhumuzda biriken gerginlik, stres ve asabiyet halleri uyku esnasında serbest hale gelip vücudumuzdan dışarı atılır.
 • Uyku ve gece istirahati ile manevi dünyamızın doyurulmasına yardımcı oluruz. Uykunun esas amacı, günlük işlerden uzaklaşmak değil, bu hayat yolculuğunda mükemmel bir ruhsal gelişim için hazırlıktır. Uyku, yarım ölüm hali olarak tanımlanabilir. Uyku esnasında, ruhsal olarak adeta yeniden doğarız. Uykuya dalmadan önce bu bilinç içerisinde olursak, güne daha sağlıklı ve dinç uyanmış olarak başlarız.
 • Uykuya dalmadan önce derin derin ve yavaş nefes almalıyız. Uyumadan önce mutlaka tüm insanlık, arkadaşlarımız, akrabalarımız, ailemiz ve kendimiz için içerisinde hayır ve iyi dileklerin olduğu dualar etmeliyiz, dualarımızda daima olumlu cümleler kullanmalıyız.
 • Sağ tarafımıza yatarak uykuya dalmalıyız. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de uykuya ilk geçişte sağ tarafımıza yatarak, dizlerimizi hafifçe karnımıza çekmemizi (cenin pozisyonu) tavsiye etmiştir. Uykuya dalmadan önce bu pozisyonda yatmanın bilimsel olarak kanıtlanmış sağlığımız açısından çok büyük faydaları vardır.
 • Uykudan uyanma saati, sabah namazı vakti olmalıdır. Bu saatlerde uyanmanın sağlık açısından neden çok faydalı olduğu konusunu bilimsel olarak aşağıda açıklayacağız.
 • Uyumadan önce zihnimize saat kaçta uyanmak istediğimizi belirtip, bu şekilde niyet ederek uyanmalıyız. Çalar saat kullanmadan uyanmayı kendimize alışkanlık haline getirmeliyiz. Çalar saat kullanarak uyandığımız takdirde, ayılmamız, kendimize gelmemiz çok uzun sürer, kendimizi gün boyu yorgun hissederiz.
 • Uyuduğumuz oda, bol oksijenli, yeterince havalandırılmış, karanlık ve sessiz olmalı. Uyurken üzerimize kesinlikle elektrikli battaniye almamalıyız, vücudumuzun biyo-elektriğini bozar.
 • Yatağa yatmaya 3-4 saat kala kafeinli içecekler içmekten kaçınmalıyız. Kesinlikle uyku hapları içmemeliyiz. Uyku hapları sağlıksız uykuya sebep olur ve gece saatlerce uyumamıza rağmen gün boyu uyuşukluğa sebep olur.
 • Hafta sonları da dahil olmak üzere, her gece aynı saatte yatakta olmak, sağlıklı ve kaliteli bir uyku için önemlidir.
 • Northwestern Üniversitesi Nöro-Biyoloji ve Psikoloji Bölümü’nde yapılan araştırmalara göre haftada 4 kez aerobik egzersizleri yapan kişilerin uyku kalitelerinin arttığı gözlemlenmiştir.
 • Kaliteli bir uyku için, akşam yemeği hafif olmalı, sofradan tam doyulmadan kalkılmalı ve karın dolu yatılmamalı. Akşam yemeğinin vakti güneşin battığı akşam namazı vakti olmalı.
 • Yatmadan en az yarım saat önce telefon, bilgisayar, tv gibi elektronik aletlerden uzak durulmaya başlanmalı.
 • Yatılan odanın sıcaklığı, 12 °C- 23 °C arasında olmalı.
 • Uyanır uyanmaz TV açılmamalı, bilgisayar, telefon gibi elektronik aletler ile meşgul olunmamalı, gazete okunmamalı.

Kaynak: İlahi Dokunuş ve Şifanın Şifresi kitabı

HAYATINIZDAKİ DEĞİŞİKLİKLERİ ŞAŞKINLIKLA İZLEYECEKSİNİZ!

Kişiye özel hazırlanan, yazarımız tarafından Kozmik şifa enerji frekansları ile kodlanan “mavi kuvars taşı bileklik ve İlahi Dokunuş Şifanın Şifresi” kitabımız kargo dahil 85 TL. Sınırlı sayıda hazırlanacaktır. Sipariş için 0212 284 19 41 – 0532 547 99 57 nolu telefonlarımızı arayabilir, Instagram’dan ya da WhatsApp’tan mesaj gönderebilirsiniz. @ilahisifa Satın almak için bu web sitesini ziyaret edin: https://www.shopier.com/6925750

ÜRÜN SİTESİNE GİT

Mavi kuvars taşının faydaları

💎 Mavi kuvars, enerji dengeleyici bir taştır.
Negatif enerjileri toplar ve iyileştirir, orijinal durumuna getirir.
Korkunun ve kaygının sebep olabileceği tüm olumsuzluklara karşı birebirdir.
💎 Stresi azaltır ve yok eder.
💎 Kişiye canlılık ve cesaret verir.
💎 Sınavlar ve topluluk önünde yapılacak konuşmalar öncesinde kullanılması tavsiye edilir.
💎Aşırı enerjiyi dengeler, duyguların aşırıya kaçmasına engel olur ve dizginler.
💎 Sakin kalmanıza yardımcı olur.
💎 İletişimi ve sezgileri de kuvvetlendirir.
💎 Kişinin ruhundaki liderlik özelliğini de ön plana çıkarır.
💎 Gücü açığa çıkaran bir taştır. Kendinizde ön plana çıkarmak istediğiniz özelliğiniz için yada dileğinizin gerçekleşmesi için kullanabilirsiniz.

Corona virüsünden korunmak için neler yapılmalı başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

karaciğer yağlanmasına kesin çözüm başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/karaciger-yaglanmasina-kesin-cozum/

Instagram’dan bizi takip etmek için tıklayın lütfen : https://www.instagram.com/ilahisifa/

Peki size nasıl güveneceğiz?

İnsanların internetten alışveriş yaparken doğal olarak akıllarına şu soru takılıyor, “ürünü satın alacağım yer güvenli mi, anlatıldığı şekilde ürünü gönderecekler mi?” Hakkımızda bilgi almak için, aşağıdaki linki tıklayarak bizi Instagram’dan takip etmenizi, sayfamızı incelemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca, kitaplarımız hakkında bilgi almak için www.hezarfenyayinlari.com web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Not: Ametist doğal taş bileklik faydaları başlıklı yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. https://www.hayatvesaglik.net/ametist-dogal-tas-bileklik-faydalari/

en sağlıklı uyku , sağlıklı uyku için yapılması gerekenler , sağlıklı uyku nedir , sağlıklı bir uyku için yapılması gerekenler , sağlıklı uyku alışkanlıkları , uykuya çare .

uykusuzluğa çare , sağlıklı uyku , sağlıklı uykunun şifreleri , sağlıklı uyku kaç saat , sağlıklı uyku için , en sağlıklı uyku kaç saat , sağlıklı bir uyku için , kaç saat uyumak sağlıklı .

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.